projektory ekrany Wrocław kino domowe multiroom Subskrybuj kanał RSS CINEMATICinstalacje av kina multiroom instalacja kina domowego Wrocław
instalacja audio-wizualna
Technologia 3D: aktywna czy pasywna?


Niezależnie od technologii - pasywnej lub aktywnej - wyświetlanie 3D polega na tej samej zasadzie: dwa obrazy są pokazane jednocześnie na ekranie. Ubierając specjalne okulary, wspomniane obrazy są rozdzielone tak, aby jedno oko widziało jeden obraz, a drugie - drugi. Gdy porównamy obrazy widziane przez lewe i prawe oko, wszystkie wyświetlane obiekty są lekko oddalone od siebie w poziomie. Mózg odbiera te "podwójne" obiekty jako jeden i stara się "skleić" je w całość - w ten sposób powstaje iluzja trójwymiaru.

Od lat 50. XX wieku najpopularniejszą metodą oglądania obrazów 3D w kinie jest użycie okularów polaryzacyjnych w połączeniu z filtrem polaryzacyjnym nakładanym na soczewkę projektora. Tego typu system jest czasami nazywany pasywnym 3D lub pasywnym polaryzacyjnym 3D i jest wciąż najpopularniejszym kinowym systemem 3D. W kinach RealD oraz IMAX 3D stosowane są wariacje tego systemu, wciąż jest to jednak system oparty na polaryzacyjnych soczewkach i okularach.

W przypadku pasywnego 3D w telewizorach korzysta się z wariacji kinowego systemu pasywnego 3D. Filtr polaryzacyjny jest umieszczony w tym wypadku w przedniej części ekranu, a jego zadaniem jest polaryzacja światła emitowanego przez poszczególne linie obrazu (1080 linii poziomych dla filmu full HD) w przeciwnych kierunkach. Po założeniu okularów 3D jedno oko widzi tylko linie spolaryzowane lewoskrętnie, zaś drugie jedynie linie spolaryzowane prawoskrętnie. Do każdego oka dociera więc obraz z pożądanych linii, mózg łączy obrazy w całość i powstaje iluzja 3D.

Zaletami pasywnego 3D jest niska cena okularów, które nie wymagają żadnego zasilania i wygoda płynąca z niższej wagi okularów. Istnieją jednak także wady tego rozwiązania - paradoksalnie, jest to... cena. Choć okulary są dużo tańsze, koszt telewizora z systemem pasywnego 3D często jest większy niż jego odpowiednika z systemem aktywnego 3D (o którym mowa później). Istotną wadą tego rozwiązania jest także zmniejszenie poziomej rozdzielczości do 540p zamiast 1080p i ograniczenie jakości 2D z racji zastosowania filtra polaryzacyjnego.

Zatem aby oglądać filmy full HD w rozdzielczości 1080p, trzeba kupić telewizor z systemem aktywnego 3D. Czym jednak jest aktywne 3D? W latach 90. XX wieku firma XpanD opracowała okulary z systemem active shutter, początkowo do użytku kinowego. Później jednak active shutter rozprzestrzenił się na telewizory 3D. Główną zaletą telewizorów z aktywnym 3D jest wyświetlanie wspomnianego obrazu full HD 1080p. Należy zwrócić także uwagę na brak filtra polaryzacyjnego, dzięki czemu jakość 2D nie będzie narażona na pogorszenie.

Jak działa aktywne 3D? W okularach z systemem active shutter nie znajdziemy tradycyjnych szkieł. W szkłach okularów do oglądania aktywnego 3D znajdują się mini-ekrany LCD, zasilane baterią. Gdy impuls elektryczny z baterii jest dostarczony do jednego z mini-ekranów, szkło ściemnia się, działając jak migawka aparatu fotograficznego. Telewizor 3D wyświetla obraz full HD 1080p dla jednego oka, a następnie dla drugiego, czyniąc to z dużą częstotliwością (ok. 200 zmian na sekundę). Proces jest zsynchronizowany z okularami, więc gdy na telewizorze pojawia się obraz dla lewego oka, prawe szkło jest ściemniane i na odwrót, gdy wyświetlany jest obraz dla prawego oka, zaciemnione jest lewe oko. W ten sposób każde oko widzi obraz przeznaczony dla niego, a mózg łączy projekcje dla lewego i prawego oka w jeden obraz 3D w rozdzielczości full HD 1080p.

Podsumowując, pasywne 3D to mniejszy koszt okularów, ale wyższa cena telewizora i możliwe problemy z obrazem 2D. System aktywnego 3D daje obraz full HD 1080p, trzeba jednak liczyć się z wyższą ceną okularów. Na korzyść aktywnego 3D przemawia większy wybór telewizorów, płynniejszy i wyraźniejszy ruch oraz brak kompromisu w wyświetlaniu 2D.

Zobacz produkty:
Panasonic TH-65VX300
Panasonic TH-85VX200

kino domowe multiroom sterowanie Wrocław
.: programowanie & grafika: e-technologie.pl
Nasza firma wykonuje projekt, integruje oraz przeprowadza instalacje wszystkich form nowoczesnych technologii, takie jak prywatne kino czy niewielka prywatna salka kinowa, instalacje audio i video poprzez systemy sterowania oświetlenia i inteligentnego budynku. Firma Cinematic dostarcza rozwiązania dla klientów indywidualnych i komercyjnych. Wykonuje instalacje audiowizualne i instalacje av na terenie miasta Wrocław oraz na terenie całego kraji. Oferta obejmuje nagłośnienie audio, multiroom, kino domowe, sale konferencyjne, salki szkoleniowe, automatyka domowa - inteligentny dom, dystrybucja sygnału audio-video, sterowanie oświetleniem, systemy sterowania, sprzedaż urządzeń av, instalacja oraz programowanie. Nie ograniczamy się do samego miasta Wrocław, instalacje wykonujemy na terenie całego kraju. Projektory w prywatnych kinach dobieramy z oferty: Sim2, Runco, Digital Projection oraz JVC 3D. Nasza firma zrzeszona jest w organizacji ISF, ponadto posiadamy liczne certyfikaty potwierdzające zdobytą przez nas wiedzę i doświadczenie. Publikujemy artykuły i recenzje w prasie specjalistycznej i kolorowej.