projektory ekrany Wrocław kino domowe multiroom Subskrybuj kanał RSS CINEMATICinstalacje av kina multiroom instalacja kina domowego Wrocław
instalacja audio-wizualna


 Standard HDMI  1. HDMI jest w stanie przenieść nieskompresowany sygnał wideo wysokiej rozdzielczości oraz jednocześnie także sygnały audio (we wszystkich dostępnych formatach dźwięku przestrzennego) i sygnał sterujący.
  2.  HDMI umożliwia wzajemne rozpoznawanie się urządzeń oraz rozpoznawanie rozdzielczości oraz formatów.
  3. W założeniu HDMI miało być złączem małym, bardziej przyjaznym dla użytkownika (tutaj można się trochę kłócić z ostatnim punktem: we wtyczce HDMI jest brak zabezpieczenia przed złamaniem przewodu oraz mechanizmu blokującego wtyczkę w gnieździe).
  4. HDMI jest w pełni kompatybilne z DVI.

Grupa opracowywująca standard HDMI została powołana w kwietniu 2002 roku i składała się z przedstawicieli firm: Hitachi, Panasonic, Silicon Image, Sony, Thomson oraz Toshiba. Zadaniem było opracowanie specyfikacji nowego cyfrowego interfejsu dla potrzeb konsumenckiego sprzętu elektronicznego.

Specyfikacje, wersje, możliwości.

HDMI w wersji 1.0 spełnia wszystkie wymagania i założone cele: jednym przewodem jesteśmy w stanie przesłać nieskompresowany sygnał wideo wysokiej rozdzielczości oraz wielokanałowy sygnał audio (w tym Dolby Digital oraz DTS).

HDMI 1.1 wprowadza niewielkie zmiany. Do strumienia audio wprowadzono dane zabezpieczające potrzebne dla standardu DVD-Audio aby mógł być on przesyłany kablem HDMI.

Pasmo przenoszenia

Każdy zgodzi się z tym, że aby uzyskać najlepszą jakość sygnału audio oraz wideo powinny być one przesyłane bez kompresji. Transmisja nieskompresowanego sygnału audio-wideo wiąże się niestety z dużym zapotrzebowaniem na przepustowość (rzędu gigabitów na sekundę). Dla przykładu standard FireWire (IEEE1394) daje możliwość przesyłania jedynie skompresowanego sygnału audio-wideo (400/800 Mbps) co wiąże się z pewnymi kompromisami.

Pojedyncza linia (z ang. single link) HDMI jest w stanie przesłać informację o 165milionach pikseli na sekundę z dokładnością 24 bitową – co oznacza przepustowość wynoszącą około 4Gbps. Jest to wartość w zupełności wystarczająca aby obsłużyć sygnał o rozdzielczości 1080p (1920 x 1080 progresywny) i 8 kanałów audio o rozdzielczości 24bitów z częstotliwością próbkowania 192kHz. Jest to jednocześnie znacznie powyżej maksymalnych wymagań nawet specyfikacji DVD-Audio, która wymaga 6 kanałów 24 bitowych i częstotliwości próbkowania 96kHz. Z tych danych jasno wynika, iż HDMI zapewnia spory zapas i daje możliwości dla przyszłych jeszcze lepszych formatów audio.

Kodowanie TMDS

Tak jak w przypadku standardu DVI, HDMI bazuje na kodowaniu TMDS. Linia TMDS składa się z jednego kanału zegara oraz trzech kanałów danych. Sygnał wideo 8 bitowy zostaje przekonwertowany przy użyciu zaawansowanych algorytmów zaimplementowanych w każdym kanale danych na symetryczny sygnał 10 bitowy. Dzięki temu transmisja sygnału jest dobrze zabezpieczona i odporna na zakłócenia (w tym zakłócenia elektromagnetyczne –EMI - w miedzianych przewodach). Nowoczesne i zaawansowane kodowanie pozwala na przesyłanie sygnału bez strat na znaczne odległości (kable HDMI są wykonywane jako 30m).

Z częstotliwością próbkowania wynoszącą 165MHz, wszystkie formaty HDTV są spokojnie obsługiwane w tym także z dużym zapasem format 1080p przy 60Hz (co czyni standard HDMI gotowy na przyszłe formaty wideo). Tak jak w przypadku DVI opcjonalna druga linia może być wykorzystana do podwojenia pasma i obsłużenia rozdzielczości powyżej UXGA (162MHz). Jest to jedynie wymagane w zastosowaniach komputerowych – w takim przypadku należy zastosować także inne złącze (zostanie to wyjaśnione później).

Obsługiwane formaty wideo

HDMI obsługuje wszystkie istniejące i planowane standardy PC oraz TV.

SDTV: 720x480i (NTSC), 720x576i (PAL)
EDTV: 640x480p (VGA), 720x480p (NTSC progresywny), 720x576p (PAL progresywny)
HDTV: 1280x720p, 1920x1080i (1920x1080p jest także obsługiwany -  w czasie gdy standard HDMI był określany format 1080p był jeszcze nie zdefiniowany)
Wszystkie formaty SD są dostępne w trybie 4:3 oraz 16:9, natomiast formaty HD dostępne są tylko w trybie 16:9.

HDMI i cyfrowe Audio

Specyfikacja HDMI pozwala na transmisję cyfrowego sygnału audio oraz innych dodatkowych danych w interwałach wygaszania sygnału wideo. Obsługiwane są wszystkie podstawowe częstotliwości próbkowania 32kHz, 44.1kHz oraz 48kHz a także wyższe -opcjonalne: 88.2kHz, 96kHz, 176.4kHz oraz 192kHz.

Odbiorniki z wejściem HDMI muszą obsługiwać wszystkie podstawowe częstotliwości próbkowania, podczas gdy źródła HDMI muszą obsługiwać co najmniej jeden. W przypadku wyższych częstotliwości jest możliwa pełna dowolność zarówno dla źródeł jak i odbiorników. Należy zauważyć, iż standard HDMI jest bardzo uniwersalny: pozwala bowiem na przesyłanie sygnałów audio poczynając już od dwukanałowego 16 bitowego a kończąc na 8 kanałowym 24 bitowym.
Częstotliwość kanału zegara oraz format wideo determinuje format przesyłanego sygnału audio: SDTV będzie w stanie obsłużyć 8 kanałów audio z częstotliwością próbkowania 96kHz natomiast HDTV taką sama ilość kanałów z fs = 192kHz.

Automatyczne wykrywanie ustawień

Standard HDMI daje możliwość przesyłania dodatkowych danych pozwalających na odpowiednie dopasowanie się odbiornika do parametrów sygnału. W ten sposób odbiornik automatycznie może odczytać informację o kodowaniu pikseli (RGB 4:4:4, YcbCr 4:2:2, itd.) formacie obrazu (16:9, 4:3, letterbox, itd.); trybie overscan/underscan; kolorometrii; sposobie kodowania audio (PCM, AC-3, MPEG-1/2, AAC, DTS, itd.); ilości kanałów audio; częstotliwości próbkowania oraz kwantyzacji.

HDMI używa także rozwiązania oznaczanego jako Consumer Electronics Control (CEC) bazującego na europejskim rozwiązaniu AV.link. Do czego ono służy? Za pomocą wysyłanych komend jedno urządzenie jest w stanie sterować i konfigurować inne. Np. naciskając przycisk „Play” w źródle spowoduje to włączenie i ustawienie odpowiedniego wejścia w odbiorniku oraz spowoduje to inicjację urządzenia projekcyjnego. Wynika z tego, iż dobrze zaimplementowane, CEC jest w stanie znacznie ułatwić i polepszyć obsługę systemu audiowizualnego.

HDMI vs DVI

HDMI zapewnia kompatybilność w dół ze standardem DVI 1.0, wprowadza jednak znaczne ulepszenia:

• HDMI jest złączem oznaczanym jako „friction-fit” podobnie jak USB czy FireWire, przez co jest mniejsze, łatwiejsze (poręczniejsze), elastyczniejsze w użytkowaniu
• HDMI jest złączem typu „hot-plug” – czyli może być podłączane podczas pracy

HDMI podobnie jak DVI występuje w dwóch odmianach: single i dual link. Jednak złącze HDMI dual link - oznaczane jako HDMI typ B - różni się od złącza HDMI single link (HDMI typ A): jest szersze (20mm zamiast 15mm) i posiada większą ilość pinów: 29 zamiast 19. Złącze HDMI dual link jest przeznaczone głównie do zastosowań komputerowych.

Rys: Wtyk HDMI typ A - najczęściej wykorzystywany 

Rys: Wtyk HDMI typ B
sim2 multi-room
kino domowe multiroom sterowanie Wrocław
ekrany multiroom Wrocław Projektory
ekrany
projektor wrocław
Wrocław instalacje, kino domowe
.: programowanie & grafika: e-technologie.pl
Zajmujemy się projektowaniem, integracją oraz instalacją wszystkich form nowoczesnych technologii, począwszy od kina domowego, audio i video poprzez systemy sterowania oświetleniem i inteligentnego budynku. Firma Cinematic dostarcza rozwiązania dla klientów indywidualnych i komercyjnych. Oferta obejmuje nagłośnienie audio, multiroom, kino domowe, sale konferencyjne, salki szkoleniowe, automatyka domowa - inteligentny dom, dystrybucja sygnału audio-video, sterowanie oświetleniem, systemy sterowania, sprzedaż urządzeń av, instalacja oraz programowanie. Działamy zarówno na terenie samego Wrocławia jak i całego kraju. Naszymi partnerami są renomowani producenci. Projektory: Sim2, Runco, Digital Projection, Epson. Ekrany: Stewart Filmscreen, Adeo, Projecta, farby Screen Goo. Elektronika: Arcam, Denon, Nad, Parasound, Ada, Anthem. Multiroom: Russound, Nuvo, Netstreams, Xantech, Imerge. Sterowanie: Crestron, Cue, AMX, Philips Pronto. Głośniki: Triad, Polk Audio, Tru Audio, Velodyne, Speakercraft, Russound, Focal, Usher oraz wiele innych. Systemy kinowe JBL Synthesis oraz Genelec. Nasza firma zrzeszona jest w organizacji ISF, ponadto posiadamy liczne certyfikaty potwierdzające zdobytą przez nas wiedzę i doświadczenie. Publikujemy artykuły i recenzje w prasie specjalistycznej i kolorowej.