O nas - Kino Domowe w piwnicyArtykuł opublikowany na łamach czerwcowego (2006) wydania magazynu Kino Domowe opisujący wykonaną przez nas instalację salki do kina domowego.

Kino Domowe

Coraz więcej osób decyduje się na adaptację pomieszczeń piwnicznych na salę kina domowego. Takie rozwiązanie Jest popularne np. w USA. Czy jednak przyjmie się w Polsce? Prezentujemy jedną z takich instalacji.


1 Projektor i Ekran

 kino domowe
Obraz z projektora w tej domowej sali kinowej wyświetlany jest na wysokiej klasy 92-calowym ekranie ramowym.
 
Pomieszczenie mające służyć jako salka kinowa jest niewysokie. W przypadku zawieszenia pod sufitem projektora ze standardowym obiektywem powstałby problem dopasowania wyświetlanego obrazu do ekranu. Ponieważ właściciel zażyczył sobie "najwyższej jakości obrazu za rozsądną cenę", a nie przeszkadzał mu tzw. efekt tęczy, wybór padł na projektor DLP o rozdzielczości 1280 x 720 (a więc w pełni zgodny ze standardem HDTV 720p), model Sharp XV-Z12000. Na model ten zdecydowano się m.in. ze względu na to, że potrafi zapewnić bardzo realistyczny obraz kinowy. Dzięki systemowi dwóch ruchomych przesłon Z12000 dysponuje doskonałą czernią i wysokim kontrastem (5500:1) - jednym z najlepszych, jakie można spotkać w projektorach DLP z tego przedziału cenowego. Niestety, urządzenie nie dysponuje dużą jasnością (900 ANSI) i sprawnie wyświetla obraz na ekranach o przekątnej do ok. 100". Projektor podwieszono za pomocą uchwytu firmy Vogels, który umożliwia precyzyjne ustawienie projektora. Ponadto bardzo przydatny okazał się układ ruchomej optyki, który pozwolił na idealne dopasowanie obrazu do ekranu bez użycia cyfrowej regulacji zniekształceń trapezowych.


Projektor DLP Sharp XV-Z12000
 kino domowe

W związku z niewielką jasnością projektora i warunkami pomieszczenia - widzowie będą siedzieli w fotelach w niewielkiej odległości od ekranu, zatem nie może on być za duży - zdecydowano, że ekran będzie miał przekątną 92". Aby uniknąć sytuacji, że ten element instalacji jest najsłabszym ogniwem systemu, obniżającym jakość wyświetlanego na nim obrazu - zainstalowano ekran znanej z profesjonalnych, choć nie najtańszych urządzeń amerykańskiej firmy Stewart Filmscreen. Model ScreenWall Deluxe jest ekranem ramowym, z czarnym welurowym obramowaniem o szerokości ok. 9 cm. Dzięki temu nie tylko ekran wygląda elegancko, ale również zwiększa się percepcja kontrastu i znakomicie ukrywane są niedoskonałości dopasowania obrazu rzucanego z projektora. Ponadto ekran ramowy ma tę zaletę, że zawsze jest doskonale napięty (nie ma problemów z marszczeniem czy falowaniem powierzchni). Typ zastosowanego w nim materiału został specjalnie dobrany pod kątem pomieszczenia i warunków, w jakich ma być na nim wyświetlany obraz.

2 Sprzęt

Za źródło wizji i dźwięku posłużył w instalacji znakomity, jak na swoją cenę, odtwarzacz DVD Denon DVD-3910. Urządzenie to (patrz test w KD 3/2005) charakteryzuje się referencyjnym obrazem oraz wyposażeniem, budową i jakością brzmienia najwyższej klasy w tym segmencie cenowym. Odtwarzacz wyposażono w komplet gniazd A/V z cyfrowymi HDMi i DVI na czele. Za pomocą tego ostatniego podłączono model Denona do projektora, dzięki czemu udało się w pełni wykorzystać zaawansowane układy skalujące odtwarzacza. Standardowo urządzenie skaluje materiał z DVD do rozdzielczości natywnej projektora, czyli 720p. Odtwarzacz został podłączony cyfrowo (złączem elektrycznym) do amplitunera 7.1 Harman Kardon AVR635 o mocy 75 W na kanał (lub 90 W na kanał w trybie stereo) i wyposażony w bogaty zestaw dekoderów - m.in. DD EX, DPLIIx, Logic 7, DTS ES, DTS 96/24 oraz DTS NEO:6. Amplituner ma za zadanie zasilać zestaw głośników do kina domowego zbudowany z kolumn duńskiej firmy Avance.

3 Kolumny

Za fotelami zawieszono AVANCE DANE 501

Do nagłośnienia pomieszczenia zastosowano zestawy głośnikowe Avance z serii 500. Mimo iż jest to najtańsza seria w ofercie duńskiego producenta, to solidnie wykonane kolumny generują wysokiej jakości dźwięk. Zaproponowano zestaw 5.1 z uwagi na największą popularność tego formatu oraz warunki akustyczne pomieszczenia. Głośnik centralny Dana 504 został zamontowany pod ekranem w specjalnej szafce przygotowanej pod kątem pomieszczenia kinowego. Tu także znalazły się amplituner i odtwarzacz DVD. Po bokach ekranu, na podłodze ustawiono wolno stojące, największe kolumny Dana 509, zaś z tyłu znalazły się małe Dana 501. Prawidłowe ustawienie tylnich głośników często stwarza wiele problemów, m.in. z braku odpowiedniej przestrzeni, konieczności poprowadzenia przewodów, czy ze względów estetycznych. W tym przypadku udało się spełnić wszystkie oczekiwania użytkowników. Zastosowanie eleganckich i funkcjonalnych (możliwość regulacji pochylenia w pionie i poziomie) uchwytów ściennych holenderskiego producenta sprzętu Vogelsa do zawieszenia małych głośników z serii Dana 501 dało bardzo dobry efekt estetyczny. Jako źródło niskich tonów wykorzystano subwoofer z wyższej serii (Dana 600) i umieszczono go pomiędzy stolikiem ze sprzętem a głośnikiem przednim.

Założenia
Zamawiający instalację dysponuje pomieszczeniem, które chce przeznaczyć na salkę kinową. Nie stawia jednak konkretnych wymagań jaki sprzęt ma być zastosowany. Liczy na dobry efekt końcowy. System kinowy ma składać się z projektora i ekranu, źródła wizji i dźwięku oraz systemu kolumn głośnikowych pracujących w systemie 5.1. Głównym celem ma być oglądanie filmów z DVD i okazjonalnie słuchanie płyt audio.

Pomieszczenie

Wielkość pomieszczenia wynosi 4 x 4,5 m. Zlokalizowane jest ono w piwnicy domku jednorodzinnego. Salka posiada jedno okno z tyłu i jedno po prawej stronie pokoju. Aby zapewnić całkowite zaciemnienie umożliwiające uzyskanie warunków kinowych, okna zostały przysłonięte zasłonami. Warunki akustyczne pomieszczenia przed adaptacją nie były dobre: podłoga wykonana z płytek ceramicznych, gołe ściany, brak wyposażenia dodatkowego, spełniającego rolę absorberów dźwięku i niekorzystne dla dźwięku proporcje (niemal równa długość i szerokość). Akustykę udało się poprawić za sprawą kilku prostych operacji: na ścianach bocznych położono korek (spełnił on także bardzo dobrze funkcję estetyczną), na okienkach zawieszono grube zasłonki, a na podłodze rozłożono duży, bardzo gruby dywan. Zamontowanie foteli kinowych także zmniejszyło pogłos (ich masa i wielkość skutecznie ograniczają odbicia w zakresie niskich częstotliwości). Efekt okazał się znakomity.

Na siedziska wybrano elektrycznie rozkładane, skórzane fotele. Za pomocą pilota można regulować ustawienie oparć, a także wysuwać podnóżki, jeśli oglądający chcą rozprostować nogi.

kino domowe

Podsumowanie
Za rozsądną kwotę, przy zastosowaniu tej klasy sprzętu, uzyskano w pomieszczeniu prawdziwie kinowe warunki do oglądania filmów. Odtwarzając dobrze wydane płyty DVD, łatwo zobaczyć, jak dużo potrafi ta konfiguracja - natomiast w przypadku wyświetlania słabo wydanych filmów od razu widać niedociągnięcia w ich przygotowaniu. W tej instalacji system audio potraktowano jako uzupełniający, ponieważ w projekcjach dźwięk jest tylko tłem dla obrazu. Projekt i wykonanie firma Cinematic http://www.cinematic.pl
 
.: programowanie & grafika: e-technologie.pl
Projekt, instalacja oraz kalibracja systemów audio i video - to obszary naszego działania. Projekt i budowa kina, prywatna / domowa sala kinowa, projekt multiroom - nagłośnienie domu, systemu sterowania - to tylko kilka z naszych propozycji. Wykonujemy adaptacje akustyczne wraz z pomiarami i kalibracją systemów nagłoœśnienia. Bazujemy w oparciu o standardy i procedury obowiązujące profesjonalistów CEDIA, HAA oraz THX. Domowa sala kinowa powinna być przemyœślana pod kątem akustyki, obsługi, posiadać wygodne fotele kinowe oraz obraz zapewniający wrażenia lepsze niż w kinie.