System sterowania domemPewnie nieraz oglądaliście filmy, w których pokazane były domy przyszłości, reagujące automatycznie na niemal każda zachciankę właściciela, na skinienie głową gaszące bądź zapalające światła, automatycznie uruchamiające muzykę, sterujące oknami czy drzwiami itd. Czy jednak na pewno jest to jedynie wizja filmowa? Otóż nie, taki inteligentny dom jest niemal na wyciągniecie ręki. Technologia ta istnieje i jest wdrażana na całym świecie. Usługa ta jest znana pod różnymi nazwami, jak na przykład system sterowania domem, automatyka domowa, inteligentny dom czy inteligentny budynek. Co umożliwia taki system sterowania domem? Niemal wszystko co sobie zamarzycie, może poza zamienieniem domu w statek kosmiczny, zdolny do podróży międzygwiezdnych.

Dlaczego warto zainstalować system kontroli w naszym domu?

Wyobraźcie sobie dom, który automatycznie zwiększa temperaturę kiedy wstajecie, zapala światło w pokoju do którego wchodzicie i gasi kiedy wychodzicie, automatycznie zamyka zamki w drzwiach kiedy go opuszczacie. Dom, w którym automatycznie gasną wieczorem wszystkie światła, zasuwają się okna, a temperatura powietrza ustawia się na taką, w której komfortowo się wam śpi. Dom, w którym jeśli odwiedzają was goście jednym przyciskiem zmieniacie światło na bardziej nastrojowe, a z ukrytych głośników zaczyna sączyć się przyjemna dla ucha muzyka z waszej domowej kolekcji. Brzmi jak fragment scenariusza filmu science-fiction? Być może, jednak to rzeczywistość. Co dokładnie umożliwiają systemy sterowania domem? W teorii ich możliwości są niemal nieograniczone. Wszystko to dzięki łatwo skalowalnemu systemowi, którego mózg stanowią programowalne kontrolery sterujące, a szkielet przewodowa i bezprzewodowa łączność. Taki system kontroli domu umożliwia podłączenie do niego niemal każdego zgodnego urządzenia (liczba takich urządzeń cały czas rośnie) i zaprogramowania go w dowolny sposób. Przykładowo załóżmy, że oglądamy głośno film bądź koncert na naszym kinie domowym, a ktoś dzwoni w tym czasie do drzwi. Normalnie nie usłyszeliśmy dzwonka, ale dzięki temu, że posiadamy system sterowania może nas on o tym poinformować na wiele różnych sposób, zależnie od tego jak sobie zaprogramowaliśmy poszczególne urządzenia. W momencie naciśnięcia dzwonka system kontroli sprawdza czy słuchamy kina domowego, na jakim poziomie głośności i zależnie od tego może podjąć różne akcje, takie jak np. mruganie światłami aby zwrócić naszą uwagę, wyciszenie bądź przyciszenie dźwięku czy też wyświetlenie komunikatu na telewizorze (po uprzednim sprawdzeniu czy jest on włączony).

To oczywiście tylko przykład, łatwo można wyobrazić sobie setki czy nawet tysiące innych zastosowań. W zasadzie każde urządzenie podpięte pod system sterowania domem można dowolnie przeprogramować i zintegrować z innymi urządzeniami, każąc im np. podejmować jakieś akcje w momencie kiedy inne urządzenie wykona inną akcję. Teraz łatwo zrozumieć dlaczego mówimy o niemal nieskończonych możliwościach. Tylko od waszej wyobraźni i kreatywności zależą rozwiązania, które znajdą się w waszym domu.

Automatyka domowa – zastosowania

Jak już wspomnieliśmy możliwości systemów sterowania są niemal nieograniczone, jeśli jednak zastanawiacie się do czego konkretnie można taki system kontroli wykorzystać to poniżej znajdziecie krótką listę najpopularniejszych zastosowań:

Audio-video

System sterowania domem to przede wszystkim rozrywka na skinięcie ręką. W łatwy i przyjemny sposób możecie się cieszyć różną muzyką w każdym pomieszczeniu, dostosowywać nastrój do konkretnej chwili za pomocą jednego naciśnięcia, oglądać romantyczny film z żoną w salonie, bądź sali kinowej podczas gdy dzieci oglądają bajki w swoim pokoju itd. Wszystko to przy widocznych na zewnątrz jedynie dotykowych kontrolerach, bez zbędnych pilotów i urządzeń. Centralny dysk sieciowy przechowujący całą kolekcje waszych multimediów, wraz z urządzeniami audio-video ukrytymi w pomieszczeniu technicznym, zadbają o to by nigdy nie brakło wam rozrywki, a dzięki systemowi kontroli będziecie mieć do niej dostęp z każdego pomieszczenia równocześnie.

Kontrola oświetlenia

Sterowanie oświetleniem to jedno z najpopularniejszych zastosowań do jakich wykorzystuje się systemy typu „inteligentny budynek”. Najbardziej oczywiste wykorzystanie takiego systemu sterowania oświetleniem to zapalanie i gaszenie świateł o określonej porze, czujniki ruchu, które zapalają światło przy wejściu do pokoju i gaszą po jego opuszczeniu, gaszenie wszystkich świateł domu na noc itd. Większe możliwości daje zintegrowanie systemu sterowania światłami z innymi elementami systemu, takimi jak na przykład inteligentne kino domowe. Dzięki temu światła będą przygasać gdy włączymy film i wrócą do swojego standardowego poziomu po jego ukończeniu, tak jak w prawdziwym kinie. Jeśli chcemy możemy nawet zaprojektować nas system tak aby włączał wieczorem na pewien czas światło kiedy wyjechaliśmy na urlop, pozwoli nam to stworzyć wrażenie, że dom nie jest opuszczony, co ustrzeże nas przed potencjalnymi włamywaczami.

Kontrola temperatury

Systemy sterowania temperaturą są całkiem popularne nawet w domach nie posiadających systemu typu „inteligentny budynek”. Jednak zintegrowanie termostatu z naszym systemem sterowania pozwoli nam na uzyskanie gamy całkiem nowych możliwości. Nagrzanie domu na pół godziny przed powrotem? Żaden problem, nawet jeśli powrót nie jest planowany, zawsze możemy zdalnie podłączyć się do systemu i zmieniać co tylko chcemy. Zmiana klimatu kiedy odwiedzają nas goście? Wszystko pod tym samym przyciskiem, który uruchamia także muzykę i zmienia oświetlenie. Dodatkowo system kontroli klimatu pozwoli wam na przykład wyświetlić na ekranie telewizora statystyki zużywanej energii, a także prognozowane zużycie czy opłaty, co pomoże wam zapanować nad rodzinnym budżetem.

Bezpieczeństwo

Dzięki systemowi sterowania znacznie zwiększycie bezpieczeństwo waszego domu. Inteligentne zamki zintegrowane z alarmem, oświetleniem, a nawet klimatyzacją można uzbrajać i rozbrajać za pomocą jednego przycisku. Dzięki zamkom kodowym czy czytnikom kart, gwarantujemy, że nikt niepożądany nie dostanie się do ważnych dla nas pomieszczeń, a dojeżdżając do domu z urlopu możemy rozbroić alarm, otworzyć bramę, garaż i zamki za pomocą jednego polecenia na telefonie komórkowym. Dodatkowo jeśli dojdzie do jakiegoś nieszczęśliwego incydentu, takiego jak na przykład próba włamania to bezzwłocznie zostaniemy o tym poinformowani przez system na nasz telefon komórkowy.

Nieskończone możliwości

To co wymieniono powyżej to oczywiście jedynie skrawek możliwości jakie daje nam prosta automatyka domu. Warto pamiętać, że największą zaletą tego typu systemu jest możliwość łączenia różnych zastosowań i systemów w jedną całość, a także programowanie domu tak aby spełniał on wszelkie nasze zachcianki. Dzięki temu osiągamy rezultaty o jakich wcześniej nawet nam się nie śniło. Jeśli tylko planujecie budowę domu bądź renowację starego, warto się poważnie zastanowić nad zainwestowaniem w system sterowania. Niedługo bowiem trendem będzie aby tego typu system posiadał każdy nowoczesny dom.

Systemy sterowania domem:

Control4
.: programowanie & grafika: e-technologie.pl
Projekt, instalacja oraz kalibracja systemów audio i video - to obszary naszego działania. Projekt i budowa kina, prywatna / domowa sala kinowa, projekt multiroom - nagłośnienie domu, systemu sterowania - to tylko kilka z naszych propozycji. Wykonujemy adaptacje akustyczne wraz z pomiarami i kalibracją systemów nagłoœśnienia. Bazujemy w oparciu o standardy i procedury obowiązujące profesjonalistów CEDIA, HAA oraz THX. Domowa sala kinowa powinna być przemyœślana pod kątem akustyki, obsługi, posiadać wygodne fotele kinowe oraz obraz zapewniający wrażenia lepsze niż w kinie.