Projektor 4K - prezentacja Sony VPL-VW500ES


Podczas targów IFA odbyła się prezentacja najnowszych modeli rzutników firmy SONY przeznaczonych do domowego użytku. Główną atrakcją targów była premiera nowego projektora 4K - modelu SONY VPL-VW500ES. To nowy, tańszy model w ofercie SONY, będący alternatywą dla znacznie bardziej zaawansowanego modelu SONY VPL-VW1000ES lub jego następcy SONY VPL-VW1100ES

Oczywiście zgodnie z obowiązującymi trendami w ofercie SONY - nowy projektor jest 4K. Posiada matryce o natywnej rozdzielczości 4K - bez użycia jakichkolwiek tricków czy zabiegów marketingowych (jak JVC). Stając się tym samym najtańszym na dzień dzisiejszy projektorem kina domowego 4K!

Zamysł producenta jest taki, aby model VPL-VW1000ES był podstawą najbardziej zaawansowanych pomieszczeń kinowych, prywatnych kin z dużymi ekranami gdzie niezbędne jest uzyskanie wysokiej jasności i najlepszego możliwego obrazu video. Gdzie nowy model SONY VPL-VW500ES znalazł swoje miejsce zarówno w niewielkiej salce kinowej jak i w salonie. Stąd też wyraźnie mniejsze gabaryty projektora. Różnica w stosunku do starszego brata jest natychmiast zauważalna.

Ograniczenie wymiarów projektora pociąga za sobą szereg zmian w konstrukcji. Układ optyczny jest oczywiście znacznie prostszy i mniej wyrafinowany niż w modelu flagowym. Zważywszy jednak na obniżenie o 50% ceny w stosunku do starszego brata, SONY zaskoczyło wszystkich oferując projektor 4K w cenie, dotąd zarezerwowanej dla dobrej klasy projektorów 1080p.

Zmiana rozdzielczości z 1920x1080 na 4096x2160 powoduje, że na ekranie widzimy 4x więcej szczegółów i detali niż przy standardowym projektorze Full HD (skupiając się na ilości pikseli).

Nowy projektor 4K - Sony VW500ES dostarcza obraz o jasności 1700 Lumenów, co powinno być wystarczające dla większości zastosowań. Prywatne sale kinowe zwykle wymagają bardziej wydajnych jednostek i tu na pomoc przychodzi VW1000ES, jednak na zdecydowaną większość typowych zastosowań - nowy rzutnik i tak będzie oferował więcej niż konkurencja.

Zaawansowane algorytmy dynamicznej przysłony pozwalają na uzyskanie dynamicznego kontrastu na poziomie 200 000:1, przy czym SONY słynie z bardzo przemyślanej i doskonałej implementacji mechanizmu. Jest on na tyle szybki i jednocześnie "inteligentny", że widz nawet nie zauważy działania mechanizmu. 

projektor 4K

Nowy model - nowa generacja paneli SXRD, oczywiście lepsze i bardziej udoskonalone niż poprzednia generacja.

projektory 4K

Z racji na potężny nacisk na technologię 4K - urządzenie wyświetla szerszą, bogatszą paletę barw niż typowe rzutniki domowe. Umożliwia tym samym precyzyjne przeniesienie pełnej palety barw, jaką możemy zobaczyć w kinie cyfrowym.

Sony 4K Sony VW500ES

Jednym z "popisowych numerów" SONY jest układ poprawiający płynność obrazu - Motionflow. Stosowany jest on zarówno w starszej generacji projektorów jak i telewizorach. Dynamiczne i ruchome obrazy stają się bardziej czytelne i bogatsze w szczegóły. Obraz staje się przyjemniejszy dla oka i posiada większą rozdzielczość. 

rzutniki 4k 3d

Technologia Reality Creation ma możliwie najlepiej jak tylko umieją inżynierowie SONY stworzyć obrazy 4K. Za pomocą inteligentnych algorytmów, procesor przetwarza sygnał video na wejściu, wypełniając brakujące informacje i wyświetlając na ekranie obraz najwyższej rozdzielczości 4K.

rzutniki 4k 3d

Od połowy roku 2013 SONY wypuszcza do sprzedaży filmy oznaczone logiem "Mastered in 4K". Są to filmy wydane z najwyższą precyzją, nastawione na wyświetlenie najlepszego możliwego obrazu oferowanego w ramach standardu Blu-ray. Nowe projektory SONY VPL-VW500ES są w stanie za pomocą specjalnych algorytmów, które były wykorzystywane w procesie konwersji w dół z materiału 4K do 1080p, cofnąć proces i przekonwertować obraz 1080p do 4K. 

Sony VW500ES

W menu projektora znajdziemy specjalną funkcję, która uruchamia proces optymalizacji obrazu podczas odtwarzania filmów Blu-ray "Mastered in 4K". Stopniowo SONY zamierza wprowadzać do sprzedaży filmy oznaczone takim znakiem.

Sony VW500ES

Pod względem rozmiarów, nowy rzutnik 4K jest istotnie mniejszy od swojego starszego brata VW1000ES, a także najnowszego modelu SONY VPL-VW1000ES. Dzięki temu znacznie łatwiej go zainstalować w salonach oraz niedużych pomieszczeniach.

Sony VPL-VW500ES

Zastosowano dość nietypowy układ wentylacji, który pozwala na instalację blisko ściany. Ciepłe powietrze jest wyrzucane z wentylatorów zlokalizowanych w przedniej części obudowy.

Sony VW500ES

Olbrzymi zakres w jakim może pracować obiektyw jest kolejną z zalet projektora. Zakres rzutowania wynosi od 1.38:1 do 2.83:1. Co oznacza, że dla ekranu o szerokości 250 cm projektor może wisieć w dowolnym miejscu, odległości należącej do przedziału 345 cm - 707 cm. To olbrzymia swoboda którą docenią zarówno instalatorzy systemów kinowych jak i sami właściciele rzutników.

sala kinowa z projektorem 4K

Do bardzo dużego zakresu ZOOM należy dodać spory zakres przesunięcia obiektywu (Lens Shift). Wynosi on 85% w górę, 80% w dół oraz 31% w bok. Producent zadbał aby urządzenie było możliwie najbardziej fleksyjne i łatwe w instalacji jak tylko to jest możliwe. Aż trudno sobie wyobrazić pomieszczenie w którym byłby kłopot z instalacją rzutnika SONY VPL-VW500ES. Nie mówiąc już o dedykowanych salkach kinowych. Zwykle sala kinowa, lub prywatne kino daje największe możliwości w zakresie instalacji - w tym przypadku, Sony bardziej pomyślało o użytkownikach domowych, gdzie czasem trudno jest zawiesić projektor w idealnym miejscu względem ekranu.

Po dłuższym okresie pracy projektora, kolory mogą zostać automatycznie skorygowane przez sam rzutnik. Urządzenie wraz z upływem czasu notuje jakie zmiany mogły nastąpić w kolorach w stosunku do obrazu jaki był wyświetlany na początku życia projektora. Inteligentne algorytmy potrafią przywrócić barwy jakie towarzyszyły podczas pierwszej projekcji.

Sony VPL-VW500ES to propozycja dla miłośników domowej rozrywki którzy chcą uzyskać obraz lepszej jakości niż większość standardowych rozwiązań na rynku. O ile w przypadku flagowych modeli SONY VPL-VW1100ES oraz SONY VPL-VW1000ES producent kierował swoją ofertę do posiadaczy salek kinowych oraz bardziej zamożnych klientów. O tyle w przypadku modelu VW500 cena jest o połowę niższa, co pozwala zastanowić się nad zakupem również klientom posiadającym swoje systemy zainstalowane w salonie oraz pomieszczeniach wielofunkcyjnych. To bardzo ciekawa oferta dla wszystkich myślących na poważnie o kinie, bez konieczności wydawania fortuny. Cena projektora wynosi 44 500 zł, gdzie alternatywą jest głównie produkt ze stajni JVC, który oferuje nieco lepszy kontrast lecz gorzej wypada na tle rozdzielczości i jasności.

Na pewno projektor 4K Sony VPL-VW500ES to produkt godny polecenia.

Do posiadaczy dedykowanych salek kinowych, gdzie wymagane są lepsze parametry i jakość obrazu skierowana jest oferta na model wyższy - Sony VPL-VW1100ES.

.: programowanie & grafika: e-technologie.pl
Projekt, instalacja oraz kalibracja systemów audio i video - to obszary naszego działania. Projekt i budowa kina, prywatna / domowa sala kinowa, projekt multiroom - nagłośnienie domu, systemu sterowania - to tylko kilka z naszych propozycji. Wykonujemy adaptacje akustyczne wraz z pomiarami i kalibracją systemów nagłoœśnienia. Bazujemy w oparciu o standardy i procedury obowiązujące profesjonalistów CEDIA, HAA oraz THX. Domowa sala kinowa powinna być przemyœślana pod kątem akustyki, obsługi, posiadać wygodne fotele kinowe oraz obraz zapewniający wrażenia lepsze niż w kinie.