projektory  kino domowe Subskrybuj kanał RSS CINEMATICinstalacje av kina multiroom instalacja i projekt kina domowego
instalacja audio-wizualna


 Fotele kinowe - ważny element kina w domuDlaczego fotel kinowy jest ważnym elementem domowej salce kinowej?

Fotele kinowe są najczęściej ostatnim elementem wyposażenia pomieszczenia kinowego bądź też odsłuchowego, gdyż to zwykle na samym końcu zadajemy sobie pytanie na czym będziemy siedzieli? Po chwili zastanowienia wybieramy zwykle opcję – znajdziemy jakąś wygodną kanapę z fotelami. Czy aby na pewno jest to optymalne rozwiązanie dla widzów w pomieszczeniu kinowym? Czy warto dopłacać za fotele elektrycznie regulowane czy to po prostu niepotrzebny wydatek? W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć nieco temat foteli kinowych i kwestii wartych rozważenia.

Ze względu na obszar naszej działalności – „projektowanie i instalacja systemów kina w domu”, mamy do czynienia z różnymi sytuacjami i różnymi rozwiązaniami stosowanymi w instalacji kina w domu. Pominiemy tutaj tradycyjne fotele i kanapy, ponieważ są one zwykle wyposażeniem salonów i rzadko kiedy spełniają wymagania stawiane fotelom kinowym.

wygodne fotele rozkładane

Elektryczne, czy rozkładane?

Pierwszym elementem odróżniającym wygodne fotele kinowe od foteli aspirujących do foteli kinowych jest możliwość elektrycznej regulacji oparcia. Nie jest to, jak się wielu osobom wydaje, fanaberia, lecz niezwykle przydana funkcja. Fotele z ręcznie regulowanym oparciem i podnóżkiem (jak np. popularne i z resztą bardzo atrakcyjnie wycenione fotele firmy Etap Sofa) mają skokowo regulowany kąt ułożenia. Oznacza to, że fotel co jakiś czas blokuje się i wyznacza pozycję w której powinien znaleźć się widz. Podczas tradycyjnego seansu, widzowie mają skłonność do poprawiania ułożenia swojego ciała na fotelu w celu znalezienia najbardziej komfortowej pozycji. Zbyt duży przeskok powoduje, że różnica pomiędzy optymalnym, a najbliższym możliwym ułożeniem pozycji jest często zbyt duża – co może powodować nawet pewien dyskomfort. W fotelach z elektryczną regulacją przejście z jednej pozycji do drugiej odbywa się płynnie, co pozwala na znalezienie swojej własnej optymalnej pozycji ułożenia ciała. Widz dysponuje nieskończoną ilością pozycji ułożeń fotela. Różnica pozornie nieduża, w praktyce powoduje zupełnie inny komfort użytkowania. Większość producentów foteli kinowych z  przeznaczeniem do zastosowania w domowych salkach kinowych nawet nie oferuje wersji rozkładanych manualnie – są one po prostu niepraktyczne.

fotel kinowy
dysponując elektrycznie rozkładanym fotelem mamy gwarancję, ze zawsze znajdziemy swoją optymalną pozycję

Podstawki na napoje i akcesoria

Czym jest seans filmowy bez piwa, szklanki z wodą lub sokiem bądź puszki z colą? Zwykle po to chcemy się zrelaksować po ciężkim dniu, aby pozwolić sobie na drobne przyjemności. Każdy profesjonalnie zaprojektowany fotel kinowy posiada z boku specjalne miejsce na napoje. Część producentów idzie nawet dalej, oferując pojemniki na napoje z możliwością chłodzenia (piwko) bądź grzania (herbata). Bardzo często mamy możliwość zamówienia dodatkowych stolików na np. popcorn, czy też mocowań bądź systemów do ukrycia paneli dotykowych i pilotów, za pomocą których zwykle sterujemy pomieszczeniem kinowym. Te najbardziej zaawansowane opcje dodatkowe są zwykle oferowane przez producentów foteli klasy premium, czyli z reguły tych najdroższych…

fotele kinowe
miejsce na napoje możemy wykorzystać do przechowywania pilota od systemu sterowania - np. Control4

Skórzane, czy materiałowe?

Podczas gdy większość klientów preferuje skórzane obicie z racji na bardziej eleganckie wykończenie, specjaliści (GerryLemay, Home Acoustic Alliance) zajmujący się zagadnieniami akustyki w pomieszczeni kinowym sugerują, że znacznie lepszym rozwiązaniem jest zakup foteli w materiałowym wykończeniu. Chociaż znacznie rzadziej wybierane od skórzanych, wykończenia materiałowe w mniejszym stopniu odbijają dźwięk, co umożliwia większą kontrolę nad akustyką pomieszczenia. Większość producentów oferuje co najmniej kilka różnych wersji kolorystycznych zarówno dla obić skórzanych i materiałowych.

elektryczne fotele kinowe

Odtwarzacz DVD Arcam Diva DV79przykładowe wykończenia obiciowe

Wysokość oparcia na głowę

Zasadniczym błędem i wadą fotela kinowego jest sytuacja w której oparcie, zagłówek jest na wysokości lub powyżej linii uszu. Głowa widza znajdująca się na wysokości zagłówka utrudnia właściwy odbiór dźwięków z kanałów efektowych. Uszy powinny się znajdować na wysokości, w której nie mają jakichkolwiek przeszkód z tyłu fotela. O ile producenci profesjonalnych foteli kinowych zwykle uwzględniają ten aspekt w swoich produktach, o tyle tradycyjni producenci mebli zwykle pomijają ten element.

wygodny fotel do kina

Miękkie czy twarde siedzenia?

Typowe fotele kinowe przeznaczone do salek domowych mają  zwykle tendencje do miękkich, bądź też miękko-twardych siedzeń, podczas gdy elektryczne fotele od producentów tradycyjnych kanap mają zwykle tendencje do twardych siedzeń. Oczywiście preferencje możemy mieć różne, natomiast warto sobie uzmysłowić, że typowy film trwa najczęściej ok. 120 min. Źle dobrane fotele mogą dać się we znaki zarówno naszym pośladkom, jak i kręgosłupowi.

Fotele od specjalisty, od producenta mebli, czy może od tapicera, który wykona je na nasze zamówienie?

Podczas projektowania mebli kinowych niezbędna jest podstawowa wiedza z zakresu tematyki kina. Projektant musi nie tylko odpowiednio zaprojektować wysokość siedzenia, oparcia na głowę, zaplanować kąt ułożenia głowy i wzroku, dobrać odpowiednią miękkość siedziska i materiały, które nie będą powodowały wibracji podczas dynamicznych scen z użyciem subwoofera. Teoretycznie proste zadanie przeobraża się w skomplikowane technicznie zagadnienia. Pamiętamy instalację, w której fotele zostały wykonane na zamówienie u znakomitego tapicera zajmującego się produkcją mebli. Pomimo bardzo atrakcyjnego wyglądu i bardzo dobrego wykonania praktycznie nie nadawały się do korzystania. Siedzenie było twarde i sztywne, nie dopasowywały się do ułożenia ciała. Oparcie było nieodpowiednio wyprofilowane i zainstalowane pod nieodpowiednim kątem, które uniemożliwiało komfortowe ułożenie ciała pomimo, że fotel posiadał regulację nachylenia oparcia. Do tego wszystkiego wysokość siedzenia i jego głębokość była tak wysoko i głęboko osadzona, że nawet osoba ze wzrostem powyżej 190 cm czuła się jak dziecko, które nie dosięga nogami do ziemi.  Pomimo wymarzonego przez klienta kształtu i wykończenia, te piękne rozkładane elektrycznie fotele nie spełniły wymogań stawianych siedzeniom typowo kinowych.

fotel do kina domowego

Wymiary i konfiguracje foteli

Siedziska kinowe można zamawiać w różnych konfiguracjach. Począwszy od pojedynczych siedzeń, w których każdy widz ma do swojej dyspozycji 2 podłokietniki, poprzez podwójne sofy rozkładane dla obu widzów, sofy trzyosobowe z rozkładanymi zewnętrznymi siedziskami po konfiguracje foteli pojedynczych łączonych jednym wspólnym podłokietnikiem, w sposób umożliwiający montaż 3, 4, 5 a nawet większej ilości wygodnych foteli rozkładanych elektrycznie w linii prostej lub po łuku.

fotele do salki kinowej
przykład eleganckich foteli elektrycznie rozkładanych w jasnym obiciu skórzanym

Fotele z wibracją – akcesoria dodatkowe

Jedną z ciekawszych opcji rozbudowy dla systemów foteli jest układ przenoszących drgania na fotel. Najczęściej spotykane rozwiązania to układy przenoszące wibracje związane z niskimi częstotliwościami pracy głośników na fotele. Działa to w ten sposób, że kiedy uaktywnia się subwoofer w pomieszczeniu kinowym jednocześnie wysyłany jest sygnał do układów wprowadzających w wibrację fotel. Widz ma wrażenie, że to głośnik basowy tak mocno pracuje. Najpopularniejsze rozwiązania tego typu pochodzą z oferty amerykańskich producentów – Buttkicker oraz Auralex. Po drugiej stronie jest system DBOX. To rozwiązanie bazuje na pneumatycznych podnośnikach montowanych w nogach foteli, bądź kanapy. Montuje się specjalny system z serwerem, na który wykupujemy roczny abonament umożliwiający nam aktualizację z głównego serwera kodów synchronizujących położenie foteli. Podczas projekcji filmu fotel nie jest za każdym razem wprowadzany w wibracje (niezależnie od akcji na ekranie i od tego czy powinien wibrować, czy też nie), tak jak w poprzednio omówionym systemie. Producent systemu D-BOX specjalnie programuje prace fotela dostosowując ją do oglądanego materiału. Jeśli na ekranie widzimy bohaterów siedzących w kokpicie samolotu, który spada w dół – to fotel automatycznie się podnosi powodując, że widz pochyla się w podobny sposób jak bohaterowie na ekranie. Kiedy bohater jadący na motorze przechyla się na boki mijając auto – fotel widza w tym samym czasie wykonuje ruch w bok, symulując zachowanie się motoru. Daje to niesamowitą zabawę i wrażenia trudne do porównania z czymkolwiek. Zasadniczą wadą rozwiązania jest jednak jego cena. Mówimy tu o dziesiątkach tysięcy za fotel.

fotele z wibracjami
element systemu D-BOX

Od czego zacząć?

Niezależnie od skali kina czy też pomieszczenia odsłuchowego należałoby w pierwszej kolejności wykonać projekt kina. Projekt pomieszczenia kinowego jest nie tylko niezbędny do prawidłowego zaplanowania salki kinowej, ale również pozwoli nam zadbać o prawidłowe rozmieszczenie foteli. Zaplanuje ilość widzów w rzędzie, zadba o doprowadzenie zasilania do foteli. Pozwoli zgodnie ze sztuką wykonać podest dla widzów w drugim, czy też trzecim rzędzie. Zweryfikuje czy wszystkie miejsca siedzące są optymalne dla systemu audio i video. Innymi słowy, dobry projekt kina jest gwarancją zadowolenia z naszego prywatnego kina.

Jeśli pomieszczenie kinowe bądź też odsłuchowe jest już gotowe – powinniśmy przeanalizować ile chcielibyśmy mieć miejsc siedzących oraz w jakiej konfiguracji. Zastanowić się i sprawdzić, czy wszystkie fotele i kanapy bez problemów się zmieszczą, widzowie będą mieli miejsce na rozłożenie swoich foteli oraz oczywiście czy w pobliżu znajduje się gniazdko zasilające.

Po wybraniu ilości i konfiguracji foteli należy zastanowić się nad wykończeniem – materiałowe czy skórzane? Jaki kolor wykończenia? Najpopularniejsze i najczęściej wybierane przez klientów jest czarne skórzane obicie, stąd też fotele te zwykle są najłatwiej dostępne. Wersje nietypowe zwykle wymagają terminu około 7-8 tygodni realizacji.

Ceny?

Na rynku istnieje wiele firm specjalizujących się w fotelach i kanapach kinowych. Większość tych produktów jest trudnodostępna w Europie z racji na jeszcze dość ograniczony rynek na tego typu produkty. W dalszym ciągu siedzenia kinowe są postrzegane jako dodatkowe, najmniej istotne wyposażenie. Do tego jest to stosunkowo drogi element. W sprzedaży pojawiają się pierwsze produkty pochodzące od producentów mebli tradycyjnych z przeznaczeniem do zastosowania kinowego, lecz w dalszym ciągu są to pierwsze próby i nastawione raczej na mniej wymagających klientów. Po drugiej stronie są specjalistyczne produkty, które spełniają wymogi i oczekiwania firm instalacyjnych i klientów, lecz oczywiście sporo droższe.

Specjalistyczne fotele kinowe, spełniające podstawowe parametry zaczynają kosztować od ok. 7 tysięcy złotych wzwyż. Najwyższej jakości specjalistyczne fotele kinowe takich producentów jak Cineak, czy Fortress rozpoczynają się od około 15 000 zł za sztukę. Przy fotelach klasy premium możemy sobie zażyczyć niemal dowolne wykończenie oraz akcesoria i wyposażenie jakie większość z nas nawet sobie nie wyobrażała. Ciekawostką jest m.in. opcja podgrzewania, czy też aktywnej wentylacji fotela. Warto poświęcić chwilę i rozważyć zakup dobrej klasy foteli. W końcu kino to nie tylko dźwięk i obraz, to również komfort i relaks. A ten wymaga komfortowych miejsc siedzących.

Odtwarzacz DVD Arcam Diva DV79Oferta na fotele kinowe
Odtwarzacz DVD Arcam Diva DV79Popularne konfiguracje i wymiary foteli
prywatne kino
.: programowanie & grafika: e-technologie.pl
Wykonujemy projekty, instalacje oraz kalibracje systemów audio i video. Specjalizujemy się w projektowaniu i instalacji systemów typu kino w domu. Proponujemy adaptacje akustyczne wraz z pomiarami i kalibracjš systemów nagłoœnienia. Bazujemy w oparciu o standardy i procedury obowišzujšce profesjonalistów zrzeszonych w ramach organizacji CEDIA, HAA oraz THX. Domowa sala kinowa powinna być przemyœlana pod kštem akustyki, obsługi, tak aby obsługiwać system z jednego panelu bšdŸ pilota, posiadać wygodne fotele kinowe oraz obraz zapewniajšcy wrażenia lepsze niż w kinie.