projektory ekrany Wrocław kino domowe multiroom, kino domowe Subskrybuj kanał RSS CINEMATICinstalacje av kina multiroom instalacja kina domowego Wrocław
instalacja audio-wizualna

Podaj nam swój adres e-mail jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach:  Test subwoofera Velodyne SPL-1000R


W lipcowo-sierpniowym numerze AudioVideo przetestowano jeden z szerokiej oferty subwooferów, model SPL-1000R. Oto obszerne fragmenty tej recenzji:

"Velodyne SPL-1000R
Subwofer aktywny

Mała obudowa, potężny głośnik i 1000-watowy wzmacniacz. To znana recepta na subwoofer. Jak sprawdza się w wykonaniu Velodyne`a?

W ostatnim superteście subwooferów najtańszy model Velodyne`a wypadł wyśmienicie. Postanowiliśmy więc wypróbować droższą a zarazem sporo mniejszą konstrukcję z serii SPL-R.

1000R to pośrednia konstrukcja w serii SPL-R liczącej łącznie 4 modele różniące się jedynie wielkością głośnika. W każdym z nich zastosowano ten sam, 1000-watowy moduł wzmacniacza ERS, pracującego oczywiście w klasie D. Identyczne jest też sterowanie oraz funkcje. A to zasługują na uwagę. SPL-1000R jest zdalnie sterowany. Z pilota można regulować nie tylko poziom, ale także przełączać fazę (aż 4 ustawienia), jeden z czterech trybów fabrycznych (Movies, R&B Rock, Jazz-Classical, Games) różniących się equalizacją (charakterem brzmienia). Można też uruchomić procedurę kalibracyjną (opis w dalszej części), wybrać tryb nocnego odsłuchu albo też przełączyć subwoofer w tryb czuwania. Jasnoniebieską diodę, podobnie jak u poprzednika można, na szczęście, wygasić.

Wnętrze zaskakująco małej obudowy (32x31x36 cm) zostało zdominowane przez potężny, niemal 10-kilogramowy układ magnetyczny, który dosłownie ledwo się mieści pomiędzy ściankami bocznymi. Obudowę wykonano z 20-mm płyt MDF (brak wzmocnień wewnątrz), co przy tej powierzchni ścianek wydaje się całkowicie wystarczające. Izolację od podłogi zapewniają gumowe stopki. Wykończenie subwoofera jest luksusowe. Czarny lakier o wysokim połysku wygląda elegancko, ale jest trudny do utrzymania w czystości. Można tez wybrać okleinę klonową lub wiśniową.

Equalizacja
Zainstalowany na pokładzie SPL-1000R układ DSP ma klika zadań. Filtruje sygnał wejściowy, dokonuje korekcji częstotliwościowej. Potrafi też pomierzyć silne podbicia basu w pomieszczeniu. Do tego celu służy mikrofon pomiarowy. Należy go ustawić w miejscu odsłuchu i przez 2 sekundy przytrzymać przycisk EQ na pilocie. Subwoofer emituje 20 przestrajanych sygnałów sinusoidalnych w zakresie od 20 Hz do 150 Hz. Na ten podstawie wprowadza optymalną korekcję EQ, wykorzystując do tego celu 6-pasmowy korektor parametryczny. Precyzja takiej korekcji z pewnością nie będzie doskonała, ale to już coś. Posiadacze zwykłych subwoofeórów w ogóle nie mają takiej możliwości. Działanie korekcji było w moim przypadku subtelne, ale korzystne.

Brzmienie

Po zakończeniu testu najtańszego Velodyne`a zadzwonił do mnie znajomy z warszawskiego sklepu audio z pytaniem co trzeba zrobić, żeby ten subwoofer "zagrał". Po chwili wszystko się wyjaśniło. Subwoofer był oczywiście sprawny. Kolega oczekiwał drżenia podłogi a może przede wszystkim specyficznego buczenia, charakterystycznego dla subwooferów. CHT-10R tego nie daje. Gra jak porządne kolumny (w zakresie niskiego basu) a właściwie nawet lepiej. To bardzo dyskretny i muzykalny subwoofer (patrz recenzja w AV 5/07). Przed podłączeniem dużo mniejszego SPL-1000R obawiałem się, że nie będzie on już tak dobry przy odtwarzaniu muzyki. Wszystkie znane mi kompaktowe subwoofery z obudową zamkniętą nie brzmią bowiem najlepiej. Po ich włączeniu w tor odsłuchowy z porządnymi, dobrze ustawionymi kolumnami od razu czuć jakieś "obce ciało". Bas staje się gumowaty i na dodatek nie można go wyregulować. Na jednym nagraniu jest go za dużo, na innym znów - za mało.

Kamień z serca mi spadł gdy okazało się, że SPL-1000R taki nie jest. Nie mam pojęcia jak konstruktorzy Velodyne`a tego dokonali, ale equalizacja głośnika oraz on sam działają na tyle sprawnie, że nie sposób odgadnąć czy niski bas generuje subwoofer czy duże kolumny podłogowe wysokiej klasy. Prawdę powiedziawszy, włączenie w tor odsłuchowy "tysiączki" powodowało poprawę jakości niskich tonów. Zollery bez subwoofera nazbyt podbijają okolice 55Hz i 28Hz (rezonanse pomieszczenia), które SPL-1000R - częściowo z uwagi na inne ustawienie - potrafi niejako "ominąć". Po wykonaniu korekcji EQ rezonans przy 28HZ pozostał ale był znacznie słabszy niż bez subwoofera. Jeszcze bardziej było to prawdą w odniesieniu do innych zakresów. Reasumując, bas z Velodyne`a jest równy, wyjątkowo liniowy, niepodbarwiony. Uwagi te dotyczą w szczególności liniowego ustawienia EQ, Jazz-Classical. Co więcej, reprodukcja impulsów nie budzi żadnego niedosytu. Membrana wykonuje szybkie, perfekcyjnie kontrolowane ruchy o amplitudzie kilku centymetrów. Sam ten widok robi wrażenie. Efekty brzmieniowe - również. Próby z typowymi nagraniami testowymi na bas, sprawiające duże trudności normalnym kolumnom (nie wspominając o subwooferach), Velodyne przeszedł niemal celująco. Bardzo okazjonalnie odczuwałem jedynie niewielki niedosyt uderzenie w górnym zakresie działania.

Konkluzja

To prawda, że SPL-1000R nie jest tani. Ale naprawdę wart swojej ceny, zwłaszcza jeśli szukasz subwoofera, który nie zajmie pół pokoju. Relacja do ceny wypada wprawdzie nie tak spektakularnie jak w przypadku CHT-10R, ale i tak - na tle konkurencji - jest bardzo dobra. Taki bas, a o takiej jakości, z tak małej obudowy - to jest dopiero osiągnięcie! Szczerze polecam!" 

Audio Video 7-8/2007

amplituner Arcam Diva AVR250Zobacz subwoofery Velodyne

 

sim2 multi-room
Projektory Wrocław
ekrany multiroom Wrocław Projektory
ekrany
projektor wrocław
Wrocław instalacje, kino domowe
.: programowanie & grafika: e-technologie.pl
Cinematic Wrocław - doskonała oferta na projektor, kino domowe i multiroom.