Referencyjny produkt - czyli recenzja Sim2 Super Lumis w brytyjskim wydaniu grudniowego numeru Home Cinema Choice.


"Wiem, co sobie myślicie. Jakim cudem można uzasadnić wydatek ponad 200 000 zł na urządzenie do kina domowego, jakim jest projektor SIM2 Super Lumis? Cóż, postaram się to zrobić w niniejszej recenzji. A jeśli mi się uda, pod koniec recenzji będziecie się zastanawiali, skąd wziąć pieniądze na zakup tego cuda.

Pierwsza rzecz wymagająca wyjaśnienia już na wstępie. Pomimo wysokiej ceny, Super Lumis 3-chipowyt projektor DLP nie jest urządzeniem 4K. Posiada 3 chipsety typu DarkChip4 o rozdzielczości 1920x1080. Może to wydać się niepokojące wobec pojawiających się na rynku nowych projektorów 4K Sony VPL-VW1100ES oraz VPL-VW500ES, których ceny są o ponad połowę niższe. Jednak SIM2 ma kilka bardzo mocnych argumentów na swoją obronę. Po pierwsze, umowa pomiędzy Texas Instruments (firmą produkującą układy DMD wykorzystywane w projektorach DLP) a firmami produkującymi komercyjne projektory kinowe DLP mówi, że na rynek konsumencki nie trafi żaden projektor DLP 4K aż do 2015 roku (przyp.  chyba że będzie to modyfikacja modelu komercyjnego). Po drugie, nawet jeśli projektor SIM2 4K trafiłby do sprzedaży – jego cena z pewnością byłaby znacznie wyższa od modelu Super Lumis (przyp. SIM2 posiada w ofercie model Cinemaquatrro, który jest modyfikacją wersji komercyjnej pozwalającą na użycie w domowych warunkach, lecz jego cena oscyluje w okolicy 1 mln. złotych).
Ponadto, rozdzielczość jest jednym z wielu elementów które mają wpływ na finalną jakość obrazu. Kontrast, jasność, jakość zastosowanej lampy, układ optyczny i jego budowa  oraz jakość obiektywu – są równie kluczowe dla osiągnięcia wysokiej jakości. Specjalnie wymieniliśmy te elementy, ponieważ SIM2 Super Lumis jest lepszy od większości projektorów na wymienionych obszarach i potrafi dostarczyć obraz tak imponujący, że nawet nie będziesz się zastanawiał ani żałował że to nie 4K."

"Jak wskazuje sama nazwa i cena, Super Lumis oferuje kilka istotnych ulepszeń wobec i tak doskonałych projektorów serii Lumis. Poza dokonanymi modyfikacjami w budowie układu optycznego ALPHAPATH oraz ulepszeniem w układach mechanicznych i samej optyce projektora, kluczowa jest zamiana lampy o mocy 280W instalowanej w modelu Lumis 3DS, na wydajniejszą  350W. W rezultacie nastąpił przyrost w jasności z 3000 Lumenów do 5000 Lumenów. W zasadzie, to Super Lumis oferowany jest w 2 wersjach : z optyką optymalizującą jasność (wersja „HB”) lub optyką optymalizującą kontrast („EC”). Przy wersji ze zoptymalizowanym kontrastem (Extended Contrast) osiągana jasność wynosi 3 800 Lumenów przy wysokim (zważywszy jak jasny obraz) kontraście 30 000:1.”

„Uruchom SIM2 a przemienisz swoją salkę kinową w duże komercyjne kino. Jest to oczywiście celem każdego producenta projektorów, lecz zważywszy na ilość testowanych przeze mnie projektorów (no może poza Meridian 810 kosztującym ponad 700 000 zł),  żaden inny nie doszedł do tego celu. Żaden inny projektor nie wniósł magii komercyjnego kina do domowej sali kinowej. Wyjaśnijmy na czym polega fenomen Super Lumis.

Zacznijmy od olbrzymiego wpływu na obraz jaką ma jasność projektora. Wysoka jasność nie tylko pozwala na wyświetlenie dużo większego obrazu niż potrafią to standardowe projektory, lecz także SIM2 znakomicie poradzi sobie w jasnych pomieszczeniach, wyświetlając pięknie naturalny, efektowny i dynamiczny obraz. Dodatkowo projektor zyskuje na scenach gdzie widać dużą rozpiętość dynamiczną kontrastu. Obrazy zyskują na głębi, tekstury na szczegółowości, balans kolorów i naturalizm obrazu sprawia, że zaczynamy się zastanawiać czy nie oglądamy idealnie „analogowego” obrazu. Jasność Super Lumis dodaje również smaku dla reprodukcji kolorów. Zyskujemy bardziej intensywne i żywe kolory. Paleta barw podczas projekcji z Blu-ray staje się jakby pełniejsza i bardziej wyrazista.

Zalety wynikające z olbrzymiej jasności projektora nie byłyby tak istotne i pełne, gdyby nie były wspierane znakomitym kontrastem. Olbrzymia w tym zasługa 3-chipowego układu DarkChip4 wraz z wysokiej jakości optyką, która pozwala uzyskać doskonałe czernie, pomimo wysokiej jasności projektora. Być może projektory wagi ciężkiej JVC DLA-X75 oraz DLA-X95 osiągają lepszą czerń, lecz przy drobnym ułamku jasności i towarzyszących jej zalet jakie generuje SIM2 Super Lumis.

"Mając do czynienia w swoich testach z projektorami 4K, włączając w to Sony VPL-VW1000ES, jestem pod olbrzymim wrażeniem jak nieskazitelnie wygląda wielkich rozmiarów obraz wygenerowany przez Sim2.
Wrażenia wysokiej rozdzielczości, ilości detali w wyświetlanych teksturach jak i szczegóły w wyświetlanym obrazie są zdumiewające. Wszystkie one zdają się potwierdzać argument, że jakość komponentów użytych do produkcji projektora, w tym przede wszystkim optyki są równie istotne jak sama rozdzielczość natywna.”


 

"Przepiękne 3D to odrębna historia. Aktywny system 144Hz Triple Flash w powiązaniu z potencjałem jakim dysponuje Super Lumis skutkuje niewiarygodnie szczegółowym i obfitym w niuanse obrazem 3D. Z wysoką jasnością i kontrastem na dopalaczach zyskujemy obraz o naturalnej głębi, doskonale oddający efekty przestrzeni 3D. Wyświetlane elementy tworzą spójny świat, otaczający obiekty znajdujące się na pierwszym planie w sposób trójwymiarowy doskonale oddając zmysł głębi i przestrzeni w obrazie. To wszystko ma miejsce nawet przy olbrzymiej redukcji jasności jaka następuje w skutek nałożenia okularów 3D. Obraz 3D z Super Lumis jest najlepszej jakości, jaka kiedykolwiek zagościła w mojej prywatnej sali kinowej.”

PODSUMOWANIE

„Jeśli należysz do grona osób, które mogą sobie pozwolić na wydatek rzędu ponad 200 000 zł. SIM2 Super Lumis przybliży cię najbliżej jak tylko się da do wrażej towarzyszących projekcji w komercyjnym kinie, bez potrzeby kupowania komercyjnego projektora kinowego. Wysoka cena, wysoka wydajność i niesamowicie imponująca jakość!”

Prywatne kino może sprawić dużo przyjemności. Dobrze zaprojektowane pomieszczenie kinowe potrafi zapewnić lepszą jakość dźwięku i obrazu niż większość kin komercyjnych. Każde pomieszczenie z wykorzystaniem wysokiej klasy sprzętu audio-video powinno być poprzedzone opracowaniem dokumentacji. Profesjonalny projekt kina powinien umożliwić pełne wykorzystanie potencjału zainstalowanych urządzeń i zapewnić komfort i wrażenia na najwyższym poziomie.

 

.: programowanie & grafika: e-technologie.pl
Projekt, instalacja oraz kalibracja systemów audio i video - to obszary naszego działania. Projekt i budowa kina, prywatna / domowa sala kinowa, projekt multiroom - nagłośnienie domu, systemu sterowania - to tylko kilka z naszych propozycji. Wykonujemy adaptacje akustyczne wraz z pomiarami i kalibracją systemów nagłoœśnienia. Bazujemy w oparciu o standardy i procedury obowiązujące profesjonalistów CEDIA, HAA oraz THX. Domowa sala kinowa powinna być przemyœślana pod kątem akustyki, obsługi, posiadać wygodne fotele kinowe oraz obraz zapewniający wrażenia lepsze niż w kinie.