projektory ekrany Wrocław kino domowe multiroom Subskrybuj kanał RSS CINEMATICinstalacje av kina multiroom instalacja kina domowego Wrocław
instalacja audio-wizualna
Prezentacja systemu multiroom Sonos na przykładzie nagłośnienia 2 pomieszczeń.


Poniżej przykład prostego systemu multiroom Sonos obsługującego 2 pomieszczenia domowe, powiedzmy że będzie to salon oraz sypialnia. W salonie posiadamy już system kina domowego lub wzmacniacz, a w sypialni muzyki chcemy słuchać z głośników sufitowych.

Do tego celu niezbędne są 3 urządzenia: Sonos ZonePlayer 120, Sonos ZonePlayer 90 oraz Controller 200. Czym są te wymienione powyżej urządzenia możemy się dowiedzieć klikając na nazwy urządzeń i przechodząc do stron dedykowanych. Dla lepszego zobrazowania dodamy jeszcze serwer muzyczny Xiva m8.


jednostki lokalne typu ZonePlayer od lewej (z wbudowanym głośnikiem, z wbudowanym wzmacniaczem, bez wzmacniacza)

ZonePlayer 120 to odtwarzacz strumieniowy z wbudowanym wzmacniaczem 2x55W w klasie D. Do odtwarzania muzyki potrzebuje podłączonych głośników. W naszym przypadku odtwarzacz lokalny ZonePlayer 120 będzie podłączony z głośnikami sufitowymi zainstalowanymi w sypialni. Jeśli w salonie nie mielibyśmy systemu kina domowego, to musielibyśmy dobrać dwie jednostki Sonos z wbudowanymi wzmacniaczami - ZonePlayer 120.

Sonos ZonePlayer 90 to także odtwarzacz strumieniowy, z tą różnicą że bez
wbudowanego wzmacniacza, a posiadający wyjścia liniowe. Za ich pomocą łączymy się z zewnętrznym wzmacniaczem, bądź amplitunerem.  ZonePlayer 90 będzie odpowiadał za obsługę multiroom w salonie. Do niego można również podłączyć dowolne źródło liniowe, takie jak tuner telewizyjny czy odtwarzacz DVD/Blu-ray.

Kontroler CR200 to interaktywny pilot z ekranem dotykowym służący do obsługi i zarządzania systemem.
Urządzenia ZonePlayer możemy umieścić w pomieszczeniach za które odpowiadają, bądź też w specjalnie do tego celu przeznaczonym miejscu w domu (lub firmie). Należy jedynie zadbać o odpowiednie okablowanie.

Idea działania multiroom Sonos jest banalnie prosta. Urządzenia systemowe komunikują się ze sobą bezprzewodowo. W ramach specjalnego protokołu komunikacyjnego opatentowanego przez producenta. Dotyczy to zarówno obsługi (czyli sterowania) jak i transferu muzyki pomiędzy urządzeniami. Jedyne warunki jakie musimy spełnić, to jedna z jednostek musi być podpięta do sieci LAN z dostępem do Internetu. W przypadku większych odległości pomiędzy lokalnymi odtwarzaczami ZonePlayer musimy pamiętać o wzmocnieniu zasięgu komunikacyjnego.

Konfiguracja systemu odbywa się przy udziale oprogramowania zainstalowanego na komputerze PC lub MAC. Podczas konfiguracji systemu podajemy lokalizację plików muzycznych, dokonujemy parametryzacji i przygotowujemy system do działania. Niezwykle przydatne jest wskazanie serwera muzycznego, na którym zamierzamy gromadzić naszą muzykę. Najlepszym partnerem dla multiroom Sonos jest serwer muzyczny Xiva music m8. W programie konfiguracyjnym wskazujemy ścieżkę do serwera muzycznego i ten automatycznie staje się widocznym źródłem dla systemu Sonos. Serwer taki jest zwykle podłączony 24h na dobę, wobec czego jeśli chcemy posłuchać muzyki to nie musimy włączać komputera.Jak wygląda obsługa systemu?
Wybór i zarządzanie źródłem dźwięku (lub po prostu wybór muzyki) odbywa się na 3 sposoby: podstawowy to systemowy kontroler CR200, który jest prosty i wygodny. W naszym przykładowym systemie on właśnie jest odpowiedzialny za sterowanie. Drugi sposób to iPhone lub iPad (lub panel dotykowy z systemem Android) na którym instalujemy specjalną aplikację umożliwiającą obsługę multiroom. Trzeci sposób – to komputer PC lub MAC na którym zainstalowana jest aplikacja obsługująca urządzenia.

W naszym przykładowym systemie kontrolerem jest pilot dotykowy CR200, dedykowany kontroler, który przypomina nieco swoim interfejsem iPhone’a. Trzymając w ręce pilot Sonos CR200 mamy władzę nad tym, „co” (radio, pliki muzyczne), „gdzie” (czyli sypialnia lub salon) i jak głośno jest odtwarzane.

Na wyświetlaczu CR200 widzimy internetowe stacje radiowe, okładki płyt oraz albumy, które zostały wgrane na udostępniony w sieci serwer muzyczny Xiva music m8. Wszystko w schludny i przejrzysty sposób.

Jeśli lubimy poznawać nowe gatunki muzyczne i rozszerzać swoje muzyczne horyzonty, możemy wykupić abonament na którymś z płatnych serwisów muzycznych. Nie jest to majątek, a zyskamy dostęp do niezliczonej ilości muzyki i artystów, na których najprawdopodobniej nigdy nawet byśmy się nie natknęli. Słuchając serwisu internetowego Last.fm wybieramy artystów którzy nas interesują, a system sam podpowie nam jakie inne zespoły i muzycy oferują zbliżone brzmienie. W ten sposób podpowiada nas, znając nasze gusta – co jeszcze nas może zainteresować. Jeśli podczas słuchania natrafimy na interesujące nas melodie, wystarczy dodać do ulubionych, a później dowolnym momencie  będziemy mogli wrócić do tego artysty bez potrzeby zapamiętywania jego nazwiska, czy nazwy zespołu.

Ponieważ nasza przykładowa konfiguracja składa się z 2 urządzeń typu ZonePlayer, w każdym z pokojów może być odtwarzana inna muzyka. Różne albumy muzyczne i utwory z serwera muzycznego, różne internetowe stacje radiowe, lub różne  serwisy muzyczne. 

Jeśli zdecydujemy, że jeden kontroler CR200 to zdecydowanie za mało, wystarczy dokupić drugi pilot CR200 lub któryś z produktów Apple (iPhone, iPad, iPod). Z czasem możemy zdecydować się na nagłośnienie dodatkowych pomieszczeń (np. łazienka, pokój dziecka), wystarczy wtedy dołożyć odpowiedni element ZonePlayer (z głośnikami lub bez).


sposoby zarządzania multiroomem Sonos - kontroler CR200, telefony, iPad, komputer

Ciekawostką i znakomitą funkcja jest możliwość podłączenia do jednostki odtwarzacza lokalnego po wejściu liniowym dodatkowych źródeł. Dla przykładu chcielibyśmy mieć również w sypialni możliwość słuchania na głośnikach sufitowych dźwięku z telewizji. W takiej sytuacji podłączamy wyjscie z tunera TV SAT lub TV kablowej do ZonePlayera 90 odpowiadającego za salon, tam gdzie stoi telewizor. Ten prześle bezprzewodowo dźwięk do drugiego ZonePlayera 120 odpowiadającego za sypialnie. W ten sposób przemieszczając się pomiędzy salonem a sypialnią możemy mieć pod kontrolą, czy rozpoczął się w telewizji interesujący nas mecz.

Przeczytaj więcej o multiroom Sonos
Dowiedz się więcej o idei systemu multiroom
Serwer muzyczny Xiva music m8

 

kino domowe multiroom sterowanie Wrocław
.: programowanie & grafika: e-technologie.pl
Nasza firma wykonuje projekt, integruje oraz przeprowadza instalacje wszystkich form nowoczesnych technologii, takie jak prywatne kino czy niewielka prywatna salka kinowa, instalacje audio i video poprzez systemy sterowania oświetlenia i inteligentnego budynku. Firma Cinematic dostarcza rozwiązania dla klientów indywidualnych i komercyjnych. Wykonuje instalacje audiowizualne i instalacje av na terenie miasta Wrocław oraz na terenie całego kraji. Oferta obejmuje nagłośnienie audio, multiroom, kino domowe, sale konferencyjne, salki szkoleniowe, automatyka domowa - inteligentny dom, dystrybucja sygnału audio-video, sterowanie oświetleniem, systemy sterowania, sprzedaż urządzeń av, instalacja oraz programowanie. Nie ograniczamy się do samego miasta Wrocław, instalacje wykonujemy na terenie całego kraju. Projektory w prywatnych kinach dobieramy z oferty: Sim2, Runco, Digital Projection oraz JVC 3D. Nasza firma zrzeszona jest w organizacji ISF, ponadto posiadamy liczne certyfikaty potwierdzające zdobytą przez nas wiedzę i doświadczenie. Publikujemy artykuły i recenzje w prasie specjalistycznej i kolorowej.