Prywatne kinoPrywatne Kino

Czy warto inwestować w kino domowe? - Odpowiedzi na ważne i często zadawane pytania.

Chciałbyś posiadać prywatną salę kinową, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Zastanawiasz się, czy warto zainwestować we własne Kino w domu? Postaramy się udzielić odpowiedzi na najczęstsze pytania i problemy, jakie towarzyszą rozmyślaniu na temat sensu, funkcjonalności oraz jakości, jaka towarzyszy prywatnej salce kinowej. Niniejsze zagadnienia są skierowane głównie do osób, które zastanawiają się nad pomieszczeniem rozrywkowym, ale nie mają chęci ani czasu, aby zagłębiać się i studiować temat „profesjonalnego kina”. Domowe kino to nie tylko rozrywka, ale i forma spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Sala kinowa staje się miejscem spotkań i rozmów, a często również jedynym miejscem w domu, w którym możemy zamknąć się w swoim świecie, odcinając od problemów i stresów dnia codziennego.


Prywatne kino w domu

Jaka jest różnica pomiędzy kinem domowym a prywatnym kinem (Kino w domu)?
Kino domowe to instalacja urządzeń audio-wizualnych, często samodzielnie (lub z pomocą osób trzecich) kompletowanych a następnie podłączonych przez znajomych specjalistów. Prywatne kino w domu to przemyślany proces doboru poszczególnych komponentów systemu audio oraz video w celu stworzenia spójnej całości. Oprócz urządzeń wizyjnych i nagłośnieniowych uwzględnia się parametry i właściwości pomieszczenia. Bierzemy pod uwagę właściwości akustyczne, rozkład poszczególnych elementów systemu nagłośnienia i video oraz wystrój wnętrza i jego funkcjonalność.
Stosujemy te same techniki, rozwiązania, patenty, materiały oraz urządzenia, które stosuje się w prawdziwym kinie. Akustyczne ściany, sufity, głośniki specjalistyczne do nagłośnienia kinowego, ekrany transparentne akustycznie, projekcję panoramiczną 2.35:1, projektory dysponujące odpowiednią mocą... Idziemy nawet dalej niż tradycyjne Kino, wzbogacamy pomieszczenie o system sterowania oświetleniem, elektrycznie rozkładane fotele kinowe, zabudowę czy sufit z gwiazdami. Domowa sala kinowa może swoją jakością dźwięku i obrazu pobić niejedno profesjonalne kino.

Jaki jest sens posiadania pomieszczenia kinowego?

Ile osób, tyle odpowiedzi. Prywatne kino pozwala stworzyć idealne warunki dla dźwięku i obrazu. W ten sposób możemy być pewni, że pomieszczenie nie będzie ograniczało w żaden sposób możliwości konfiguracji sprzętowej. Wydzielone pomieszczenie pozwoli wyłączyć pomieszczenie z reszty części domu, w ten sposób głośne słuchanie muzyki i oglądanie filmów nie zakłóci spokoju pozostałych domowników. Profesjonalne kino pozwoli nam na komfortowy seans o każdej porze dnia i nocy.

Porównując komfort posiadania prywatnej sali kinowej z wycieczką do kina, unikamy czasu niezbędnego na dotarcie do kina, znalezienie miejsca parkingowego, stania w kolejce, albo słuchania odgłosów towarzyszących projekcji (popularna konsumpcja popcornu). Nie mówiąc już o tym, że zawsze jesteśmy ograniczeni do pewnego, ustalonego „rozkładu jazdy” danego kina. Nie tylko godzina seansu, ale również sam repertuar jest nam narzucony. Możemy się co jedynie dostosować do niego. Własne kino oznacza własny repertuar, sam decydujesz, co i kiedy masz ochotę obejrzeć. Sala kinowa jest dostępna na każde twoje zawołanie. Oczywiście, o ile nie wyprzedzi Cię reszta rodziny.

Dedykowane pomieszczenie czy salon?

Jeśli masz możliwość wyboru – zdecydowanie „wydzielone pomieszczenie”. Instalacja kina w salonie zawsze oznacza spore ograniczenia: dźwięk z domowego kina będzie słyszany w pozostałych pokojach, może być niemożliwe podkręcenie głośności bez obudzenia młodszych domowników. Dodatkowo niezwykle trudno jest zapanować nad akustyką. Jasny wystrój pomieszczeń może być przeszkodą do uzyskania wysokiej jakości obrazu. W prawdziwym kinie nigdy nie spotykamy jasnych ścian, sufitu i podłogi. W wydzielonym pomieszczeniu kinowym staramy się uzyskać ten sam rezultat jak w kinie komercyjnym, używając podobnych technologii, materiałów i doboru urządzeń.

Jaki pokój przeznaczyć na Kino?

Zawsze uda się znaleźć pomieszczenie, które można zaadaptować na potrzeby kina, niezależnie czy to będzie pomieszczenie użytkowe (salon, biblioteczka, jadalnia, pokój wypoczynku, basen) czy pomieszczenie tylko do tego celu przeznaczone (poddasze, garaż, piwnica, wolny pokój). Najlepiej, aby pomieszczenie kinowe miało co najmniej 20 m2. Dobrze jest zastanowić się, ile osób chcielibyśmy gościć na seansie (rodzina, znajomi) i wyobrazić sobie wszystkich w pomieszczeniu.  Zarówno zbyt małe, jak i zbyt duże pomieszczenie jest kłopotliwe pod względem kontroli obrazu, jak i dźwięku. Najlepiej gdyby prywatna salka kinowa powstawała razem z projektem domu, wtedy można zadbać o wszystkie aspekty pomieszczenia uzyskując tym samym często najlepszy efekt.

Prywatne kino

Czy mogę się spodziewać jakości jak w kinie?

Nie! Możesz spodziewać się zdecydowanie lepszej jakości. Przy prawidłowym podejściu do tematu, kina domowe pozwalają osiągnąć zarówno obraz jak i dźwięk zdecydowanie lepszej jakości. Usłyszymy i zobaczymy więcej niż w tradycyjnym kinie. Z racji na pogoń za oszczędnościami i brakiem nadzoru technicznego niewiele kin spełnia rygorystyczne normy dotyczące prawidłowego obrazu (zwykle jasność) jak i dźwięku. W domowym zaciszu możemy się lepiej skupić na filmie mając doskonały obraz i perfekcyjny dźwięk. Te 2 składniki doskonale wpływają na nasze emocje.

Czy mogę oglądać TV na ekranie kinowym?
Na dużym ekranie kinowym można wyświetlać filmy z Blu-ray, DVD, komputera, konsoli oraz oczywiście z tunera telewizyjnego (TV kablowa lub satelitarna). Im lepsza jakość materiału, tym lepsza jakość na ekranie. Staramy się odradzać korzystanie z odtwarzaczy VHS czy Divx, ponieważ jakość takiego materiału pozostawia wiele do życzenia. Zarówno pod względem dźwięku, jak i obrazu.

Jak długo trwa budowa prywatnego kina?
Czas realizacji najbardziej zależy od stopnia skomplikowania projektu. Wielkości pomieszczenia, wykończenia, zastosowanych materiałów i rozwiązań. Najwięcej czasu zwykle zajmują ustalenia oraz zaprojektowanie systemu. W przypadku prostych i standardowych rozwiązań stworzenie kina może zająć 3-4 tygodni, w przypadku bardziej złożonych 2-4 miesiące. Zaawansowane systemy powstają zwykle miesiącami. Najczęściej jednak proces powstawania Sali kinowej jest uzależniony od procesu budowy domu. Zwykle podczas budowy domu rozpoczynają się rozmowy na temat kina lub na etapie układania instalacji elektrycznych. 
 
Kiedy najlepiej pomyśleć o budowie kina?

Najlepiej zastanowić się nad kinem i porozmawiać ze specjalistą na etapie projektowania domu (szczególnie jeśli myślimy o profesjonalnej sali kinowej), stanu surowego (wtedy zwykle wybieramy pomieszczenie, jakie możemy przeznaczyć), przed tynkowaniem (to ostatni etap, na którym można ułożyć okablowanie niezbędne do prawidłowego działania systemu). Dobrym momentem jest również etap planowania prac remontowych, kiedy zamierzamy dokonać przebudowy lub odświeżenia naszego domu. Profesjonalne kino wymaga profesjonalnego podejścia do tematu, wymaga dokładnej analizy i wielu przemyśleń.

Kino w domu - instalacja av

Czy instalacja może być dyskretna?
Urządzenia kina domowego mogą być nawet całkowicie niewidzialne w pomieszczeniu. Nie tylko głośniki mogą być ukryte (za ekranem, w ścianie, w zabudowie, suficie), ale także wszystkie komponenty audio-video. Urządzenia elektroniczne mogą być schowane w zabudowie w pomieszczeniu kinowym, lub znajdować się poza pomieszczeniem. Projektor, telewizor czy ekran elektryczny mogą całkowicie zniknąć w ścianie, suficie lub zabudowie. Pojawią się dopiero na czas seansu, kiedy naciśniemy przycisk na pilocie.

Hałas, czyli co powiedzą na kino sąsiedzi?
Niezwykle ważne w przypadku osób mieszkających w apartamentach jest zadbanie o prawidłową izolację akustyczną. Polega to na doborze takich materiałów akustycznych i budowlanych, aby dźwięk z naszego kina nie był słyszalny w pomieszczeniach sąsiadujących. Można zaprojektować pomieszczenie multimedialne w taki sposób, że podczas gdy w pomieszczeniach obok domownicy będą czytali książkę w ciszy, my w kinie nie będziemy oglądali film słuchając ścieżki filmowej na granicy wytrzymałości. Takie rozwiązania istnieją i są gotowe do zastosowania.

Czy kino domowe jest skomplikowane w obsłudze?
Te czasy już minęły. Chociaż elektronika jest coraz bardziej zaawansowana i skomplikowana, istnieją rozwiązania ułatwiające mało „technicznym” osobom, bardzo „techniczne” systemy. Przy udziale jednego pilota z ekranem dotykowym nawet najmłodsza osoba będzie w stanie zarządzać systemem. Jeden przycisk sprawi, że ekran się rozwinie, projektor wysunie z windy, a światło zacznie ściemniać. Na pilocie pozostawiamy najważniejsze funkcje, dzięki czemu użytkownik nie pogubi się w nadmiarze dostępnych opcji.

Czy mogę w innych pomieszczeniach wykorzystać część urządzeń z kina domowego?

Jak najbardziej. Współczesna technologia umożliwia niezależne korzystanie z pewnych zasobów równocześnie. Koncepcja ta nosi nazwę „multiroom” i umożliwia dla przykładu korzystanie z serwera filmowego, znajdującego się z pomieszczeniu technicznym (lub salce kinowej) równocześnie w innych częściach domu. Dziecko może oglądać swój film młodzieżowy w swoim pokoju, podczas gdy my w sypialni zupełnie inny film. Wszystko w ramach jednego serwera, na którym zgromadzimy bibliotekę filmów czy muzyki (analogicznie).

Kino w domu

Jaki budżet jest niezbędny?
Prywatne kino jest coraz bardziej w zasięgu ręki. Budżet projektu zależy od skali i jakości użytych rozwiązań. W przypadku kina w salonie w najprostszym wariancie może się rozpoczynać od ok. 30 000 zł. Podstawowe rozwiązania mieszczą się zwykle w przedziale 50 000 – 100 000 zł. Dla pomieszczeń dedykowanych kwoty te mogą być nawet kilka razy wyższe. Należy uwzględnić koszty budowy takiego pomieszczenia: izolacja akustyczna, podłoga, sufit akustyczny, automatyka, sterowanie oświetleniem, zabudowa akustyczna, itp.
Średnio zaawansowane systemy wymagają budżetu na poziomie powyżej 200 000 zł.
Profesjonalne pomieszczenia kinowe z adaptacją, klimatyzacją, fotelami i systemem sterowania wymagają budzetu na poziomie powyżej 400 000 zł. Często sama zabudowa akustyczna pochłania kilkadziesiąt tysięcy... a bez dobrej akustyki nie da się mówić o dobrym kinie. Niezależnie jakiego sprzętu użyjemy.

 

Czy dobranie dobrej jakości urządzeń jest gwarancją dobrego kina?
Prawidłowe dobranie urządzeń do wysokiej klasy domowego kina nie bazuje nigdy na subiektywnych decyzjach osoby dobierającej konfigurację. Na każdy parametr dźwięku i obrazu istnieje standard, który należy przestrzegać jeśli chcemy osiągnąć prawdziwie kinowe wrażenia. Tworzenie kina to praca z kalkulatorem, arkuszami kalkulacyjnymi oraz programami komputerowymi wspierającymi proces. Dobranie z osobna dobrej klasy urządzeń może nas zarówno bardzo przybliżyć do naszego „idealnego kina”, jak i bardzo oddalić. Należy pamiętać, że w kinie żadne z urządzeń nie działa niezależnie. Każdy element jest ze sobą wzajemnie połączony i od siebie wzajemnie uzależniony. Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace instalacyjne niezbędny jest projekt kina.

 
Czy jestem w stanie samemu stworzyć profesjonalne kino w domu?
Jest to prawdopodobne o ile poświęcisz się całkowicie temu zagadnieniu na długie tygodnie i miesiące. Im bardziej będziesz się zagłebiał, tym więcej będziesz świadom swojej niewiedzy. Zainwestujesz sporo środków w edukację, zakup niezbędnych urządzeń specjalistycznych oraz poświęcisz część budżetu na eksperymenty z rozwiązaniami i urządzeniami jakie chcesz zastosować. Tak jak nie da się w przeciągu krótkiego czasu zostać lekarzem i przeprowadzić udanej operacji, tak nie da się w przeciągu kilku miesięcy posiąść wiedzy na temat zagadnień optyki, akustyki, elektryki, sterowania, systemów video, kalibracji, dystrybucji obrazu i dźwięku, standardów i norm. Podczas tworzenia systemu kinowego uwzględnia się nie tylko parametry urządzeń, pomieszczeń ale również właściwości ludzkiego oka i ucha w zakresie kątowego postrzegania Informacji. Domowe kino to bardzo obszerny temat, który wymaga sporej wiedzy i doświadczenia.

Czy ocena urządzeń w oparciu o karty katalogowe jest wystarczająca? 
Niestety nie. Z jednej strony trzeba dokładnie umieć czytać specyfikację ze zrozumieniem (co jest praktycznie niemożliwe jeśli nie znamy się na temacie), z drugiej strony producenci doskonale wiedzą że klienci bardzo często podejmują decyzję w oparciu o karty katalogowe i broszury. Stąd też istnieje powiedzenie, że często to „marketing” sprzedaje produkt, a nie jego jakość. Producenci nie są rozliczani z Informacji podawanych w specyfikacjach, co jeszcze bardziej skłania ich do „koloryzowania”.

 
.: programowanie & grafika: e-technologie.pl
Projekt, instalacja oraz kalibracja systemów audio i video - to obszary naszego działania. Projekt i budowa kina, prywatna / domowa sala kinowa, projekt multiroom - nagłośnienie domu, systemu sterowania - to tylko kilka z naszych propozycji. Wykonujemy adaptacje akustyczne wraz z pomiarami i kalibracją systemów nagłoœśnienia. Bazujemy w oparciu o standardy i procedury obowiązujące profesjonalistów CEDIA, HAA oraz THX. Domowa sala kinowa powinna być przemyœślana pod kątem akustyki, obsługi, posiadać wygodne fotele kinowe oraz obraz zapewniający wrażenia lepsze niż w kinie.