projektory ekrany Wrocław kino domowe multiroom Subskrybuj kanał RSS CINEMATICinstalacje av kina multiroom instalacja kina domowego Wrocław
instalacja audio-wizualna


 Jasność i kontrastJasność

Inaczej nazywana „siłą światła” (czasami używa się także określenia luminancja). Jest to jeden z najważniejszych parametrów projektora, ponieważ to on głównie decyduje o jego zastosowaniu (im większa sala oraz im więcej światła zewnętrznego znajduje się w pomieszczeniu, tym większa jest potrzebna jasność). American National Standards Institute usystematyzował metodę mierzenia lumenów w specyfikacji ANSI i podawana jest ona w ANSI lumenach. Dzięki temu klienci mają możliwość łatwiejszego i obiektywnego porównywania jasności poszczególnych modeli pochodzących od różnych producentów. Metoda ta polega na tym, iż jasność mierzy się w 9 punktach na obrazie - wartość średnia z tych pomiarów jest podawana jako nominalna jasność danego urządzenia.

Kontrast

Stosunek pomiędzy bielą a czernią. Im większy jest współczynnik kontrastu, tym większa jest zdolność projektora do wyświetlania subtelnych odcieni kolorów, jak i mniejsza wrażliwość na silne światło otoczenia. W przemyśle produkcyjnym projektorów stosuje się 2 metody:

1) W metodzie pomiaru Full On/Off mierzy się współczynnik pomiędzy jasnością światła generowanego w przypadku obrazu całkowicie białego (Full On) oraz jasnością światła generowanego w przypadku obrazu całkowicie czarnego (Full Off).
2)  W metodzie pomiaru ANSI korzysta się ze wzoru szachownicy zbudowanej z 16 naprzemiennie ułożonych białych i czarnych prostokątów. Średnia jasność światła z białych prostokątów jest dzielona przez średnią jasność światła z czarnych prostokątów; w ten sposób uzyskuje się współczynnik kontrastu ANSI.

Rys. Plansza testowa do pomiaru kontrastu według specyfikacji ANSI.


Pomiarów należy dokonywać w maksymalnie zaciemnionym pomieszczeniu.

Kontrast można generalnie określić następującym wzorem:

Z wzoru tego jasno wynika, że łatwiej i szybciej można poprawić kontrast zmniejszając poziom jasności czerni aniżeli zwiększając poziom jasności bieli. 
Podczas porównywania współczynników kontrastu różnych projektorów należy się upewnić, że porównywane są te same typy kontrastów. Dla tego samego projektora kontrast FullOn/Off stanowi zawsze liczbę większą niż kontrast ANSI (co najmniej o 25%).


Ile w rzeczywistości wynosi kontrast typowych projektorów?

Według pomiarów ANSI przeprowadzonych przez Joe Kane Productions – firmy zajmującej się opracowywaniem oprogramowania do kalibracji sprzętu wideo, większość projektorów może się jedynie pochwalić kontrastem mniejszym od 50. Najlepsze projektory (ILA) mają kontrast na poziomie 350, natomiast najlepsze projektory CRT na poziomie 200. Dlaczego więc parametry podawane przez producentów są tak różne? Jednym z wytłumaczeń może być fakt, iż pomiary jasności czerni są dokonywane przy wyłączonym projektorze co znacznie obniża mianownik równania a tym samym zwiększa ostateczny wynik. W przypadku projektorów DLP pomiary jasności bieli mogą być dokonywane przy ustawionym kole barwnym na „białym segmencie” co zwiększa wartość licznika.

Należy jednak pamiętać także jeszcze o kilku podstawowych sprawach:

- czułość kontrastowa ludzkiego oka wynosi ok. 300:1. Czułość ta zmniejsza się wraz z wiekiem: w wieku 60 lat zdolność ta spada do 33% zdolności z wieku 20 lat, natomiast dla 70 lat spada do 13%
- kontrast monitora w naszym notebooku wynosi około 300:1
- kontrast w kinie wynosi około 1000:1
- dowolne światło w pomieszczeniu czyni wynik większy od 400:1 czysto teoretycznym
 
Tak więc to, iż w rzeczywistości kontrast oferowany przez projektory jest znacznie mniejszy od tego na papierze nie jest najważniejsze. Czułość naszego oka a także pewna ilość oświetlenia w naszym pomieszczeniu projekcyjnym i tak znacznie obniża ten parametr. Należy pamiętać, iż właśnie oświetlenie a także wymiary pomieszczenia (odległość ekranu od ścian i sufitu), kolor ścian oraz oczywiście jakość samego ekranu (patrz artykuł „Jaką powierzchnię wybrać”)  ma decydujący wpływ na ostateczny kontrast: te czynniki mogą pięciokrotnie zmniejszyć jego wartość!
kino domowe multiroom sterowanie Wrocław
.: programowanie & grafika: e-technologie.pl
Nasza firma wykonuje projekt, integruje oraz przeprowadza instalacje wszystkich form nowoczesnych technologii, takie jak prywatne kino czy niewielka prywatna salka kinowa, instalacje audio i video poprzez systemy sterowania oświetlenia i inteligentnego budynku. Firma Cinematic dostarcza rozwiązania dla klientów indywidualnych i komercyjnych. Wykonuje instalacje audiowizualne i instalacje av na terenie miasta Wrocław oraz na terenie całego kraji. Oferta obejmuje nagłośnienie audio, multiroom, kino domowe, sale konferencyjne, salki szkoleniowe, automatyka domowa - inteligentny dom, dystrybucja sygnału audio-video, sterowanie oświetleniem, systemy sterowania, sprzedaż urządzeń av, instalacja oraz programowanie. Nie ograniczamy się do samego miasta Wrocław, instalacje wykonujemy na terenie całego kraju. Projektory w prywatnych kinach dobieramy z oferty: Sim2, Runco, Digital Projection oraz JVC 3D. Nasza firma zrzeszona jest w organizacji ISF, ponadto posiadamy liczne certyfikaty potwierdzające zdobytą przez nas wiedzę i doświadczenie. Publikujemy artykuły i recenzje w prasie specjalistycznej i kolorowej.