System sterowania domem Control4, automatyka domu, inteligentny domSystem sterowania Control4 to niezwykle rozbudowany system automatyzacji pozwalający zarządzać waszym domem w przystępny sposób. Można myśleć o nim jak o systemie operacyjnym dla naszego domu, który łączy wszystkie urządzenia zewnętrzne w jedną całość, pozwala im na komunikacje oraz zarządza działaniami przez nie przeprowadzanymi. Jest to swoisty mózg naszego ogniska domowego, dlatego na system sterowania taki jak Control4 często mówi się również „inteligentny dom” bądź „inteligentny budynek”. System sterowania domem Control4 współpracuje z już dużą i ciągle rosnącą liczbą urządzeń, których używacie na co dzień. Pozwala on kontrolować niemal wszystkie urządzenia elektroniczne wliczając w to: telewizory, amplitunery, odtwarzacze CD, systemy audio, przenośne odtwarzacze mp3, systemy multiroom, odtwarzacze stereo, głośniki, termostaty, zraszacze, basen, systemy alarmowe, światła, drzwi i bramy, okna, zamki i wiele innych. Control4 pozwala nie tylko sterować każdym z tych urządzeń osobno, ale przede wszystkim łączyć ich możliwości co daje nam pole dla wielu nowych, niesłychanych rozwiązań.

Kontrolery

Mózg i centralny punkt systemu Control4 stanowią kontrolery. Są to urządzenia, które, jak sama nazwa wskazuje, kontrolują cały nasz system i podejmują decyzje. Kontrolerów może być więcej w naszym systemie, jednak zawsze istnieje jeden, centralny kontroler, który integruje i zarządza całością. Na kontrolerach działa specjalny program zwany „Director”, który nie tylko obsługuje wszystkie zdarzenia w systemie i nim zarządza, uruchamia odpowiednie makra i programy, ale też pozwala użytkownikowi na samodzielne sterowanie całą infrastrukturą domową. Służy temu przejrzysty interfejs użytkownika (wyświetlany na ekranie telewizora podłączonego do kontrolera), dający dostęp do wielu możliwości systemu. Możemy za jego pomocą, między innymi przeglądać naszą domową bazę multimediów, sterować oświetleniem, alarmami czy zamkami, kontrolować ustawienia naszego systemu, a także wiele, wiele innych.

System Control4 działa obecnie na dwóch podstawowych modelach kontrolerów:

Control4 HC-250

Kontroler HC-250 to idealne rozwiązanie do systemu kontroli dla jednego pomieszczenia, jako zastępstwo dla uniwersalnego pilota bądź jako kontroler obsługujący pojedynczy telewizor w systemie wielokontrolerowym. Dzięki procesorowi 1GHz nowej generacji i specjalnie zoptymalizowanemu systemowi operacyjnemu gwarantuje on natychmiastową, intuicyjną i przyjemną kontrolę wszelkich aspektów systemu.

Control4 HC-800

Dzięki swojej niezwykłej mocy obliczeniowej, kontroler HC-800 podoła nawet najbardziej wymagającym projektom systemu sterowania. Został on zaprojektowany tak, aby być mózgiem każdego systemu Control4 dzięki czemu posiada możliwości i moc obliczeniową do zarządzania nawet największymi systemami kontroli. Dzięki swojemu dwurdzeniowemu procesorowi 1,8GHz najnowszej generacji, jest to idealny wybór na główny kontroler w naszym wielokontrolerowym systemie sterowania.

ZigBee

Jeśli główny kontroler w systemie porównujemy do mózgu, to trzymając się tej analogii, urządzenia ZigBee będą systemem nerwowym, przesyłającym wszystkie niezbędne informacje z organów całego ciała (domu) do mózgu, tak aby mógł on efektywnie zarządzać ciałem.

ZigBee – co to takiego?

ZigBee jest to publiczny standard łączności bezprzewodowej – coś jak Wi-Fi. W przeciwieństwie jednak do standardu Wi-Fi, który posiada jeden Access Point odpowiadający za przesyłanie wszelkich danych, ZigBee jest siecią kratową. Oznacza to, że każdy moduł podłączony do tej sieci odpowiada nie tylko za wysyłanie i odbieranie własnych danych, ale także przekazywanie danych innych członków sieci. Taki model pozwala na znacznie lepszą skalowalność, co jest pożądane w systemach sterowania. Wymaga on jednak, aby sieć posiadała wiele punktów, które będą przesyłać dane dalej. Nie jest to jednak problemem w systemie Control4 gdyż każdy element systemu jest jednocześnie elementem sieci ZigBee, nawet przełącznik światła czy zamek w drzwiach.

Dzięki sieci ZigBee system sterowana może w prosty sposób komunikować się ze sobą i przesyłać część danych. Warto jednak pamiętać, że do transmisji sygnału audio i wideo należy używać połączeń kablowych wysokiej jakości.

Sterowanie

Aby system był w pełni sprawny nie wystarczy jedynie urządzeń zewnętrznych połączyć z centralnym kontrolerem za pomocą okablowania i ZigBee. Jako, że jest to system sterowania, to oczywistym jest, że trzeba tym wszystkim jeszcze jakoś… sterować. Oczywiście można by wszystkim zarządzać za pomocą centralnego kontrolera lecz nie byłoby to zbyt wygodne i zaprzeczało idei całej instalacji. Dlatego system Control4 oferuje wiele możliwości kontroli i sterowania. Podstawową czyli kontrolery i ich interfejs telewizyjny już z grubsza omówiliśmy. Co jednak gdy chcemy coś szybko zmienić nie uruchamiając telewizora, bądź gdy po prostu jesteśmy w pomieszczeniu, które takowego nie posiada? Pozostaje nam wiele innych, poręczniejszych opcji.

Panele dotykowe

Panele dotykowe to bardzo poręczne rozwiązanie, umożliwiające proste i bezwysiłkowe sterowanie naszym systemem Control4. Zawieszony w dogodnym dla nas miejscu na ścianie panel posiada interfejs podobny do tego jaki udostępnia nam na telewizorze kontroler. Dzięki temu, kilkoma ruchami palców możemy np. zmienić temperaturę w pokoju, puścić muzykę czy też podgląd z kamery przed domem. Dzięki naściennym panelom możemy zarządzać naszym systemem w podobny sposób jak za pomocą normalnego kontrolera. Oczywiście można też ograniczyć ich funkcjonalność do kilku opcji, bądź na przykład określonego pomieszczenia.

Keypady

Keypady to naścienne układy kilku programowalnych klawiszy służące do zarządzania podstawowymi funkcjami systemu, które nie wymagają ekranu. Nie należy jednak utożsamiać ich z prostymi pstryczkami gdyż każdy klawisz w keypadzie jest programowalny i może służyć od całkiem zaawansowanych zastosowań. Na przykład możemy zaprogramować przycisk tak aby po podwójnym naciśnięciu uruchamiał jedno światło, po podwójnym dwa, potrójnym trzy itd. Bądź też zaprogramować cały keypad tak, aby po wciśnięciu określonej kombinacji klawiszy blokował zamki w całym domu, otwierał określone drzwi bądź też wykonywał dowolną inną akcje. Możliwości ograniczone są w zasadzie jedynie brakiem ekranu, więc na przykład nie wybierzemy muzyki do odtworzenia, bądź filmu. Do tych zadań tego należy użyć na przykład ekranu dotykowego.

Pilot uniwersalny

Panele dotykowe i keypady to ciekawe rozwiązania, jednak pełna obsługa telewizora, odtwarzacza DVD czy Blu-ray, amplitunera, tunera satelitarnego itd. wciąż wymaga pilota. Czy mimo posiadania systemu Control4 nadal będziecie musieli się męczyć z wieloma pilotami? Nie, Control4 to jeden uniwersalny pilot, za pomocą którego obsłużycie nie tylko telewizor, odtwarzacz czy amplituner, ale również zmienicie poziom światła czy temperatury. Uniwersalny pilot Control4, pozwala sterować każdym urządzeniem podłączonym do systemu, a dzięki programowalnym przyciskom (podobnie jak w keypadach) jego funkcje są nieomal nieograniczone.

Smartfony i tablety

Jak każdy nowoczesny system/urządzenie, także Control4 wspiera najpopularniejsze urządzenia mobilne. Dzięki specjalnym aplikacjom możecie w pełni zintegrować swoje urządzenie z systemem Android bądź iOS ze środowiskiem Control4. Znaczy to nie tylko pełne kontrolowanie wszelkich funkcji systemu, takich jak temperatura, oświetlenie, muzyka itd. z poziomu telefonu czy tabletu, lecz także odtwarzanie multimediów z domowej kolekcji na urządzeniu mobilnym i odwrotnie, dostęp do muzyki na powiedzmy iPodzie z każdego urządzenia w domu.

Powiązane strony:

Control4 - Audio-Video
Control4 - sterowanie domem
.: programowanie & grafika: e-technologie.pl
Projekt, instalacja oraz kalibracja systemów audio i video - to obszary naszego działania. Projekt i budowa kina, prywatna / domowa sala kinowa, projekt multiroom - nagłośnienie domu, systemu sterowania - to tylko kilka z naszych propozycji. Wykonujemy adaptacje akustyczne wraz z pomiarami i kalibracją systemów nagłoœśnienia. Bazujemy w oparciu o standardy i procedury obowiązujące profesjonalistów CEDIA, HAA oraz THX. Domowa sala kinowa powinna być przemyœślana pod kątem akustyki, obsługi, posiadać wygodne fotele kinowe oraz obraz zapewniający wrażenia lepsze niż w kinie.