Waga i rola profesjonalnego projektu i planowania w systemie kinowym.Waga i rola profesjonalnego projektu i planowania w systemie kinowym.

Masz zamiar rozpocząć nową przygodę i cieszyć się radościami, jakie gwarantuje kino w Twoim domu. Ta inwestycja w domową rozrywkę powinna skutkować wieloma godzinami relaksu z Twoją rodziną, przyjaciółmi i bliskimi znajomymi. Podobnie jak przy każdej większej inwestycji w Twoim domu, jak na przykład przy budowie basenu, pragniesz maksymalnie wykorzystać potencjał planowanej zmiany.

Podobnie jak basen czy kort tenisowy, kino domowe jest dużą inwestycją, która może zwrócić się w postaci równie dużego poziomu rozrywki i radości. Jednak, w odróżnieniu od instalatorów basenów, ludzie sprzedający i instalujący kina domowe nie mają obowiązku być licencjonowanymi, akredytowanymi, wyszkolonymi i polecanymi profesjonalistami. Tymczasem wiele kin domowych wymaga nakładów równych lub większych niż podczas budowy basenu!

Niespodzianką dla wielu jest fakt, że budowa kina domowego to większe, bardziej skomplikowane przedsięwzięcie inżynieryjne niż budowa basenu. Wszystko, co wchodzi w skład pokoju kina domowego będzie miało wpływ na jakość dźwięku i obrazu. Wszystko - począwszy od koloru wykończeń, przez lokalizację, aż po wentylację. Zdziwiony? Nie tylko Ty.

prrojektowanie kina domowego

Podczas budowy basenu, Twój instalator musi wziąć pod uwagę wiele inżynieryjnych czynników, takich jak na przykład: dobór materiałów, stabilność gleby, hydraulika, drenaż, filtrowanie, ogrzewanie i inne. Kino domowe wymaga podobnej dbałości o detale. Mówimy tu o wielkości i proporcjach pomieszczenia, odległości rzutowania, jasności ekranu, umiejscowienia projektora, wykończeniach, oświetleniu, fotelach, możliwościach instalacji wentylacji i klimatyzacji, a nawet metodach montażu płyt gipsowych. Wszystkie te detale mają wpływ na użyteczność instalacji kina domowego, jakość obrazu i akustykę.

Często widzimy zdjęcia kin domowych, które wyglądają atrakcyjnie z włączonym oświetleniem. Ale gdy światła zostają wyłączone i rozpoczyna się seans, iluzja znika. W wielu przypadkach różnica w cenie między niezłym kinem domowym a oszałamiającym kinem w domu jest niezauważalna, gdy podsumujemy wszystkie, z pozoru drobne aspekty instalacji.

Jest jeszcze jedna analogia, którą powinniśmy zauważyć zanim przejdziemy do dalszej części artykułu - a jest to analogia do czekolady. Przypomnij sobie pierwszy raz, gdy spróbowałeś czekolady. Było świetnie! Smakowała dobrze, dawała przyjemność i podobało Ci się to, czego doświadczyłeś. Idąc dalej przez życie, wciąż smakowała Ci czekolada i nie mogłeś sobie wyobrazić, jakim cudem może smakować ona lepiej. Pewnego dnia ktoś spróbował wytłumaczyć Ci, w jaki sposób czekolada może być lepsza. Po prostu nie pojąłeś tego. W końcu wydałeś parę groszy więcej i spróbowałeś importowanej, belgijskiej czekolady. Po zjedzeniu jej, nic co poprzedzało to zdarzenie nie było tak dobre, jak Ci się wydawało. I choć ktoś mógł probować wyjaśnić różnicę, było to niemożliwe - to było coś, czego trzeba było doświadczyć na własnej skórze, aby zrozumieć. Ta sama zasada sprawdza się w wypadku kina domowego. Dopóki nie doświadczysz poprawnie zaprojektowanego, skalibrowanego i skonfigurowanego kina w domu, nie będziesz mógł wyobrazić sobie różnicy w odbiorze.

Jaki jest więc cel tego dokumentu? Głównie zachęcenie Cię do kontynuowania przygody z kinem domowym; jednak należy pamiętać, aby skorzystać z usług doświadczonych, polecanych profesjonalistów podczas budowy kina w domu. Jesteśmy prawdziwymi entuzjastami kina domowego. Pod koniec dnia pracy jesteśmy najbardziej zainteresowani efektem końcowym instalacji. Chcemy, aby projekt był wykonany prawidłowo. Nie chcemy, aby właściciel kina domowego był tylko zadowolony - pragniemy, aby kino w domu było dla niego niepowtarzalnym, fascynującym doświadczeniem.

projekt salki kinowej

W kolejnych akapitach chcemy omówić kilka z wielu zagadnień i mitów, które należy wziąć pod uwagę w Twoim projekcie. Chcemy przekonać Cię, że kino w domu to więcej niż pięć głośników i telewizor. Chcemy zapewnić Ci informacje, które przydadzą Ci się podczas poszukiwań odpowiedniego profesjonalisty, wytłumaczyć, jak ten profesjonalista powinien współpracować z Twoim architektem i/lub dekoratorem wnętrz, oraz pokazać Ci kilka przykładów detali, których Twój instalator kina domowego powinien być świadomy. Jeżeli dany instalator nie zwraca wystarczającej uwagi na detale, należy poszukać kogoś innego.

Pokój jako komponent

Traktujemy pomieszczenie, salkę kinową jako podstawowy - jeżeli nie główny - komponent Twojego systemu kina domowego. Tradycyjnie, głośniki, elektronika, ekrany i projektory są postrzegane jako komponenty systemu kina w domu. Przed zakupem poszczególnych urządzeń zawsze sprawdza się ich parametry, przeprowadza testy, ogląda, porównuje i wyszukuje się opinie na ich temat.

Postrzegamy salkę, a właściwie projekt prywatnego kina, nie tylko jako najważniejszy komponent, ale także jako jeden z najczęściej ignorowanych i niedocenianych. Pomieszczenie, bardziej niż jakikolwiek sprzęt, który możesz kupić, będzie miało największy wpływ na jakość dźwięku i obrazu. 80% dźwięku, który słyszysz, nie pochodzi z Twoich "super" głośników, a ze... ścian, podłogi i sufitu!

Wydawanie znacznych sum na przewody, coraz lepsze wzmacniacze i nową elektronikę da mniejszy efekt w jakości dźwięku niż wydanie tej samej sumy na odpowiednie zaprojektowanie salki.

Rola akustyki w projekcie i budowie kina (izolacja akustyczna, adaptacja akustyczna, cele akustyki w kinie)
Projekt kina THX czy niekoniecznie?
.: programowanie & grafika: e-technologie.pl
Projekt, instalacja oraz kalibracja systemów audio i video - to obszary naszego działania. Projekt i budowa kina, prywatna / domowa sala kinowa, projekt multiroom - nagłośnienie domu, systemu sterowania - to tylko kilka z naszych propozycji. Wykonujemy adaptacje akustyczne wraz z pomiarami i kalibracją systemów nagłoœśnienia. Bazujemy w oparciu o standardy i procedury obowiązujące profesjonalistów CEDIA, HAA oraz THX. Domowa sala kinowa powinna być przemyœślana pod kątem akustyki, obsługi, posiadać wygodne fotele kinowe oraz obraz zapewniający wrażenia lepsze niż w kinie.