projektory ekrany Wrocław kino domowe multiroom Subskrybuj kanał RSS CINEMATICinstalacje av kina multiroom instalacja kina domowego Wrocław
instalacja audio-wizualna
Odtwarzacz wieloformatowy OPPO-BDP-103 - rekomendacja Audio Video. Test Blu-ray 3D OPPO BDP-103EU


Odtwarzacz Blu-ray 3D OPPO BDP-103EU to identycznie wyglądający następca modelu OPPO BDP-93EU, który recenzowaliśmy półtora roku temu (AV 5/2012). W porównaniu z nim ma znacznie poszerzoną funkcjonalność – z opcją podłączenia dwóch źródeł sygnału HDMI i trzech pamięci USB.

Budowa

Nasz test Blu-ray pokazuje, że konstruktorzy Oppo nie skupiali się na obudowie, lecz na układzie elektronicznym, wyposażeniu i oprogramowaniu. W tych dwóch ostatnich dziedzinach pokazali klasę. Odtwarzacz wieloformatowy OPPO BDP-103 ma nieporównywalnie większe możliwości od kosztownego rywala. Pomijając już fakt zastosowania 7.1-kanałowego toru audio (chyba mało kto będzie z niego korzystał w dobie amplitunerów A/V), reszta jest znacznie bogatsza, o czym piszemy w dalszej części. W fabrycznym komplecie znajduje się przewód HDMI 1,8 m oraz przedłużacz USB 1,4 m. Niespodzianką są dwa wejścia HDMI: z przodu i z tyłu obudowy. To przednie umożliwia także podłączenie smartfona i ładowanie go (standard MHL).

Odtwarzacz Blu-ray 3D BDP-103EU, wzorem poprzednika, ma także dwa wyjścia HDMI. Jednym wyprowadzimy sygnał wizyjny D do kompatybilnego wyświetlacza, drugim – sygnał audio do starszego amplitunera (procesora) A/V, który nie przyjmuje obrazu 3D. Tak dzieje się przy ustawionej opcji Split A/V, którą zaleca producent. Można także skorzystać z ustawienia Dual Display – wówczas do wyjścia nr 2 są również podawane sygnały wideo. Trzeba jednak pamiętać, że wyjście HDMI 2 jest gorsze jakościowo, jeśli chodzi o przetwarzanie obrazu, ponieważ nie korzysta z obróbki wideo zapewnianej przez procesor Marvell QDEO Kyoto G2H wyposażony w układ skalujący sygnały wideo (o rozdzielczości do 1080p włącznie) do rozdzielczości 3840 x 2160 (4K). Charakterystyczna dla współczesnych odtwarzaczy jest rezygnacja producenta z analogowych wyjść wideo, jeśli nie liczyć „diagnostycznego” wyjścia kompozytowego.

Wnętrze bardzo przypomina poprzednika. Występuje tu identyczny zasilacz (impulsowy), jednak płytki drukowane różnią się – mimo dużych podobieństw. W torze audio zastosowano ten sam zestaw kluczowych komponentów: zintegrowany 8-kanałowy układ CS4382 zawierający modulator delta-sigma 5. rzędu, filtry cyfrowe i analogowe oraz regulację głośności (przyciski Vol+/- na pilocie). W torze analogowym pracują 4 wzmacniacze operacyjne NE5532. Główny procesor sygnałowy (SoC) ukryto już nie pod blachą, lecz solidnym aluminiowym radiatorem. To układ dwurdzeniowy, zapewniający większą wydajność i szybkość działania.

Funkcjonalność

Jak przystało na odtwarzacz wieloformatowy, Oppo 103 czyta praktycznie wszystkie rodzaje nośników optycznych, z Blu-ray 3D, wielokanałowymi płytami SACD i DVD-Audio na czele. Pliki multimedialne – wideo w szczególności – można odtwarzać z aż trzech dołączonych dysków twardych, bez istotnych ograniczeń co do systemu plików (NTFS jest obsługiwany).

Paleta wspieranych formatów i kontenerów A/V jest na tyle szeroka, że odtwarzacz radzi sobie praktycznie z każdym rodzajem materiału wideo. Wczytywanie plików graficznych JPEG – nawet tych o rozdzielczości 12 mpix i dużej objętości (5–7 MB) – odbywa się sprawnie. Oczywiście te same pliki można także odtwarzać po sieci (DLNA). Odtwarzacz obsługuje ponadto klientów SMB/CIFS. Wśród kompatybilnych formatów audio znalazły się WAVE i FLAC, przy czym odtwarzane są 24-bitowe pliki o próbkowaniu 192 kHz. Poprzednik tego nie potrafił.

Obraz

Przyszedł czas na sprawdzenie jakości obrazu, szczególnie interesujacy był test Blu-ray. Obraz (2D) jest pozbawiony mankamentów niektórych tanich odtwarzaczy. Poprawnie rekonstruowany jest cały zakres 8-bitowej dynamiki wideo (0–255), nie występują błędy dekodowania kolorów, żadne przeostrzenia, fałszywe kontury itp. Sygnał 1080p z płyt Blu-ray jest odtwarzany bardzo czysto i gładko. Rzadko widzi się równie dobrze zaliczony test „Chrome Zone Plate” z płyty Spearsa i Munsila. Testy syntetyczne wykorzystujące materiał 60-hercowy wypadły znakomicie. Oppo szybko wybierał odpowiedni pull-down odpowiedni do całej palety dostępnych sekwencji (od 2–2 do 7–8) na płycie „Spears & Munsil” (Blu-ray).

Naszym zdaniem

Trudno byłoby wskazać drugi odtwarzacz wieloformatowy w zbliżonej cenie, o równie dużych możliwościach – tak pod względem jakości dźwięku i obrazu oraz w kwestii funkcjonalności i możliwości technicznych – jednocześnie!

Zobacz produkt:

OPPO BDP-103EU

kino domowe multiroom sterowanie Wrocław
.: programowanie & grafika: e-technologie.pl
Nasza firma wykonuje projekt, integruje oraz przeprowadza instalacje wszystkich form nowoczesnych technologii, takie jak prywatne kino czy niewielka prywatna salka kinowa, instalacje audio i video poprzez systemy sterowania oświetlenia i inteligentnego budynku. Firma Cinematic dostarcza rozwiązania dla klientów indywidualnych i komercyjnych. Wykonuje instalacje audiowizualne i instalacje av na terenie miasta Wrocław oraz na terenie całego kraji. Oferta obejmuje nagłośnienie audio, multiroom, kino domowe, sale konferencyjne, salki szkoleniowe, automatyka domowa - inteligentny dom, dystrybucja sygnału audio-video, sterowanie oświetleniem, systemy sterowania, sprzedaż urządzeń av, instalacja oraz programowanie. Nie ograniczamy się do samego miasta Wrocław, instalacje wykonujemy na terenie całego kraju. Projektory w prywatnych kinach dobieramy z oferty: Sim2, Runco, Digital Projection oraz JVC 3D. Nasza firma zrzeszona jest w organizacji ISF, ponadto posiadamy liczne certyfikaty potwierdzające zdobytą przez nas wiedzę i doświadczenie. Publikujemy artykuły i recenzje w prasie specjalistycznej i kolorowej.