projektory ekrany Wrocław kino domowe multiroom Subskrybuj kanał RSS CINEMATICinstalacje av kina multiroom instalacja kina domowego Wrocław
instalacja audio-wizualna
Wieloformatowy odtwarzacz OPPO BDP-105EU zdobywa wyróżnienie "Hi-Fi News Outstanding Product"! Najwyższej klasy Blu-ray.


Uniwersalny odtwarzacz OPPO dostarcza audiofilskiej uczty dla naszych uszu oraz dziesiątki cyfrowych wejść co pozwala rozszerzyć jego zalety na cały domowy system audio/wideo.

W maju 2012 testowaliśmy na łamach HFN poprzedni flagowy odtwarzacz OPPO, model BDP-95. Uznaliśmy, że jest to niezwykłe pod względem audiowizualnym urządzenie, brak mu jednak paru rzeczy, takich jakby chociażby wyjście słuchawkowe czy asynchroniczne wejście USB DAC.  Zespół OPPO odpowiadający za rozwój odtwarzaczy prawdopodobnie czytał naszą recenzję i pomyślał: „w następnym modelu im pokażemy”.

Tym modelem okazał się OPPO BDP-105EU, nowy flagowy odtwarzacz OPPO. Używam słowa „odtwarzacz” z dużą dozą rezerwy. Tak naprawdę ta maszyna to wielkoformatowy czytnik dysków, sieciowy serwer, cyfrowy hub, przetwornik, przedwzmacniacz, audiofilski DAC i ekspres do kawy – wszystko upchnięte w jednym pudełku.  Ok, może jednak nie ma tam ekspresu do kawy, ale jestem przekonany, że OPPO uwzględni go w następnej wersji.

W środku pozostały 32-bitowe ESS Sabre DAC znane z wersji BDP-95EU jednak teraz można je karmić ze stacji dysków, cyfrowych wejść elektrycznych S/PDIF, trzech typów gniazd USB, przedniego i tylnego HDMI, Ethernetu bądź sieci Wi-Fi. Ponieważ znany z OPPO BDP-95EU port e-SATA został usunięty, nowy odtwarzacz korzysta teraz z wejścia Audio Return Channel (ARC) dla urządzeń z nim kompatybilnych takich jak na przykład TV podłączony do któregokolwiek z portów HDMI. Prawdopodobnie najważniejszą wiadomością dla czytelników Hi-Fi News jest uwzględnienie w nowym modelu OPPO asynchronicznego łącza USB typu B. Pozwala to na podłączenie OPPO BDP-105EU bezpośrednio do naszego komputera i możliwość dekodowania przez OPPO praktycznie każdego formatu audio, wliczając 192/24bit FLAC.
Prawdę mówiąc jest to pierwszy odtwarzacz jaki testowałem, który posiada przycisk wyboru wejścia jako przycisk główny na pilocie. Przywołuje on menu ekranowe, które pozwala na wybór odpowiedniego źródła. Menu pojawia się równocześnie też na przednim panelu odtwarzacza, co oznacza, że możecie szybko wybrać dowolne źródło audio bez uruchamiania telewizora. Jeśli jednak macie uruchomiony wyświetlacz to OPPO za każdym razem gdy wykryje nową ścieżkę audio z dowolnego źródła, połączy się z Gracenote aby wyświetlić pełną nazwę ścieżki, artystę, album i okładkę na ekranie naszego telewizora. To samo tyczy się ścieżek wideo, które są rozpoznawane za pomocą VideoID.

Urządzenie klasy audiofilskiej

Możliwości sieciowe BDP-105EU są przełomem na rynku odtwarzaczy Blu-ray.  Spełnia założenia standardu DLNA zarówno w funkcji DMP (Digital Media Player) jak i DMR (Digital Media Renderer) i może obsługiwać pliki udostępniane w lokalnej sieci przy pomocy protokołu SMB (Server Message Block) lub CIFS (Common Internet File System). Nie wiem co mógłby dostarczyć przyszły model ponad DLNA, ale jestem prawie pewny, że nie będzie miał dostępu do mojej kolekcji winyli.
Wejście Mobile High-Definition Link przez przednie HDMI obsługuje większość smart fonów, tabletów i innych urządzeń mobilnych pozwalając odtwarzać filmy HD jednocześnie ładując urządzenie.
Jednak BDP-105EU to nie tylko wygoda użytkowania. OPPO włożyło sporo pracy w to aby dostarczyć nam  prawdziwą audiofilską wydajność.  Mam tu na myśli między innymi  odnowioną podstawę oraz pozbycie się wentylatora na rzecz pasywnego chłodzenia. Zostało to osiągnięte przez zmianę układu komponentów i zwiększenie wewnętrznej głośności; zewnętrzna skrzynia jest teraz mocno wentylowana. Stary transformator Rotela został zastąpiony przez nowy, wysokonapięciowy, toroidalny zasilacz, zaprojektowany specjalnie dla tego urządzenia.
Dla wszystkich źródeł sygnału stereo BDP-105EU posiada w pełni zbalansowaną analogową płytę stereo obsługiwaną przez dedykowane 32-bitowe ES9018 Sabre DAC. Jest to ośmiokanałowe urządzenie z czterema kanałami sterującymi każdym wyjściem stereo w trybie dual-differential, aż po zbalansowane łącza XLR. Patrząc na zakres oferowanych wejść cyfrowych, OPPO oferuje szybką poprawę jakości audio niemal każdego cyfrowego źródła dźwięku. Nie ma potrzeby dodawać, ze posiada również wyjście słuchawkowe.

Wszystko czego potrzebujesz

Pilot został delikatnie podrasowany, teraz oferując również przyciski Netflix oraz Vudu i przycisk „Input”, o którym już pisałem. Jest on dość przysadzisty, z dużymi przyciskami, prosty w użyciu i posiada przydatne w przypadku ciemniejszych sal kinowych podświetlenie. Przyciski regulacji głośności znajdziemy blisko góry pilota.
Ukryta głęboko w audio menu leży możliwość przełączania między stałymi poziomami linii lub zmiennym wyjściem ze wszystkich wyjść analogowych, wliczając w to stereo XLR. Regulacja głośności w odtwarzaczu jest sterowana cyfrowo i w przeciwieństwie do większości innych cyfrowo sterowanych urządzeń, które testowałem działa całkiem płynnie, bez żadnych przeskoków, kliknięć czy wystrzałów. Nie wydaje się także aby miał negatywny wpływ na jakość dźwięku. Tu więc nachodzi mnie interesująca myśl:  patrząc na dodatkowe możliwości OPPO BD-105EU, poza samym odtwarzaniem płyt Blu-ray, to jedno urządzenie posiada niemal wszystkie funkcje które posiadają odtwarzacz CD, przedwzmacniacz, wzmacniacz słuchawkowy, przetwornik audio-wideo, USB DAC oraz sieciowe urządzenia multimedialne. Zasilane z pojedynczego źródła, w jednej obudowie jest to rozwiązanie znacznie tańsze i bardziej ergonomiczne niż kupowanie wszystkich tych urządzeń osobno, do tego to wszystko jest opakowane w jeden z najlepszych sprzętów dostępnych na rynku. Możecie podłączyć OPPO BDP-105 do wielokanałowego wzmacniacza do filmów i nawet dedykowanego wzmacniacza stereo do muzyki i prawdopodobnie nie będziecie potrzebowali żadnego innego pudła. Kuszące, nieprawdaż?

Zdecydowanie nie ociężały

Oppo uruchamia się od razu do głównego ekranu, pomijając typową dla innych urządzeń animację startową. Ekran ten daje nam bezpośredni dostęp do odtwarzacza płyt, zawartości pogrupowanej na kategorie multimedialne (muzyka, filmy, zdjęcia i sieć), ustawień oraz kilku bezpośrednich usług takich jak dostępne w Europie YouTube, Netflix oraz Picasa, a także niedostępne Vudu, Filmfresh czy radio internetowe Pandora. Dodatkowe usługi, wliczając w to BBC iPlayer będą dostępne w kolejnych aktualizacjach oprogramowania. W działaniu OPPO BDP-105 jest niezwykle cichy oraz przechodzi z trybu ‘stand-by’ do trybu gotowości znacznie szybciej niż jego poprzednik. Dla miłośników środowiska istnieje tryb głębokiego ‘stand-by’, który zużywa minimalnie mniej prądu niż tradycyjny, ale rozruch zajmuje mu więcej czasu. Dostęp do płyt jest niemal natychmiastowy w przypadku zwykłych CD, bezzwłoczny przy SACD, natychmiastowy przy DVD-A i całkiem szybki również z Blu-rayem. Z dźwiękiem podłączonym jedynie przez wielokanałowe RCA oraz wyjścia stereo XLR zasadniczo balans jest bardzo podobny do tej znanego z BDP-95, który był wspaniały. Skupia się przede wszystkim na ostrej i szczegółowej prezentacji, ze wspaniałymi przejściami. Dźwięk oferuje wspaniałą głębie, nawet z nagraniami bardziej spłaszczonymi niż być powinny.  „Quadrophenia” The Who’s na CD zdecydowanie podpada pod tę kategorię. Wiekowe nagranie analogowe brzmi momentami zbyt płasko, jednak OPPO naprawdę pozwala tej muzyce głęboko odetchnąć. Dźwięki drzwi pociągu i powolny start w ‘5:15’ są zrealizowane z oszałamiającą przestrzenią i ostrością, dodając otwierającemu wersowi Daltry’ego prawdziwej głębi i pasji. Mamy tu wspaniałe rozdzielenie wielościeżkowych harmonii wokalnych, z najmniejszymi detali tworzącymi obraz każdego głosu w miksie. Obraz jest wystarczająco żywy, a krawędź natarcia każdej nuty jest niczym wyrzeźbiona w szerokiej scenie. To całkiem nowa jakość dla tego nagrania z 1973 roku.

Wskaźnik na przyszłość

Być może nawet bardziej niż jego poprzednik, nowe OPPO nabiera tempa z prawdziwą gracją. Szybkie solo basowe, które zaczyna płytę ‘Bell Boy’ naciera z głośników z całą energią zespołu rokowego lat 70. OPPO BDP-105EU zdecydowanie nie jest urządzeniem, które uśpi was w niedzielne popołudnie, jednak osiąga analityczną ostrość nie będąc jednocześnie szklanym ani męczącym.
Samo pisanie o moich zabawach z różnymi formatami multimediów źródłowych zajęłoby kolejne 5 stron, biorąc pod uwagę zróżnicowanie wejść odtwarzacza. Jakość obrazu Blu-ray jest oszałamiająca zarówno w 2D jak i 3D, a SACD są fenomenalne jeśli chodzi o przejrzystość i detale, dodające muzyce dynamicznego realizmu, który jest całkowicie uzależniający.
Przejście do wisienki na torcie tego testu wymagało zmiany okablowania. Podpiąłem połączeni XLR bezpośrednio do wzmacniacza, ustawiłem wyjście ze 105EU na ‘variable’ i nakarmiłem je 24-bit/96kHz FLACiem z nagraniem Eleanor McEvoy puszczonym z laptopa z systemem Windows 7.
Poczucie przestrzeni było niemal namacalne, dźwięk był elektryzująco napięty z zaskakująco realistycznym głosem McEvoy wypływającym z głośników.  Każda głoska była precyzyjnie wkomponowana w scenę, a każda nuta wydobywająca się z jej gitary bogata w akustyczny charakter instrumentu.  Jeśli kiedykolwiek potrzebowaliście niezbitego dowodu, że wysokiej jakości komputerowe audio jest celem gdzie muzyka Hi-Fi powinna zmierzać to tym dowodem jest OPPO BDP-105EU.

Werdykt

BDP-105EU jest bajecznym produktem inżynierii cyfrowej, który stanowi spektakularną jakość jedynie ze względu na swoje możliwości i funkcjonalności. Muzycznie jest również kompletny, dostarczając zapierającej dech w piersiach ostrości i dbałości o detale o jakich wiele odtwarzaczy CD z najwyższej półki mogłoby jedynie pomarzyć. BDP-105EU to prawdziwie znakomity uniwersalny odtwarzacz Blu-ray, z najlepszą ogólną atrakcyjnością dźwięku dla wszystkich źródeł jakie testowałem.


Inne recenzje:

Wielofunkcyjny odtwarzacz Blu-ray OPPO BDP-105EU został wyróżniony przez Johna Johnsona z homtheaterhifi.com.

 Według niego OPPO BDP-105EU to już nie tylko odtwarzacz Blu-ray o fenomenalnej jakości audio i wideo, ale wręcz sieciowy serwer multimediów, centrum kina domowego, multimedialny kombajn umożliwiający odtwarzanie Blu-ray, DVD, SACD itd. Jest wyposażony w niezliczoną ilość wejść, sterowanie z poziomu wielu urządzeń, a jakość audio to poziom audiofilski. Ten odtwarzacz OPPO wynosi sprzęt audio-video na całkiem nowy poziom.  [Czytaj więcej...]

Zobacz produkt:

OPPO BDP-105EU

kino domowe multiroom sterowanie Wrocław
.: programowanie & grafika: e-technologie.pl
Nasza firma wykonuje projekt, integruje oraz przeprowadza instalacje wszystkich form nowoczesnych technologii, takie jak prywatne kino czy niewielka prywatna salka kinowa, instalacje audio i video poprzez systemy sterowania oświetlenia i inteligentnego budynku. Firma Cinematic dostarcza rozwiązania dla klientów indywidualnych i komercyjnych. Wykonuje instalacje audiowizualne i instalacje av na terenie miasta Wrocław oraz na terenie całego kraji. Oferta obejmuje nagłośnienie audio, multiroom, kino domowe, sale konferencyjne, salki szkoleniowe, automatyka domowa - inteligentny dom, dystrybucja sygnału audio-video, sterowanie oświetleniem, systemy sterowania, sprzedaż urządzeń av, instalacja oraz programowanie. Nie ograniczamy się do samego miasta Wrocław, instalacje wykonujemy na terenie całego kraju. Projektory w prywatnych kinach dobieramy z oferty: Sim2, Runco, Digital Projection oraz JVC 3D. Nasza firma zrzeszona jest w organizacji ISF, ponadto posiadamy liczne certyfikaty potwierdzające zdobytą przez nas wiedzę i doświadczenie. Publikujemy artykuły i recenzje w prasie specjalistycznej i kolorowej.