projektory  kino domowe Subskrybuj kanał RSS CINEMATICinstalacje av kina multiroom instalacja i projekt kina domowego
Wykorzystanie systemu multiroom


Dlaczego system multiroom jest lepszy od standardowych rozwiązań?

  • zcentralizowana jednostka / jedno miejsce, w którym znajduje się elektronika

Najlepiej na etapie projektowania domu lub wykończenia wygospodarować jedno pomieszczenie, w którym będziemy przechowywali nasze urządzenia elektroniczne. Jednostka systemu multiroom wraz ze współpracującą elektroniką może znajdować się w dowolnej części domu (byle by to miało sens). Nie ma potrzeby, aby urządzenia do nagłośnienia znajdowały się w pomieszczeniach, w których przebywamy na co dzień. W ten sposób nie musimy oglądać mało atrakcyjnej dla oka elektroniki, ponieważ nas interesuje jedynie działanie, a nie wygląd samych komponentów.

Za pomocą odpowiednich przewodów urządzenia doprowadzają sygnał do wszystkich pomieszczeń, w których będziemy chcieli słuchać muzyki. Ponieważ koszt samego okablowania nie jest wysoki, warto doprowadzić przewody do pomieszczeń, których w pierwszej kolejności nie planujemy nagłośnić, ale jest choćby niewielkie prawdopodobieństwo, że kiedyś zajdzie taka potrzeba. Być może w przyszłości na tyle przyzwyczaimy się do wygody multiroom'u, że będziemy chcieli do systemu włączyć dodatkowe pomieszczenia. Nie jest to nic trudnego, o ile wcześniej doprowadziliśmy do tych pomieszczeń odpowiednie przewody.

  • oszczędność miejsca / niepotrzebne duże kolumny w pomieszczeniach i wzmacniacze

Wiele osób chciałoby mieć możliwość słuchania muzyki w całym domu, lecz nie godzi się na ustawienie niezależnego systemu nagłośnienia w każdym pomieszczeniu. Głośniki są zwykle dość duże i zabierają sporo miejsca. W przypadku niewielkich lub nietypowych pomieszczeń, takich jak łazienki, toalety czy garaże – może być to nawet mocno kłopotliwe. Dodatkowo dochodzi jeszcze problem wzmacniacza i źródła dźwięku (tuner radiowy, odtwarzacz CD, serwer muzyczny). Prostym rozwiązaniem tego problemu jest montaż głośników w ścianie lub suficie i podłączenie ich do systemu centralnego systemu nagłośnienia.

  • estetyka pomieszczeń / urządzenia ukryte, niewidoczne dla mieszkańców

Obecnie więcej uwagi niż kiedyś przykładamy do estetyki i wystroju pomieszczeń, w których przebywamy.  Niewiele osób zgadza się, aby w każdym pomieszczeniu na podłodze stały duże kolumny, a urządzenia zarządzające sygnałem znajdowały się na centralnym widoku. W systemie multiroom użytkownik widzi jedynie klawiaturę systemową, która zlokalizowana jest w dowolnie wybranym miejscu oraz głośniki schowane w suficie lub ścianie. Głośniki są zwykle niewidoczne, ponieważ mogą zostać pomalowane na dowolny kolor. Gwarantuje to, że idealnie wtopią się w każde wnętrze, bez względu na to czy pokój będzie w kolorze bieli, czy też ciemno brązowy. Obsługa systemu multiroom jest również możliwa z przenośnych paneli dotykowych. Jeśli więc nie mamy ochoty, aby wystrój psuły klawiatury i przyciski zamontowane na ścianie, wszystkie funkcje mogą być dostępne z poziomu pilota / panelu dotykowego. Zobacz przykład.

multiroom Russound
Przykładowa instalacja systemu w oparciu o jednostkę Russound MCA-C5. Nagłośnienie 8 stref (pomieszczeń) z czego w 6 strefach do sterowania wykorzystane zostały klawiatury systemowe, a w 2 strefach telefon iPhone.

  • wysoka funkcjonalność / możliwość prostej rozbudowy i wysoki komfort użytkowania

Z samego założenia system multiroom ma być wygodny oraz prosty w obsłudze, nawet dla dziecka. Za pomocą klawiatury osoba korzystająca będzie w stanie dokonać dowolną operację na radiu (wybór stacji, zmiana stacji), serwerze muzycznym (wybór artysty, płyty, utworu, przeglądanie zawartości) czy samym kontrolerze (głośniej, ciszej, wyłącz, włącz). Wszystkie komunikaty są wyświetlane na monitorze klawiatury. Stąd też nie ma potrzeby zapamiętywania, który przycisk pilota za co odpowiada i ile przycisków musimy po kolei wcisnąć, aby znaleźć ulubioną stację radiową. Obsługa klawiatury multiroom jest bardzo intuicyjna.
Bardzo przydatną funkcją w systemie multiroom Russound C5 jest m.in. funkcja budzika. Trudno sobie wyobrazić, aby jakikolwiek amplituner był w stanie obudzić nas o wcześniej ustawionej porze dnia przy rytmach zadeklarowanej stacji radiowej, czy nawet ulubionego utworu. Budzik może być niezależnie ustawiony dla każdego dnia tygodnia. Tzn. w poniedziałek budzić nas o godzinie 7.30, podczas gdy we wtorek już o 7.45 itp.
Nagłośnienie centralne multiroom można zaprogramować w inteligentny sposób, tak że jeśli podczas słuchania muzyki ktoś zadzwoni do drzwi, dźwięk z głośników automatycznie się wyciszy. W ten sposób nie będzie sytuacji, kiedy znajomi powiedzą, że nie chcieliśmy im otworzyć drzwi. Jeśli już znajomi nas odwiedzą a impreza przeniesie się do kilku pomieszczeń, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ustawić identyczną muzykę we wszystkich pomieszczeniach. Tym sposobem nie będzie dyskomfortu spowodowanego zmianą nastroju przy każdej zmianie miejsca. Możemy zablokować klawiaturę, aby podczas przejścia z patio do salonu towarzyszyła nam ta sam muzyka, a goście nie byli w stanie zmienić muzyki klasycznej na metalową.
Jeśli na etapie wykańczania domu pomyśleliśmy o rozprowadzeniu okablowania do pomieszczeń, w których w przyszłości może powstać chęć słuchania muzyki – rozbudowa systemu multiroom jest niemal zawsze możliwa.

  • prostota obsługi / intuicyjna obsługa za pomocą klawiatur ściennych i pilotów

Obsługa systemu nagłośnienia odbywa się przy udziale klawiatury ściennej bądź pilota. Spotykane są 2 typu klawiatur ściennych – z wyświetlaczem i bez wyświetlacza. Te pierwsze na wyświetlaczu przedstawiają operacje jakie dokonujemy na naszym systemie. Potrafią wyświetlić nazwę stacji radiowej, poziom głośności, tryb pracy, nazwę utworu aktualnie odtwarzanego z serwera muzycznego, nazwę artysty, itp. Klawiatury przyciskowe mają zdefiniowane na stałe funkcje przypisane do kontrolera. Alternatywnie możliwe jest obsługiwanie systemu multiroom z paneli dotykowych, paneli ściennych oraz przez sieć LAN. W wielu przypadkach możliwe jest również obsługiwanie naszego domowego systemu nagłośnienia również przez telefon typu iPhone. W ten sposób możemy wyeliminować klawiatury ścienne, a wszystkie operacje, nie tylko związane z obsługą nagłośnienia (obsługa TV, monitoringu, automatyki domowej) realizować siedząc w fotelu.

russound multiroom
Przykład możliwej obsługi systemu multiroom poprzez telefon iPhone

  • niższe koszty / jedno urządzenie można wykorzystać w wielu pomieszczeniach

W instalacjach typu multiroom cała idea opiera się na możliwości wykorzystania jednego urządzenia w większej ilości pomieszczeń. I tak, w odróżnieniu do typowej sytuacji, kiedy do nagłośnienia 6 pokoi potrzebujemy 6 niezależnych wzmacniaczy, w systemie multiroom problem rozwiązuje 1 kontroler 6-strefowy. Zamiast 6 odtwarzaczy CD problem niezależnego słuchania muzyki z płyt CD zostaje rozwiązany  za pomocą 1 serwera muzycznego. Serwer muzyczny umożliwia nie tylko odtwarzanie płyt audio CD, ale również gromadzenie i rozbudowę domowej płytoteki. Zamiast 6 zestawów kolumn głośnikowych wystarczy 6 zestawów niewielkich głośników sufitowych. Głośniki sufitowe mają to do siebie, że nie tylko są sporo tańsze od tradycyjnych, ale w podobnej cenie gwarantują lepszej jakości dźwięk.

- nietypowe rozwiązania

Dzięki specyficznej budowie, system multiroom może być z powodzeniem wykorzystywany w miejscach, gdzie typowe rozwiązania się nie sprawdzą. Doskonałym przykładem takiego miejsca może być sauna, łazienka, basen, patio czy też ogród. We wszystkich wymienionych miejscach panują specyficzne warunki, uniemożliwiające wstawienie urządzeń elektronicznych. Dzięki specjalnym głośnikom odpornym na deszcz, śnieg i wysokie temperatury – możliwe jest słuchanie muzyki w tak nietypowych dla tradycyjnych metod miejsc.

Przykładowy zestaw multiroom Russound C5 umożliwiający nagłośnienie 6/8 stref audio 

Pamiętajmy, że najlepiej skorzystać z usługi doświadczonej firmy, która pomyśli za nas o wielu niebezpieczeństwach, jakie można spotkać podczas złego zaprojektowania systemu. Począwszy od okablowania, rozmieszczenia głośników, klawiatur aż po prawidłowe rozplanowanie miejsca w szafie rackowej, tak aby wydłużyć żywotność naszego systemu.

Artykuł powyżej odnosi się do zastosowania systemu w pomieszczeniach mieszkalnych, natomiast system równie dobrze sprawdza się w firmach, biurach czy gabinetach lekarskich.

prywatne kino
.: programowanie & grafika: e-technologie.pl
Projekt, instalacja oraz kalibracja systemów audio i video - to obszary naszego działania. Projekt i budowa kina, prywatna / domowa sala kinowa, projekt multiroom - nagłośnienie domu, systemu sterowania - to tylko kilka z naszych propozycji. Wykonujemy adaptacje akustyczne wraz z pomiarami i kalibracją systemów nagłoœśnienia. Bazujemy w oparciu o standardy i procedury obowiązujące profesjonalistów CEDIA, HAA oraz THX. Domowa sala kinowa powinna być przemyœślana pod kątem akustyki, obsługi, posiadać wygodne fotele kinowe oraz obraz zapewniający wrażenia lepsze niż w kinie.