projektory ekrany Wrocław kino domowe multiroom Subskrybuj kanał RSS CINEMATICinstalacje av kina multiroom instalacja kina domowego Wrocław
instalacja audio-wizualna
Projektor kinowy JVC DLA-X30 uzyskuje tytuł "najwyższa rekomendacja" AVForums.


Kiedy JVC wprowadzało w zeszłym roku do sprzedaży DLA-X3, miało niemal cały rynek dla siebie. W cenie 15 999 zł praktycznie nie miało konkurencji w segmencie projektorów kinowych 3D. Żaden z konkurentów nie zbliżał się do niego cenowo. Jeśli do tego dodamy inne czynniki, takie jak znakomita jakość obrazu w 2D i wykonanie projektora – mamy prawdziwego zwycięzcę.W tym roku sytuacja wygląda nieco inaczej. Z ceną 13 999 zł, czyli znacznie poniżej ceny zeszłorocznej, JVC DLA-X30 musi walczyć z innymi producentami o miano zwycięzcy. Na przestrzeni ostatnich miesięcy widzieliśmy już kilka doskonałych budżetowych projektorów 3D, włączając w to Sony VPL-HW30ES, Panasonic PT-AE5000 oraz projektor Optoma HD83. Wszystkie z nich zostały bardzo agresywnie wycenione.

JVC jest świadome konkurencji oraz rywali, stąd też bardzo agresywnie wyceniło swoją najnowszą maszynę DLA-X30. Osiągnięcie niższej ceny zmusiło JVC do rezygnacji z niektórych funkcji, takich jak np. automatyczna zasłona obiektywu. Z drugiej strony producent jednocześnie wprowadził kilka innych, zupełnie nowych funkcji i ulepszeń. Takim przykładem jest funkcja pamięci ustawień obiektywu. Uogólniając, pod względem specyfikacji model X30 wygląda bardzo podobnie do zeszłorocznego X3, który w swoim czasie był doskonałym projektorem. Rok to jednak szmat czasu jak na świat elektroniki użytkowej. Szczególnie jeśli mowa o technologii 3D, która poczyniła spore postępy przez ostatnie 12 miesięcy. Pojawia się zatem pytanie, czy w tak konkurencyjnym segmencie JVC DLA-X30 oferuje jakość, której powinniśmy się spodziewać po JVC?

Wygląd

JVC stara się utrzymywać tą samą obudowę w swoich projektorach przez 2 następujące po sobie lata. Stąd też nie jest niespodzianką, że nowa seria jest wyglądem identyczna w stosunku do starszej. Pojawia się jednak kilka drobnych niuansów. Pierwszą widoczną zmaną jest brak zmotoryzowanej przysłony chroniącej obiektyw. DLA-X30 posiada plastikową osłonę na obiektyw, co pozwoliło na obniżenie finalnej ceny urządzenia.  Drugą zmianą jest kolor obudowy, chociaż identycznie jak przedtem oferowany jest nadal w kolorze białym i czarnym, to wykończenie zamiast połysku jest matowe. Na pewno umożliwiło to wprowadzenie pewnych oszczędności na elementach, które niekoniecznie są istotne dla właścicieli urządzeń.

Jako że DLA-X30 korzysta z tej samej, zeszłorocznej obudowy, nadal jest ona bardzo duża i masywna. Sam projektor waży 14,9 kg. Chociaż X30 to najprostsze urządzenie w ofercie JVC, w dalszym ciągu imponuje swoją jakością wykonania. JVC DLA-X30 korzysta z tej samej 220W lampy, co model zeszłoroczny. Jest ona szacowana na 1300 lumenów. Bez wątpienia duże wymiary obudowy projektora związane są z systemem chłodzenia. Pomimo wysokiej jasności, projektor JVC jest niesłychanie cichy.

DLA-X30 stosuje ten sam pilot, co model zeszłoroczny. Ponieważ podobał nam się stary pilot, ten również nam odpowiada. Jest on szczupły i lekki, z miękkimi przyjemnymi w dotyku gumowymi przyciskami i podświetleniem ułatwiającym obsługę w ciemności. Układ przycisków jest niemal identyczny jak w modelu X3, różnice dotyczą nowych funkcji związanych z pamięcią ustawień obiektywu.

Częścią wyposażenia opcjonalnego jest emiter sygnału oraz okulary umożliwiające oglądanie materiału 3D. Emiter jest lekki i nieduży, stąd łatwo go można postawić na górze projektora. Ustawiony w ten sposób emituje podczerwień synchronizującą okulary 3D.


Menu i setup

Dzięki olbrzymiemu zakresowi powiększenia (ZOOM) i przesunięcia obiektywu (LENS SHIFT) instalacja projektora jest bardzo prosta. Projektor najlepiej zainstalować na wprost ekranu i tego rozwiązania powinniśmy się trzymać. Jeśli z jakichś względów takie rozwiązanie jest niemożliwe, należy użyć funkcji przesunięcia obrazu w pionie lub poziomie, aby idealnie wycentrować obraz. W tym miejscu ostrzeżenie  - pomimo, że JVC DLA-X30 posiada regulację keystone, nie powinniśmy jej stosować. Wprowadza to dodatkowe skalowanie obrazu co doprowadza do pogorszenia ostrości i rozdzielczości obrazu.

Menu X30 jest identyczne jak X3. Zakładki z poszczególnymi funkcjami są rozmieszczone w dokładnie ten sam sposób, co jest bardzo dobrym posunięciem, ponieważ funkcje są bardzo sensownie przypisane do poszczególnych sekcji. Poruszanie się po menu jest proste i intuicyjne. Zostało ono podzielone na najważniejsze sekcje:  Input Signal, Installation, Display Setup Function, Information oraz Picture Adjust.

Input Signal – pozwala m.in. na dostosowanie ustawień dla HDMI oraz trybu 3D. Opcja HDMI służy do ustawienia zakresu dynamiki obrazu, domyślnie ustawiona jest na STANDARD. Zakładka do 3D umożliwia kontrolę nad konwersją z 2D do 3D (funkcja, której nie posiadał model DLA-X3), Parallax, Crosstalk Cancel, Intensity oraz Sub Title Adjust.

Podsekcja "Lens Control" w zakładce "Installation" zarządza ostrością, powiększeniem i przesunięciem obiektywu. Funkcje te są również dostępne z poziomu pilota. Znajdziemy także funkcję pamięci ustawień obiektywu (LENS MEMORY), która jest nowością w serii projektorów kinowych JVC. Pozwala użytkownikom ekranu w formacie 2.35:1 na stworzenie różnych ustawień uzależnionych od formatu oglądanego materiału. Jako, że w naszym pomieszczeniu testowym posiadamy ekran 2.35:1, mieliśmy okazję wykorzystać nową funkcję. Stworzyliśmy 2 ustawienia – 1.78:1 oraz 2.35:1. Po stworzeniu ustawień zapisujemy je w pamięci projektora i odpowiednio opisujemy. Następnie każdorazowo po wywołaniu z pamięci, zostaje dopasowana wielkość i ustawienie obrazu. W odróżnieniu od Panasonic PT-AE5000, można zmienić bez kłopotów ustawienia pamięci obiektywu zarówno podczas oglądania materiału 2D, jak i 3D.

Zakładka menu “Picture Adjust” zawiera wszystkie regulacje związane z obrazem, włączając w to wybór trybu obrazu, regulację kontrastu, jasności, koloru, odcienia, temperatury barwowej i wyboru krzywej Gamma. Spośród różnych trybów predefiniowanych uznaliśmy, że tryb "Cinema" jest najlepszym wyborem do projekcji 2D, zaś tryb 3D do projekcji 3D.

W sekcji „Picture Adjust” znajdziemy zakładkę „Advanced section”, czyli sekcja dla zaawansowanych ustawień i regulacji obrazu. Wewnątrz niej znajdziemy funkcje do ustawienia ostrości, redukcji szumów czy też wybór przestrzeni kolorów. Dodatkowo możemy nadać nazwę ustawieniom użytkownika, skorzystać z systemu Clear Motion Drive (CMD) a także zadbać o ustawienia przesłony i mocy pracy lampy.

Uznaliśmy, że najlepiej ustawić „Sharpness” oraz „Detail Enhancement” na 0 oraz wyłączyć kontrolę redukcji szumów „Noise Reduction”. Zostawiliśmy wyłączoną funkcję „Clear Motion Drive” do której wrócimy w 2 części testu. Zarekomendowalibyśmy na początku ustawić regulację przesłony „Lens Aperture” na możliwie najniższym ustawieniu do projekcji 2D, a na ustawieniu średnim dla projekcji 3D. Stopniowo w miarę starzenia się lampy otwierać przesłonę.

Koniec części I. Część II – jakość obrazu w 2D oraz 3D oraz podsumowanie – wkrótce.

Zobacz projektor JVC DLA-X30
Przeczytaj o nowej serii projektorów kinowych JVC

kino domowe multiroom sterowanie Wrocław
.: programowanie & grafika: e-technologie.pl
Nasza firma wykonuje projekt, integruje oraz przeprowadza instalacje wszystkich form nowoczesnych technologii, takie jak prywatne kino czy niewielka prywatna salka kinowa, instalacje audio i video poprzez systemy sterowania oświetlenia i inteligentnego budynku. Firma Cinematic dostarcza rozwiązania dla klientów indywidualnych i komercyjnych. Wykonuje instalacje audiowizualne i instalacje av na terenie miasta Wrocław oraz na terenie całego kraji. Oferta obejmuje nagłośnienie audio, multiroom, kino domowe, sale konferencyjne, salki szkoleniowe, automatyka domowa - inteligentny dom, dystrybucja sygnału audio-video, sterowanie oświetleniem, systemy sterowania, sprzedaż urządzeń av, instalacja oraz programowanie. Nie ograniczamy się do samego miasta Wrocław, instalacje wykonujemy na terenie całego kraju. Projektory w prywatnych kinach dobieramy z oferty: Sim2, Runco, Digital Projection oraz JVC 3D. Nasza firma zrzeszona jest w organizacji ISF, ponadto posiadamy liczne certyfikaty potwierdzające zdobytą przez nas wiedzę i doświadczenie. Publikujemy artykuły i recenzje w prasie specjalistycznej i kolorowej.