Znakomita recenzja projektora Sim2 SuperLumis w serwisie Home Theather High Fidelity


 

Przedstawienie projektora Sim2 SuperLumis

Projektory są często opisywane jako posiadające "analogowy" obraz. Wszyscy staramy się odtworzyć wrażenia z taśmy filmowej w domu i dlatego wydaje nam się, że obraz analogowy jest czymś do czego chcielibyśmy dążyć. Sim2 SuperLumis pokazał mi, że w nowoczesnym projektorze, obraz z taśmy filmowej nie jest już wzorcem do którego dążymy.

Wszystkie źródła są obecnie źródłami cyfrowymi przekazującymi obraz z dokładnością co do piksela. Idealne projektory mają bardzo jasny i ostry jak brzytwa obraz. Możemy skupić się na pojedynczych pikselach na ekranie. Niewiele z tego co widzimy dzisiaj w kinach pochodzi z taśm filmowych  i niewiele z tego co oglądamy w domu jest przechowywane na taśmie filmowej. Więc analogowy obraz nie jest tym, czego oczekuje po  projektorze. To czego oczekuje, to projektor, który ukaże mi każdy szczegół i niedoskonałości oglądanego obrazu. Projektor  ma pokazywać obraz najbliższy jak to możliwe, do materiału źródłowego.

Mając to na uwadze, projektor Sim2 SuperLumis to urządzenie, które jest w stanie dokładnie ukazać na ekranie wszystkie aspekty materiału źródłowego.

 

Aspekty konstrukcyjne oraz konfiguracja projektora Sim2 SuperLumis

Sim2 SuperLumis to 3-chipowy projektor DLP, który jest zdolny do uzyskania zachwycających 5000 lumenów. Sim2 oferuje dla tego projektora trzy różne obiektywy, w zależności od odległości projekcji. Pomimo możliwości wyświetlania na bardzo dużych ekranach oraz wydajności świetlnej, cały projektor zajmuje powierzchnię o wymiarach 46 cm x 46 cm. Zoom i ostrość są sterowane elektrycznie, podczas gdy przesuwanie obiektywu w pionie odbywa się na urządzeniu ręcznie za pomocą klucza imbusowego. Projektor nie ma możliwości poziomego przesunięcia obiektywu.

SuperLumis ma możliwość zapisania do sześciu różnych konfiguracji, z których każdy pozwala na własne ustawienia obrazu takie jak zoom czy focus. SIM2 może również wprowadzić przesunięcie obrazu w górę lub w dół na chipach DLP. To pozwala poruszać się pomiędzy proporcjami ekranu 2,35 i 1,78 bez użycia silnika do pionowego przesunięcia obiektywu. Korzyści z tego wynikające, to szybsze zmiany między różnymi ustawieniami obrazu oraz większa dokładność.

 

 

Konfiguracja  Sim2 SuperLumis była prowadzona częściowo przez Alberto Fabiano z Sim2. Każdy, kto kupuje ten projektor będzie miał zapewnioną również jego fachową instalację, ponieważ projektora nie można kupić ot tak sobie na Allegro. Po prawidłowym ustawieniu pozycji ekranu  dla mojego ekranu Screen Innovations SolarHD 2.40, konfiguracja reszty funkcji była bardzo łatwa. System menu w Sim2 zapewnia możliwość regulacji pełnego zakresu gamma, punktu bieli i ustawień przestrzeni kolorów. Użyty ekran ma wpływ na wszystkie te parametry, ale dzięki regulacjom możliwe jest uzyskanie obrazu bliskiego wzorca bez przeprowadzania kalibracji.

Zapamiętywanie różnych ustawień pozycji obiektywu zajmuje niewiele czasu. Dzięki sterowanej za pomocą pilota regulacji ostrości oraz zoomu - można stanąć przy ekranie, aby idealnie je wyregulować.

Dodatkowo Sim2 SuperLumis zawiera zmienną przysłonę. Na ciemnych scenach wpuszcza  mniej światła, aby zwiększyć  ich szczegółowość oraz obniżyć poziom czerni. Projektor zawiera również tryb interpolacji ruchu przeznaczony dla osób, które lubią ten efekt. Dla obrazu 3D projektor używa technologii DLP "triple flash”, która działa z częstotliwością  144 Hz, aby umożliwić każdemu oku zobaczyć ramkę trzy razy.

 

Projektor Sim2 SuperLumis w działaniu:

Filmem rozpoczynającym testy był restart serii Star Trek w reżyserii JJ Abramsa. Dobry wybór, ponieważ jak poinformowało mnie Sim2, reżyser sam używa do oglądania filmów  jednego z tych projektorów. Początkowa sekwencja ataku wygląda fantastycznie, z dobrym poziomem czerni, naturalnymi odcieniami barw i niesamowitym poziomem szczegółowości. Odcienie barw są czyste i dokładne, a rozdzielczość obrazu ruchomego jest fantastyczna. Nawet z zapalonymi światłami w moim pokoju, wciąż mogłem  cieszyć się filmem, dzięki temu, że  Sim2 jest w stanie wygenerować na moim ekranie jasność rzędu 45 ftL i to w trybie niskiej mocy lampy.

 

 

Samsara oferuje wysokiej rozdzielczości materiał z taśmy 70mm, który jest jednym z najlepszych dostępnych na płytach Blu-ray. Z Sim2 SuperLumis zobaczyłem coś czego nigdy wcześniej nie widziałem: schodkowanie krawędzi. Żaden poprzedni projektor którego używałem nie był w stanie pokazać tak drobnych szczegółów, aby zobaczyć krawędzie na tym materiale. Jednak dostrzec ten problem mogłem dopiero, gdy głowę miałem 25 cm od 122 calowego ekranu. SuperLumis nie traktuje dobrze wad i niedoskonałości materiału źródłowego. Eksponuje on każdy szczegół materiału, pokazuje dosłownie wszystko, niczego nie wygładzając.

Ciemne sceny, które wypełniają początkową sekwencję filmu Drive wyglądają wspaniale. Jasne światła na ciemnym tle wyglądają bardzo kontrastowo. W nocnej scenie na wzgórzu w 2 części filmu Harry Potter i Insygnia można łatwo zobaczyć szczegóły na wszystkich elementach obrazu. Żaden detal nie był rozmyty lub zasłonięty.

Przy włączonej funkcji Dynamic Black mogłem zobaczyć głębszą czerń, ale widziałem również, efekty jej załączania oraz wyłączania. Było to szczególnie widoczne, gdy oglądałem film Argo przy scenach z nagłymi zmianami ujęć. Gdy występowała różnica w poziomach światła między ujęciami, to poziom światła z włączoną funkcją Dynamic Black zmieniał się bardziej radykalnie niż powinien, w związku z tym  pozostawiłem tą funkcję  wyłączoną.

 

 

Film Pacific Rim oferuje wzorową jakość transferu, a prawie cała akcja filmu odbywa się w nocy. Podczas bitw, gigantyczny robot z potworem wręcz wyskakują z ekranu. Obraz miał rewelacyjną ostrość, a wszystkie szczegóły były wyraźnie widoczne. Detale ciemnych fragmentów obrazu były łatwe do zauważenia, a neony Hongkongu wręcz wyskakiwały z ekranu. Piękny obraz trzymał mnie przy filmie dłużej niż jakikolwiek inny projektor, co świadczy o mocy SuperLumisa.

Nie jestem fanem 3D i tak naprawdę nigdy nim nie byłem, ale głównie ze względu na technologię która za tym stoi. Byłbym szczęśliwy jeśli każde 3D wyglądałoby tak jak na Sim2. Dzięki technologii triple-Flash otrzymujemy stabilny jak skała i pozbawiony artefaktów obraz. Potężna lampa pozwala uzyskać jasny, efektowny i pełny kolorów obraz 3D. Filmy w 3D: Hugo, Toy Story 3 oraz Auta 2 wyglądały wspaniale na tym projektorze.

Najbardziej imponujący w Sim2 jest niesamowity poziom ostrości i szczegółowości. Każdy detal jest wyświetlony z najwyższą szczegółowością i żaden nie jest pominięty. Przełączanie między Sim2, a innymi projektorami od razu uwidacznia, jak dużą przewagę w ostrości obrazu ma Sim2. Mimo 3-chipowej konfiguracji DLP, gdzie mogą wystąpić problemy z wyrównaniem, wszystko jest na swoim miejscu. W połączeniu z dokładnym odwzorowaniem kolorów i wysoką jasnością, obraz z Sim2 jest po prostu niesamowity.

 

Projektor Sim2 SuperLumis w pomiarach:

Wszystkie pomiary wykonywane są z obiektywu, aby wyeliminować wpływ ekranu. Kolorymetr C6 jest sprofilowany za pomocą spektrometru i1Pro oraz oprogramowania Calman 5.2.0 używanego wraz z generatorem plansz wzorcowych AccuPel DVG-5000.

Nie wykonałem żadnych korekt ustawień Sim2 poza tym, co można zrobić bez sprzętu do kalibracji. Ustawiłem jasność oraz kontrast, aby uniknąć odcięcia, delikatnie dostosowałem również kolory i barwy wykorzystując dostępne opcje. Z przestrzenią barw HDTV (Rec. 709) i punktem koloru D65 – obraz jest bliski wzorcowi. Skala szarości wypadła bardzo dobrze, bez widocznych błędów na wszystkich planszach,  z średnią błędu dE2000 rzędu 1,62. Poziom gamma wypadł bardzo blisko pożądanego przeze mnie 2.4, czyli 2.38.

 

 

W kolorach występują delikatne błędy niebieskiego, ale wszystkie inne kolory są wolne od problemów. Pomiary błędów koloru niebieskiego, szczególnie przy niższym nasyceniu, są bardzo trudne do wykonania, ponieważ jest zbyt mało światła, aby je zmierzyć. Istnieją pewne niewielkie błędy niebieskiego, ale nie byłem ich w stanie zauważyć w czasie oglądania obrazu.

 

 

Sim2 posiada również pakiet oprogramowania  do kalibracji kolorów, który umożliwia dostosowywanie kolorów poza ustawieniami użytkownika. Uznałem, że korzystanie z tej funkcji nie było konieczne na moim ekranie. Jeśli masz ekran, który przekłamuje kolory, jak chociażby Black Diamond, to funkcja ta pozwoli Ci dostosować do niego Sim2 SuperLumis, tak aby uzyskać neutralne kolory.

Przetwarzania wideo w Sim2 jest również bardzo dobre. Obsługuje on pełną skalę jasności oraz nasycenia dla wszystkich przestrzeni koloru, jakie testowałem. Dobrze radzi sobie również z usuwaniem przeplotu 2:2 oraz 3:2.

Za pomocą miernika poziomu natężenia światła, dla Sim2 SuperLumis zmierzyłem jasność ponad 2000 lumenów oraz natywny kontrast rzędu 5,000:1. Taki poziom kontrastu, to bardzo dobry wynik dla projektora DLP. Liczba lumenów wydaje się niska w stosunku do podanej specyfikacji, ale moja lampa miała już przepracowane wiele godzin, a ja używałem obiektywu o wysokim kontraście, który obniża jasność. Mimo to, w trybie niskiej mocy lampy, projektor dostarczył jasność ponad 45 ftL dla mojego 122 calowego ekranu. Jasność była bliższa telewizorom LCD niż projektorom i nie miałem żadnych problemów z oglądaniem piłki nożnej z włączonymi w pomieszczeniu światłami.

Jeśli chcesz grać w gry wideo na SuperLumis, ten projektor idealnie się do tego nadaje. Input lag zmierzony metodą Leo Bodnar-a, to bardzo dobre 22,2 ms. Jest to bardzo niskie opóźnienie i nie będziesz mógł winić Sim2, jeśli twoje umiejętności nie idą z tym w parze.

 

Projektor Sim2 SuperLumis – Podsumowanie:

 

 

Wybór projektora, to zazwyczaj wybór kompromisów. Lepsza czerń kosztem wyższej jasności. Lepsze 3D kosztem niższego poziomu kontrastu. Wyższa wydajność świetlna kosztem dokładności obrazu. Sim2 SuperLumis pozbywa się wszelkich kompromisów i po prostu wyświetla materiał źródłowy bez jakichkolwiek ograniczeń.

Obraz jest bezwzględnie ostry, delikatnie odsłaniając krawędzie i artefakty, których nigdy wcześniej nie można było zauważyć. Kolory są neutralne i dokładne – przy fabrycznych ustawieniach projektora, z pełnym zakresem możliwości regulacji. Filmy 3D wyglądają fantastycznie i sprawiają, że chce się je oglądać, co wcześniej uważałem za niemożliwe. System napędu obiektywu zostawia daleko w tyle tańsze projektory - pracuje znacznie szybciej i jest dużo dokładniejszy. Obraz jest na tyle jasny, że nie trzeba się martwić, czy ekran jest zbyt duży.

Podczas oglądania filmów nigdy nie zauważyłem że kontrast SuperLumis (deklarowany na 30 000:1) wygląda gorzej niż ten z najlepszych projektorów JVC – obraz był żywy, kontrastowy i nie był nigdy w żaden sposób matowy, czy wypłowiały. SIM2 SUPER LUMIS przenosi systemy kina domowego w miejsce, do którego nie dotarł jeszcze żaden inny projektor.

Oczywiście jest drogi, ale przesuwa on granicę możliwości tego co jest osiągalne dla projektora kina domowego.  Jest to najlepszy obraz jaki kiedykolwiek widziałem. Po zainstalowaniu go w domu  nie widzę powodu, aby chodzić do prawdziwego kina. Referencyjny produkt, który dostarczać obraz doskonały pod każdym względem.

Odtwarzacz DVD Arcam Diva DV79Więcej informacji o projektorze Sim2 SuperLumis można znaleźć na naszej stronie produktu.

.: programowanie & grafika: e-technologie.pl
Projekt, instalacja oraz kalibracja systemów audio i video - to obszary naszego działania. Projekt i budowa kina, prywatna / domowa sala kinowa, projekt multiroom - nagłośnienie domu, systemu sterowania - to tylko kilka z naszych propozycji. Wykonujemy adaptacje akustyczne wraz z pomiarami i kalibracją systemów nagłoœśnienia. Bazujemy w oparciu o standardy i procedury obowiązujące profesjonalistów CEDIA, HAA oraz THX. Domowa sala kinowa powinna być przemyœślana pod kątem akustyki, obsługi, posiadać wygodne fotele kinowe oraz obraz zapewniający wrażenia lepsze niż w kinie.