projektory ekrany Wrocław kino domowe multiroom Subskrybuj kanał RSS CINEMATICinstalacje av kina multiroom instalacja kina domowego Wrocław
instalacja audio-wizualna
Arcam AVR 400 – rekomendacja miesięcznika Audio-Video!


W lipcowym numerze Audio-Video pojawił się test amplitunera Arcam AVR 400, w którym cztery-setka otrzymała wysoką notę potwierdzoną później rekomendacją redakcji . Ten udany amplituner wyrobił sobie silną pozycję na rynku przede wszystkim dlatego, że charakteryzuje się wyśmienitą jakością dźwięku jak na urządzenia tej klasy. W połączeniu z Oppo BDP-95EU zachwyca nie jednego kinomana, a nawet entuzjastę dźwięku wielokanałowego, nie koniecznie powiązanego z kinem domowym. Zapraszamy do przeczytania namiastki testu tego bardzo ciekawego urządzenia A/V.

Arcam nie miał, jak dotąd, równie przystępnego amplitunera audio-video. AVR 400 powstał na bazie sześćsetki i cenowo może konkurować z „Japończykami”. Tym bardziej, że jest coś, co go wyróżnia – jakość dźwięku.

Wygląd tego AVR-a z pewnością nie wzbudza entuzjazmu, ale to typowe dla urządzeń tej marki.  Mimo to, nie sposób odmówić mu pewnej oryginalności. Gałki wyboru źródeł i poziomu głośności zastąpiono malutkimi przyciskami umieszczonymi w rzędzie z innymi ośmioma. (…)

(…) Tuż powyżej znajduje się czytelny choć trochę archaicznie wyglądający wyświetlacz o dużych znakach. Lekko przeprofilowany front z tworzywa zdobią ponadto dwa 3,5milimetrowe jacki (AUX i gniazdo słuchawkowe) oraz mechaniczny włącznik sieciowy(…)

(…) tył nie wygląda ascetycznie, bo taki być nie może, choć na tle  „Japończyków” wypada nader skromnie, ale paradoksalnie niczego mu nie brakuje: ani wejść HDMI (5), ani żadnych innych – może co najwyżej drugiego wyjścia HDMI. Są wejścia wizyjne analogowe wszystkich typów ( w tym aż dwa komponenty ), jest gniazdo Ethernet ( służące do strumieniowania plików audio ), port USB, dwa gniazda antenowe (obecność tunera cyfrowego DAB, u nas niestety wciąż mało przydatnego, wyróżnia Arcama na tle konstrukcji dalekowschodnich) oraz dedykowane złącze do stacji dokującej dla iPoda. Zastosowano rozsądnie 7 par terminali głośnikowych, bo więcej i tak nie potrzeba. Dwie niewykorzystane pary efektowe tylne można zaprząc do napędzania głośników basowych w kolumnach przednich (…).

(…) Wnętrze AVR400 nie jest przeładowane – jak w urządzeniach japońskich. Dolne „pietro” zajmuje końcówka mocy oparta na parach tranzystorów ThermalTrak NJL1302DG/NJL3281. Zapewniając moc 130W w każdym z kanałów, przy czym przy obciążeniu wszystkich 7 kanałów, moc spada do 90W. Takie ograniczenie zasilacza jest czymś zupełnie normalnym – użycie ponadklikuwatowego zasilacza byłoby nie celowe. Toroid dostarczający napięcie jest całkiem potężny i z pewnością daje się obciążyć mocą 600W. Tranzystory przytwierdzono do klasycznego grzejnika, który od drugiej strony chłodzi tandem wiatraków komputerowych. Włączają się tylko wtedy gdy naprawdę potrzeba. Na biegu jałowym Arcam pobiera około 100W, za to tryb stand-by – zgodnie z nowymi regulacjami unijnymi – zadowala się mniej niż jednym watem.(…)

(…) Pierwsze uruchomienie nastraja bardzo pozytywnie. Z miejsca staje się jasne, że mamy do czynienia z porządnie brzmiącym amplifikatorem sygnału audio. Niezależnie od rodzaju podawanego sygnału (nanlogowy na wejścia Mch, cyfrowy SPDIF, cyfrowy HDMI). Czuć klasę brzmienia. Nie odnosi się wrażenia, że wzmacniaczem jest amplituner do kina domowego. AVR 400 przejawia maniery dobrego wzmacniacza audiofilskiego klasy średniej. Średnica jest otwarta, w żadnym razie wyostrzona, przetarta czy przeciwnie – zaciemniona, jak w amplitunerach A/V japońskich producentów, niemal bez względu na cenę. Niskie tony cechuje godna uznania energia i kontrola. Czuć porządne rozciągnięcie i  duży zpas energii. Góra jest czysta i dobrze różnicowana, w żadnym razie podkreślona, co zdarzało się już nie raz w urządzeniach tej marki. Generalnie: brzmienie zostało doskonale zbalansowane na linii szczegółowość – pełnia barw – muzykalność. Obecność znakomitego odtwarzacza Oppo BDP-95EU stworzyła okazje do ciekawych porównań, w szczególności zaś do konfrontacji brzmienia uzyskiwanego w połączeniu HDMI i z wejść analogowych Mch. Arcam ukazał dużą klasę brzmienia, gdy grał w konfiguracji typowego amplitunera A/V, tj. gdy otrzymywał wielokanałowy sygnał bistream lub PCM poprzez kabel HDMI. Dźwięk miał dobrą rozdzielczość, był gładki i przestrzenny.(…)

(…) Pominięcie sekcji cyfrowej i łącza HDMI dało jeszcze lepsze efekty. Uznanie wzbudził bardzo niski poziom szumów – nawet wtedy, gdy poziomy głośności zbliżały się do maksymalnych ( 75-80).(…)

(…) W trybie stereo oferuje audiofilskie granie na poziomie niezłych integr. Do tego otrzymujemy znakomity dźwięk wielokanałowy HD – tak ze ścieżek lossless ( i nie tylko ) na płytach Blu-Ray, jak i z krążków SACD lub DVD-Audio. Dla tych, którzy fonii wielokanałowej nie utożsamiają z kinem domowym, powinna to być rewelacja.(…)

(…) Pilot Arcama jest całkiem wygodny. Duża liczba jednakowych przycisków nie przeraża, bo są one dobrze zgrupowane. Podświetlenie jest bardzo pomocne w warunkach kina domowego.(…)


Więcej na temat tego znakomitego AVR-a przeczytać państwo mogą w lipcowym numerze Audio-Video.

Więcej informacji na temat : Arcam AVR400

kino domowe multiroom sterowanie Wrocław
.: programowanie & grafika: e-technologie.pl
Nasza firma wykonuje projekt, integruje oraz przeprowadza instalacje wszystkich form nowoczesnych technologii, takie jak prywatne kino i niewielka prywatna salka kinowa, instalacje audio i video poprzez systemy sterowania oświetlenia i inteligentnego budynku. Firma Cinematic dostarcza rozwiązania dla klientów indywidualnych i komercyjnych. Wykonuje instalacje audiowizualne i instalacje av na terenie miasta Wrocław oraz na terenie całego kraji. Oferta obejmuje nagłośnienie audio, multiroom, kino domowe, sale konferencyjne, salki szkoleniowe, automatyka domowa - inteligentny dom, dystrybucja sygnału audio-video, sterowanie oświetleniem, systemy sterowania, sprzedaż urządzeń av, instalacja oraz programowanie. Nie ograniczamy się do samego miasta Wrocław, instalacje wykonujemy na terenie całego kraju. Projektory w prywatnych kinach dobieramy z oferty: Sim2, Runco, Digital Projection oraz JVC 3D. Nasza firma zrzeszona jest w organizacji ISF, ponadto posiadamy liczne certyfikaty potwierdzające zdobytą przez nas wiedzę i doświadczenie. Publikujemy artykuły i recenzje w prasie specjalistycznej i kolorowej.