» produkty » Oświetlenie
 Lutron - system sterowania oświetleniem

Oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów każdego domu, czy budynku użyteczności publicznej. W przypadku osób fizycznych, większość czasu w domu spędza się w godzinach późno-wieczornych. Istotne jest zatem, aby oświetlenie było dopasowane do pory dnia, nastroju i okazji. Jeśli w domu istnieje wiele pomieszczeń oraz wiele źródeł światła - tradycyjne podejście do zarządzania oświetleniem stanowi nie lada problem. W przypadku zintegrowanych systemów sterowania oświetleniem, typu Lutron, nie sprawia on jednak większych problemów. W związku z tym, trudno w dzisiejszych czasach wyobrazić sobie nowoczesny dom lub salę kinową bez systemu sterowania oświetleniem. Świadomość zalet wynikających z zastosowania tego typu rozwiązań sprawia, że coraz częściej systemy sterowania oświetleniem spotyka się w niewielkich mieszkaniach i apartamentach. Użytkownicy zaczynają zdawać sobie sprawę że inwestycja jest warta swoich nakładów. Tym bardziej, że przy całkowitych kosztach budowy domu, czy też sali kinowej stanowi ona jedynie niewielki ułamek całkowitych wydatków, a sprawia że pomieszczenia nabierają nowego charakteru.

Nadanie wyjątkowego charakteru pomieszczeniom
Możemy popuścić wodze fantazji i stworzyć w pomieszczeniach niepowtarzalną atmosferę. Dzięki systemowi sterowania oświetleniem, typu Lutron możliwe jest dostosowanie typu i natężenia światła do odpowiadającemu w danej sytuacji nastrojowi. Czasami wystarczy jedynie lekko sączące się oświetlenie boczne, aby wprawić nas w nastrój relasku. Bywa, że w naszych pomieszczeniach znajdują się eksponaty, lub też miejsca które chcemy wyróżnić. Światło skierowane w te miejsca, znakomicie może podkreślić wyjątkowość tychże obiektów.

Komfort dla wzorku
Oglądanie telewizji może powodować zarówno relaks, jak i zmęczenie naszych oczu. Relaks w sytuacji, kiedy obraz posiada dobre parametry i jest doskonale czytelny. Zmęczenie, kiedy oglądamy z daleka siedząc w całkowitej ciemności.  W związku z faktem, że najlepszy obraz uzyskiwany jest przy niewielkim oświetleniu, najlepiej na czas projekcji włączyć jedynie to oświetlenie, które nie pogorszy parametrów obrazu. Dodatkowo ustalić natężenie światła na takim poziomie które pozwoli na komfortowe poruszanie się po pomieszczeniu, przy jednoczesnym zapewnieniu atmosfery kinowej.

Wygoda
Za sprawą przycisku na pilocie lub panelu sterowania możliwe jest ustawienie typu i jasności oświetlenia odpowiadającemu naszym wymaganiom. Równie łatwe i proste jest ściemnianie, czy rozjaśnianie scen jak i całkowita zmiana oświetlenia.

Automatyka
Nie ma najmniejszych problemów aby system firmy Lutron sam wiedział, kiedy ktoś znajduje się w pomieszczeniu, a kiedy pomieszczenie jest opuszczone. Oczywiście w zależności od sytuacji, odpowiednio zachowa się oświetlenie w pomieszczeniu.  Wyobraźmy sobie nocną wyprawę do lodówki. Podczas takiej wycieczki nie chcemy nikogo rozbudzić, ale życzylibyśmy sobie aby droga była na tyle oświetlona aby można było dotrzeć do wymarzonego celu. Nic prostszego, Lutron potrafi wykryć ruch i zrozumieć, że podczas godzin nocnych na danej trasie ma zapalić jedynie delikatne przypodłogowe oświetlenie. Inne przykłady? Za pomocą wbudowanych zegarów astronomicznych System może automatycznie regulować oświetlenie na naszym podjeździe lub ogrodzie

Bezpieczeństwo
Istnieje wiele sposobów na wykorzystanie sterowania światłem dla celów poprawy bezpieczeństwa. System można zaprogramować w taki sposób, że po wykryciu intruza uruchamia pełne oświetlenie na całym terenie posesji. Może również oświetlenie naprzemiennie włączać i wyłączać, powodując z daleka widoczny efekt migotania oświetlenia.  Osoby opuszczające swój dom, mogą zaprogramować System Lutrona w taki sposób, że symuluje obecność mieszkańców. Co pewien czas zapala i gasi oświetlenie w różnych pomieszczeniach, co sugeruje osobom zainteresowanym, że właściciel zapewne przebywa w pomieszczeniach domowych, podczas gdy ten wypoczywa na urlopie.

Oszczędność
Nie zawsze potrzebujemy dla swoich potrzeb pełnej mocy oświetlenia. Wystarczy wspomnieć o oglądaniu telewizji, która zwykle jest bardziej przyjemna w odbiorze przy niewielkim oświetleniu. System Lutron można również zaprogramować, aby w określonych porach dnia lub nocy pracował jedynie na pewną część swojej mocy. Zwykle nie ma potrzeby, aby oświetlenie w korytarzu lub też na zewnątrz pracowało na 100% swojej jasności, kiedy jest całkowita ciemność. W związku z olbrzymimi możliwościami w zakresie oszczędzania energią, sterowanie oświetleniem firmy Lutron znajduje częste zastosowanie w hotelach i dużych obiektach. Tam wystarczy jedynie redukcja mocy oświetlenia o 20%, a już oszczędności przekładają się na realne kwoty.

Najpopularniejsze w ofercie firmy Lutron:
- procesor Homeworks
- jednostka sterująca GrafikEye
- ściemniacze lokalne
- sterowanie roletami

 
.: programowanie & grafika: e-technologie.pl
Projekt, instalacja oraz kalibracja systemów audio i video - to obszary naszego działania. Projekt i budowa kina, prywatna / domowa sala kinowa, projekt multiroom - nagłośnienie domu, systemu sterowania - to tylko kilka z naszych propozycji. Wykonujemy adaptacje akustyczne wraz z pomiarami i kalibracją systemów nagłoœśnienia. Bazujemy w oparciu o standardy i procedury obowiązujące profesjonalistów CEDIA, HAA oraz THX. Domowa sala kinowa powinna być przemyœślana pod kątem akustyki, obsługi, posiadać wygodne fotele kinowe oraz obraz zapewniający wrażenia lepsze niż w kinie.