Ciekawe projekty - "Jak ukryć telewizor ?"Ciekawe projekty - "Jak ukryć telewizor w pomieszczeniu?"

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób, a także czy w ogóle jest możliwe ukrycie telewizora w pomieszczeniu, tak aby był on niewidoczny, gdy żaden z domowników z niego nie korzysta. Chowanie telewizora to popularne hasło i zarazem problem z jakim zgłaszają się do nas klienci i architekci. Nowoczesne lecz często również stylowe wnętrza niekoniecznie muszą eksponować urządzenia audio-wizualne, takie jak duży telewizor plazmowy czy lcd. Jest spora grupa osób, które życzą sobie aby wszelkie urządzenia elektroniczne były pochowane, ukryte na czas nieużywania.

 

Wysuwanie telewizora z mebla to jedno z wielu możliwych rozwiązań oferowanych przez naszą firmę. Pozwala ono zabudować urządzenie w specjalnie zaprojektowanej zabudowie meblowej, która następnie jest wykonana na zamówienie przez stolarza, według indywidualnego projektu. W ten sposób telewizor pozostaje w ukryciu, zaś pomieszczenie zyskuje idealnie wpasowany mebel.

Poniżej przedstawiamy przykładową realizację systemu szafki meblowej z wysuwanym telewizorem wykonaną w oparciu o mechanizm firmy Future Automation oraz duży, 65 calowy telewizor LCD. W instalacji wykorzystano również odtwarzacz blu-ray OPPO podłączony do amplitunera firmy Denon, zestaw głośników 5.1 Focal Dome oraz tuner telewizji satelitarnej. Wszystkie zastosowane w instalacji urządzenia są kontrolowane przez system sterowania Control 4.

Szafka użyta w instalacji została specjalnie zaprojektowana tak, aby pomieścić całą elektronikę użytą w instalacji, dodatkowo w szafce znajduje się pojemna, wysuwana półka na płyty.

Mechanizm  do chowania telewizora w meblu o oznaczeniu PLS, którego użyliśmy to jedno z wielu dostępnych rozwiązań firmy Future Automation specjalizującej się w mechanizmach do chowania i montażu projektorów oraz telewizorów. Jest to elektryczny mechanizm, przeznaczony do montażu ekranów w meblu, który z powodzeniem można zastosować do szafki na telewizor. Dzięki niewielkiej głębokości obudowy mechanizmu chowającego, zabudowany telewizor jest idealnym rozwiązaniem w wąskich meblach, np. przy łóżku czy w szafkach, które chcielibyśmy zagospodarować również do innych celów.

Tego typu mechanizmy i urządzenia pozwalają na dyskretne ukrycie telewizora w meblu. Zdalne sterowanie, możliwość integracji z systemami automatyki domowej, a przy tym wysoka kultura pracy oraz niezawodność mechanizmu sprawiają, że wysuwany telewizor jest bardzo ciekawym rozwiązaniem w każdym wnętrzu. Mechanizm sprawdzi się bardzo dobrze tam, gdzie do teraz mieliśmy problem z wygospodarowaniem miejsca na telewizor. Wykorzystując mechanizm można schować telewizor w meblu w salonie, w biurku w gabinecie, w wyspie w kuchni lub innych meblach znajdujących się w naszym domu. Telewizor w zabudowie to brak widocznych na wierzchu ekranu i kabli gdy nie oglądamy telewizji . Dzięki temu zyskujemy więcej przestrzeni w naszym domowym zaciszu i nie rozprasza nas widok wyeksponowanej elektroniki.

Wysuwana szafka na telewizor jest także dodatkowym środkiem bezpieczeństwa tam, gdzie istnieje zagrożenie uszkodzenia telewizora podczas normalnego użytkowania danego pomieszczenia. Ukryty telewizor jest również doskonałym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa dzieci lub zwierząt domowych biegających po pomieszczeniu. Wystarczy, że po każdorazowym seansie system schowa ekran i w ten sposób zabezpieczy urządzenie. Może to być także dodatkowa blokada rodzicielska, w sytuacjach kiedy nie życzymy sobie aby dzieci miały łatwy dostęp do telewizji.

Mechanizmy występują w kilku wersjach, w podstawowej wersji wysuwają ekran z mebla. W wersji bardziej zaawansowanej, system potrafi nie tylko wysunąć TV, lecz również go obrócić. Mechanizm ten daje możliwość obrócenia ekranu o wcześniej ustalony kąt, po tym jak nastąpi pełne wysunięcie telewizora. Umożliwia to uzyskanie optymalnego ustawienia telewizora, gdy pozycja z której oglądamy telewizję nie znajduje się dokładnie na wprost ekranu.

Obsługa mechanizmu chowającego możliwa jest z pilota na podczerwień oraz poprzez moduł RS232. W ten sposób można zintegrować go z system sterowania.

W szafce oprócz mechanizmu do wysuwania telewizora, zamontowano również półkę z systemem wysuwania sprzętu AV firmy Middle Atlantic. Na wysuwanej półce umieszczono odtwarzacz blu-ray, amplituner, tuner satelitarny oraz jednostkę systemu sterowania Control 4.

Dzięki zastosowaniu wysuwanej półki uzyskano łatwy i szybki dostęp do urządzeń w celach serwisowych, jednocześnie utrzymując wysoką estetykę instalacji.

Obsługa całego systemu odbywa się poprzez system sterowania Control4, który oprócz sterowania samymi urządzeniami, obsługuje również mechanizm  wysuwania telewizora.

Zaprogramowane w systemie sterowania predefiniowane ustawienia kąta mechanizmu pozwalają na uzyskanie optymalnej jakości obrazu przy oglądaniu telewizji z różnych miejsc i pod różnymi kątami.

Dzięki zastosowaniu systemu sterowania, gdy chcemy np. oglądać filmy z odtwarzacza Blu-ray lub telewizję z tunera satelitarnego, nie potrzeba już uruchamiać osobno każdego z urządzeń, wybierać źródeł obrazu, czy wykonywać szeregu innych czynności niezbędnych do oglądania pożądanej treści – wszystkie te czynności wykona za nas automatycznie system Control 4, my musimy jedynie wybrać, co chcemy oglądać.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani usługą instalacji systemów chowających telewizor w meblu, ścianie bądź suficie – zapraszamy serdecznie do skontaktowania się z naszą firmą przez formularz kontaktu. Jesteśmy w stanie przygotować dla Państwa projekt kina domowego, systemu nagłośnienia, bądź dowolnej instalacji audio-video, która spełni Państwa oczekiwania.

 
.: programowanie & grafika: e-technologie.pl
Projekt, instalacja oraz kalibracja systemów audio i video - to obszary naszego działania. Projekt i budowa kina, prywatna / domowa sala kinowa, projekt multiroom - nagłośnienie domu, systemu sterowania - to tylko kilka z naszych propozycji. Wykonujemy adaptacje akustyczne wraz z pomiarami i kalibracją systemów nagłoœśnienia. Bazujemy w oparciu o standardy i procedury obowiązujące profesjonalistów CEDIA, HAA oraz THX. Domowa sala kinowa powinna być przemyœślana pod kątem akustyki, obsługi, posiadać wygodne fotele kinowe oraz obraz zapewniający wrażenia lepsze niż w kinie.