Sony na czele peletonu. Sony VPL-VW500ES najlepszym projektorem wg brytyjskiego magazynu “Home Cinema Choice”


 
Ten przystępny cenowo projektor 4K stanowi rewolucję w kinie domowym.
Autor recenzji: John Archer

 
W czasie gdy konkurencja wciąż stara się opracować działającą technologię projekcji 4K, Sony ze swoim systemem SXRD szybko przejęło inicjatywę następnej generacji i 18 miesięcy temu wprowadziło do sprzedaży wspaniały projektor 4K Sony VPL-VW1000ES. Teraz na rynek trafia mający zrobić nie mniejsze zamieszanie projektor Sony VPL-VW500ES. To co czyni ten projektor hitem to fakt że kosztując  8800 funtów wyświetla on natywny obraz 4K.Nowy projektor Sony znajduje się w kategorii cenowej okupowanej przez dobrej jakości projektory HD, takie jak JVC DLA-X75 oraz DLA-X95. Jego cena staje się jeszcze bardziej zdumiewająca gdy spojrzymy na specyfikację VPL-VW500ES.

Daleki od bycia boleśnie okrojoną wersją VPL-VW1000ES, w pewnym sensie jego specyfikacje przekraczają jego droższego poprzednika. Szczególnie efektowne jest zastosowanie technologii kropek kwantowych Triluminos, zaprojektowanej w celu poszerzenia palety kolorów w porównaniu z normalnym systemem projekcji barw. Również układy SXRD w VPL-VW500ES wydają się zaskakująco bezkompromisowe, z deklarowanym czasem reakcji 2,5 ms pozostawiają konkurencyjne Projektory LCD daleko z tyłu i sprawiają, że wspaniała jakość 4K pozostanie nienaruszona, nawet przy bardzo dynamicznych scenach na obrazie.

Podobne korzyści powinny wynikać z zastosowania technologii Sony Motionflow, która zawiera nowy tryb obrazu, łączący poprzednio zastosowane funkcje Film Projection oraz Motion Enhancer mające rzekomo dostarczyć "ultra-gładki, wolny od szarpania obraz z naturalnym, płynnym ruchem". Choć szczerze mówiąc, nadal pozostaję sceptyczny odnośnie systemów przetwarzania ruchu. Dzięki możliwościom technologii Reality Creation firmy Sony mamy dostępny upscaling materiałów nie zrealizowanych w 4K, która działał doskonale również w VPL-VW1000ES i pierwszych telewizorach Sony 4K.


Niech ktoś inny wykona pracę ...

Inną przyciągającą uwagę cechą w VW500ES jest funkcja Auto Kalibracji, gdzie projektor może się cyklicznie kalibrować do jego ustawień początkowych, za pomocą wbudowanego czujnika kolorów, w celu skompensowania zmian parametrów obrazu, które mogą wystąpić w czasie użytkowania projektora. Jest też funkcja pamięci pozycji obrazu, więc właściciele ekranów 2,35:1 mogą dobierać ustawienia obiektywu dla różnych proporcji obrazu, co eliminuje konieczność stosowania zewnętrznego obiektywu anamorficznego. Sony ma również doskonały poziom zoom-u optycznego wynoszący 2.06x oraz duży zakres pionowego i poziomego przesunięcia obrazu.

Funkcje przesunięcia, zoom-u i ostrości mogą być regulowane za pomocą przycisków na podświetlanym pilocie zdalnego sterowania, można również zintegrować projektor z systemami sterowania domu / automatyki przez interfejs RS232, RJ45 oraz terminale IR. Mówiąc o połączeniach, VPL-VW500ES ma dwa wejścia HDMI z obsługą najnowszego standardu HDMI 4K, choć należy podkreślić, że nie wszystkie połączenia HDMI 2.0 są jednakowe. W przeciwieństwie do portów w telewizorze Panasonic L65WT600, który może obsłużyć 60fps 8bit 4K/UHD z próbkowaniem kolorów 4:4:4, złącza HDMI w VPL-VW500ES mogą dostarczyć jedynie próbkowanie 4:2:0 przy 60fps, w związku z czym obraz traci trochę na precyzji kolorów. Technologia Triluminos może być w stanie to skompensować.


Kompaktowe kino


VPL-VW500ES jest zaskakująco kompaktowym urządzeniem biorąc pod uwagę to, co znajdziemy w środku, dodatkowo bardzo dobrze wygląda, z łukowatą obudową na górze, dużym centralnie osadzonym obiektywem oraz świecącym wykończeniem z wyraźną teksturą. Naturalnie rozpocząłem fazę testów z natywnym materiałem 4K (odtwarzany głównie z serwera Sony 4K). I w większości wyniki wyglądały tak niesamowite, jak miałem nadzieję, że będą wyglądały. Poziom szczegółowości jest niesamowity. Wszystkie klasyczne wskaźniki szczegółów jak zafalowania na ubraniach, poszczególne źdźbła trawy, pory na twarzy, liście na drzewach itd są obecne, poprawnie wyświetlane i renderowane gęsto i z precyzją.

Szybka reakcja chipsetów SXRD Sony oznacza, że nawet materiał 4K z Mistrzostw Świata Piłki Nożnej z 2012 roku wyświetlany był bez rozmycia lub szarpania, które przeszkadzałyby w czerpaniu przyjemności z oglądania, podczas gdy system wyświetlania projektora sprawiał, że praktycznie niemożliwe było zobaczenie struktury pikseli na obrazie - nawet wtedy, gdy przystawiłem moją twarz, bezpośrednio do 90 calowego ekranu testowego. Oczywiście 4K to nie tylko większa szczegółowość. Natywny obraz o rozdzielczości  3860 x 2160 pozwala cieszyć się znacznie większą głębią ostrości, olbrzymia ilość pikseli pozwala na uzyskanie szczegółów znacznie głębiej, nawet w dalekim tle obrazu. Ponadto, cztery razy więcej pikseli sprawia, że kolory wydają się być renderowane, z nieograniczoną wręcz delikatnością.

Barwy i przejścia tonalne jakie zapewnia ten projektor są znakomite. System Triluminos Sony zwiększa poczucie rezolucji kolorów sprawiając, że bogate barwowo materiały prawdopodobnie doprowadzą  wideofilów do łez szczęścia. Jedyną rzeczą w natywnych materiałach 4K, która nie była olśniewająca był kontrast samego materiału podczas ciemnych sekwencji. Opiszę te zagadnienie bardziej szczegółowo w dalszej części recenzji. Co do jakości materiałów HD na VPL-VW500ES, upscaling był tak dobry, że nie uwierzyłbym, gdybym nie widział tego na własne oczy.

Zasadniczo, projektor dodaje do źródeł Blu-ray wysoki poziom szczegółowości i rozdzielczości bez uwydatniania szumów źródłowych czy przesadzonej ziarnistości. Ostatni Harry Potter ... Płyta Blu-ray szczególnie wymagająca dla każdego układu skalującego, głównie przez jej ciemną paletę kolorów oraz sporą ziarnistość, jednak Sony świetnie sobie z tym poradziło, dodając olbrzymią gęstość pikseli i szczegółów, bez przesadzania z efektami. Zachwycały również kolory skalowanego materiału, dostarczając doskonałe połączenie barw i naturalnych przejść tonalnych, które wyglądały tylko nieznacznie gorzej niż te uzyskane z natywnego materiału 4K.


Krok za daleko


VPL-VW500ES ma tylko jedną wadę. Podczas oglądania ciemnych scen, takich jak nocne bitwy w filmie Chwała (Jeden z filmów Blu-ray w wydaniu  Sony Mastered in 4K), nie tworzył czerni tak głębokiej, bogatej w szczegóły, stabilnej i przekonującej jak w projektorach D-ILA marki JVC, które są jej jedynymi prawdziwymi rywalami w tym przedziale cenowym. Jeśli próbujesz zwiększyć poziom czerni przy użyciu przysłony dynamicznej projektora, twoją uwagę, dość regularnie będą zwracać dość duże skoki w ogólnym poziomie jasności obrazu.

Jednak bez dynamicznej przysłony, dostrzegalna jest szarość tej części obrazu, która powinna być czarna, co może być całkowicie zwalczone tylko poprzez zmniejszenie jasności obrazu, poniżej poziomu który był dla mnie komfortowy. To bynajmniej nie jest zły poziom czerni, po prostu nie jest najlepszy w swojej klasie. Ostatnia część testów VPL-VW500ES dotyczy wyświetlania obrazu 3D, a tu znowu pojawiają się plusy. Dzięki użyciu aktywnej technologii 3D projektor skaluje Blu-ray 3D do 4K - i robi to tak dobrze, że można być pewnym iż jego układ skalowania ma ogromną przewagę nad technologiami skalującymi w konkurencyjnych urządzeniach.

Materiały stereoskopowe przenoszone są na poziom szczegółowości przewyższający możliwości projektorów Full HD i dają poczucie większej gęstości doskonale pasującej do efektów 3D. Dynamiczne sceny  wyświetlanego materiału 3D, są zaskakująco wiarygodne biorąc pod uwagę ilość przetwarzania któremu poddawany jest obraz, projektor utrzymuje w ryzach szumy oraz crasstalk. Nadal można zauważyć podwójne kontury nad odległych obszarach obrazu, jednak są one zawsze subtelne i nie odciągną waszej uwagi od akcji na ekranie.


Projektor, jak żaden inny

Sony VPL-VW500ES jest genialną propozycją. Być może znajdą się inne projektory w jego klasie cenowej, oferujące większy kontrast, ale nie ma żadnego innego projektora w tej klasie cenowej, który oferowałby tak liczne, zróżnicowane i wspaniałe zalety związane z natywnym wyświetlaniem 4K. I nie przesadzimy pisząc, że jego umiejętności upskalingu również są bezkonkurencyjne. W oczekiwaniu na dostępność natywnych materiałów 4K, nowej generacji projektor  Sony zapewni Ci nową jakość wszystkich twoich źródeł HD.
 
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
.: programowanie & grafika: e-technologie.pl
Projekt, instalacja oraz kalibracja systemów audio i video - to obszary naszego działania. Projekt i budowa kina, prywatna / domowa sala kinowa, projekt multiroom - nagłośnienie domu, systemu sterowania - to tylko kilka z naszych propozycji. Wykonujemy adaptacje akustyczne wraz z pomiarami i kalibracją systemów nagłoœśnienia. Bazujemy w oparciu o standardy i procedury obowiązujące profesjonalistów CEDIA, HAA oraz THX. Domowa sala kinowa powinna być przemyœślana pod kątem akustyki, obsługi, posiadać wygodne fotele kinowe oraz obraz zapewniający wrażenia lepsze niż w kinie.