projektory ekrany Wrocław kino domowe multiroom, kino domowe Subskrybuj kanał RSS CINEMATICinstalacje av kina multiroom instalacja kina domowego Wrocław
instalacja audio-wizualna

Podaj nam swój adres e-mail jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach:  

 Blue-ray kontra HD-DVDBlu-ray kontra HD-DVD

Od jakiegoś czasu obserwujemy zaostrzoną i dodatkowo podgrzewaną przez media walkę o nowe formaty dla materiału wysokiej rozdzielczości. Z całą pewnością będzie to walka o przetrwanie na rynku. Obecnie widać dość dziwne zachowania w firmach, które z początku deklarowały swoją przynależność do jednego konkretnego obozu. Wygląda to na asekurację w razie, gdyby któryś z obozów nie przetrwał tej batalii.
Jednym z takich przykładów jest Hawlett-Pacard, który wyraźnie obrał neutralne stanowisko, chociaż na początku był wyraźnym zwolennikiem Blu-ray. Według wypowiedzi reprezentantów HP powstały wątpliwości wobec terminów w jakich dyski 50GB dual-layer miałyby trafić na rynek. Inna kwestią jest zagadnienie interaktywności dysków. HD DVD używa języka zwanego iHD, który został stworzony przez Microsoft dla HD DVD i będzie częścią systemu operacyjnego Windows Vista. Blu-ray używa BD Java, który nie stanie się częścią systemu Vista, co z kolei zwiększy koszty dla HP.

HD DVD
Odtwarzacz HD-DVD Toshiby

Z dużym zainteresowaniem obserwujemy sposób w jaki producenci zamierzają rozwiązać przesyłanie materiałów HD przez złącza komponentowe. Jeśli się z tym nie uporają, klienci bez złącz HDMI lub DVI będą mieli nie lada problem. Poza tymi 2 złączami będzie musiało następować zjawisko downconvertowania do 480p / 576p, zmuszając tym samym do rezygnacji z dobrodziejstw sygnału wysokiej rozdzielczości.
Według rzecznika obozu HD DVD, wydawca będzie mógł samodzielnie zdecydować, czy za pomocą oprogramowania (ICT) zablokuje możliwość przesyłania sygnału HD po złączu komponent. Grupa Blu-ray jeszcze nie podjęła ostatecznej decyzji jak sobie poradzić z tym problemem. Na razie krążą plotki, że zarówno Sony, Paramount jak i Fox nie zamierzają zaimplementować ICT w swoich wydawnictwach.

Inną istotną dla konsumentów kwestią jest informacja, czy odtwarzacze będą w stanie przesłać sygnał 1080p po złączach cyfrowych. Według informacji podawanych obok prototypów odtwarzaczy Blu-ray wynika, że są one w stanie przesłać sygnał 1080p. Ekipa HD-DVD twierdzi, że odtwarzacze będą mogły przesyłać sygnał 720p oraz 1080i.

HD DVD
Wszystko wskazuje na to, że HD DVD jako pierwszy będzie zdobywał rynek Odtwarzacze Toshiby z serii HD-A1 trafiły do sprzedaży już na początku kwietnia 2006. Player jest w stanie wyświetlić sygnał 720p/1080i poprzez HDMI. Sygnał z DVD może być upconvertowany w górę do 720p/1080i. Lada dzień ma trafić do sprzedaży kolejny odtwarzacz, model RCA HDV 5000. W przeciągu 40 dni od premiery odtwarzacza HD-A1 do sprzedaży ma trafić 40 tytułów, do końca roku z kolei ma być na rynku 200 tytułów.

Blu-ray
Podczas gdy HD-DVD trafiło na rynek jako pierwsze, to Blu-ray ma wieksze poparcie w dużych koncernach. Zapowiedziano już wydanie ponad 100 tytułów. Na pierwszy ogień Sony Picture i MGM planują wypuszczenie 20 tytułów jeszcze wiosną 2006, Warner swoje pierwsze 15 hitów na 23 maja. Żaden z tych tytułów nie będzie wydany na dwuwarstwowym nośniku. Sony podało podczas konferencji prasowej, że cena hurtowa na pozycje z ich katalogu będzie wynosiła 17.95 USD, natomiast na nowości 23,45 USD.
Samsung ma nadzieje być pierwszym odtwarzaczem BD (Blu-ray Disc) ze swoim modelem BD-P1000, który ma się pojawić 23 maja w cenie około 1000 USD. Kolejnym playerem będzie model Pionieer BDP-HD1, który także ma się pojawić w maju w cenie ok. 1800 USD. Będzie on miał możliwość wysłania sygnału 1080p.
Swoje produkty również zostały zapowiedziane przez LG, Panasonic, Philips oraz Sony. Większość z nich jest reklamowana jako 1080p, jednak ceny nie zostały przedstawione. Produkty z tych stajni powinny trafić na rynek w przeciągu najbliższych kilku miesięcy.

blu-ray odtwarzacz
Odtwarzacz Blu-ray firmy Pioneer

Podsumowując, Blu-ray ma w swoim obozie więcej producentów i wytwórni filmowych. Z drugiej strony, HD DVD pojawi się jako pierwszy na rynku i to z ceną znacznie niższą od sugerowanych odtwarzaczy Blu-ray. Niewątpliwie czeka nas walka dwóch formatów , która w dużej mierze jest uzależniona od ilości proponowanych tytułów oraz dostępności oferowanych odtwarzaczy. Niestety dotychczas nie pojawiły się jakiekolwiek informacje o wprowadzeniu któregoś z formatów do Europy.
Zapowiada się ciekawy rok na rynku amerykańskim, niestety u nas ciągle cisza...
sim2 multi-room
Projektory Wrocław
ekrany multiroom Wrocław Projektory
ekrany
projektor wrocław
Wrocław instalacje, kino domowe
.: programowanie & grafika: e-technologie.pl
Cinematic Wrocław - doskonała oferta na projektor, kino domowe i multiroom.