projektory kino domowe Subskrybuj kanał RSS CINEMATICinstalacje av kina multiroom instalacja i projekt kina domowego


 Jak wygląda kalibracjaJak wygląda proces kalibracji?


W celu prawidłowej reprodukcji obrazu, urządzenie musi zostać odpowiednio skalibrowane. Obraz powinien wyglądać w identyczny sposób jak na monitorach studyjnych w procesie postprodukcyjnym (podczas którego dokonywany jest transfer video), co jest ideą każdej kalibracji urządzenia.
Niestety rzadko kiedy urządzenie wyświetlające (telewizor, projektor) jest fabrycznie ustawione w sposób profesjonalny. Część z tych urządzeń jest specjalnie projektowana pod kątem uzyskania naturalnego obrazu - dając możliwość osobom profesjonalnie zajmujących się obrazem, dostęp do wyrafinowanych ustawień poszczególnych składowych obrazu. Bywają również urządzenia, które są bardzo problematyczne w kalibracji i nie jest możliwe na nich wyświetlenie prawidłowego obrazu.

Urządzenie wyświetlające (projektor / telewizor) musi mieć opcje umożliwiające nam dostęp do zaawansowanych regulacji obrazu. Często producenci ustawienia te chowają przed użytkownikami, aby Ci niepotrzebnie lub przez przypadek (ciekawość) nie zmieniali ustawień fabrycznych. Nieumiejętne korzystanie z tych funkcji często może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia. Jeśli z poziomu użytkownika zaawansowane regulacje są niedostępne, musimy zdobyć dokumentację oraz dostęp do usług serwisowych.

Kalibrację możemy podzielić na 2 etapy:

1. Podstawowy
Na tym etapie doradzamy jak można usprawnić i polepszyć działający system, jakie zastosować podłączenia i okablowanie.
 Kalibracja podstawowa sprowadza się do prawidłowego ustawienia:

 • poziomu bieli

 • poziomu czerni
 • nasycenia koloru
 • ostrości

W trakcie kalibracji podstawowej tłumaczymy podstawowe i niezbędne pojęcia umożliwiające użytkownikowi maksymalne wykorzystanie istniejącego systemu wizyjnego.

Kalibracja podstawowa odbywa się przy wykorzystaniu specjalistycznych płyt kalibracyjnych DVD.

2. Zaawansowany - kalibracja ISF

Profesjonalna kalibracja powinna odbywać się w miejscu i na systemie wizyjnym klienta. Polega ona na kalibracji całego systemu, ponieważ pomimo że urządzenia działają niezależnie to są ze sobą nierozerwalnie związane.
Na jakość końcową składa się nie tylko urządzenie wyświetlające (telewizor, projektor), ale także sposób w jaki współpracuje ze źródłem, a także warunki pomieszczenia w jakich użytkujemy kino domowe.

Do kalibracji ISF wykorzystujemy specjalistyczne mierniki badające charakterystykę światła, a także profesjonalne oprogramowania typu Colorfacts, Sencore, ISFccc.

Kalibracja ISF obejmuje:

 • etap podstawowy (opisany powyżej)

 • pomiar kontrastu (przed)
 • ustawienie poziomu luminancji
 • regulacja opcji poprawy jakości obrazu (filtry)
 • ustawienie geometrii w podstawowym zakresie
 • pomiar kolorów podstawowych i pochodnych
 • pomiar i kalibracja skali szarości
 • pomiar i kalibracja temperatury barw
   

Na początku każdej kalibracji mierzymy stan początkowy obrazu, aby pokazać klientowi w jaki sposób nasze działania wpłynęły na finalną jakość obrazu.
Demonstrujemy sytuację "przed" i "po" kalibracji.


Przed:  gamma ma zdecydowanie za niską wartość i niewłaściwą charakterystykę
 

Po: w wyniku prawidłowej regulacji gamma osiąga właściwy kształt i wartość 2,2


Przed: kolory wyglądają nienaturalnie, są wyraźnie ochłodzone z dominacją niebieskiego


Po: kolory są doskonale zbalansowane, obraz naturalny i przyjemny dla oka


A oto jak finalnie może się różnić obraz przed i po kalibracji:


Przed: temperatura barw ok.9700K, obraz zdominowany przez zimne koloryPo: temp. barw ok. 6500K, obraz naturalny i przyjemny dla widza


Cinematic nie oferuje usługi kalibracji telewizorów i projektorów dla klientów zewnętrznych. Usługa kalibracji video ISF wykonywana jest przez nas tylko w przypadku kompleksowo realizowanych przez nas projektów instalacyjnych. Przepraszamy za niedogodności.
prywatne kino
.: programowanie & grafika: e-technologie.pl
Projekt, instalacja oraz kalibracja systemów audio i video - to obszary naszego działania. Projekt i budowa kina, prywatna / domowa sala kinowa, projekt multiroom - nagłośnienie domu, systemu sterowania - to tylko kilka z naszych propozycji. Wykonujemy adaptacje akustyczne wraz z pomiarami i kalibracją systemów nagłoœśnienia. Bazujemy w oparciu o standardy i procedury obowiązujące profesjonalistów CEDIA, HAA oraz THX. Domowa sala kinowa powinna być przemyœślana pod kątem akustyki, obsługi, posiadać wygodne fotele kinowe oraz obraz zapewniający wrażenia lepsze niż w kinie.