projektory ekrany Wrocław kino domowe multiroom, kino domowe Subskrybuj kanał RSS CINEMATICinstalacje av kina multiroom instalacja kina domowego Wrocław
instalacja audio-wizualna

Podaj nam swój adres e-mail jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach:  

 Epson EMP-TW1000 w AV 05/2007W majowym numerze Audio-Video zostały przetestowane dwa projektory pochodzące z różnych technologicznie obozów LCD i DLP. Przedstawamy tutaj fragmenty recenzji projektora Epson TW1000.

EPSON EMP-TW1000  

Epson zwlekał z wprowadzeniem swojego projektora 3LCD 1080p. Najwyraźniej uczynił to świadomie, bowiem EMP-TW1000 zaskakuje konkurencję i to pod kilkoma względami.

Od kilku lat obserwujemy nieustanną walkę pomiędzy dwiema wiodącymi technologiami: DLP i LCD. Właścicielem pierwszej z nich jest amerykańska firma Texas Instruments. Przedstawicielem LCD jest z kolei Seiko Epson. W poprzednim numerze zamieściliśmy test projektora Mitsubishi HC5000, który wykorzystuje panele Epsona. W niniejszym artykule  przekonamy się, w jaki sposób sam producent i twórca technologii poradził sobie ze stworzeniem najbardziej zawansowanego projektora kinowego w swojej ofercie - modelu EMP-TW1000.

Projektor ten wykorzystuje najnowsze panele D6, o których wspomniałem przy okazji recenzowania produktu Mitsubishi. Dla krótkiego przypomnienia: to najnowsze matryce nieorganiczne o rozdzielczości 1920x1080. Tak się złożyło, że TW1000 jest trzecim projektorem LCD o rozdzielczości 1080p, który pojawił się na rynku. Ma zatem bezpośrednią konkurencję w postaci Mitsubishi HC5000 i Panasonica PT-AE1000. TW1000  wygląda identycznie jak model EMP-TW700, za wyjątkiem jedynie koloru obudowy - kolor biały zastąpiono czarnym antracytem. Taka wersja kolorystyczna obowiązuje w całej europie, na rynek Ameryki i Azji trafia wersja biała.

Jakość wykonania obudowy jest raczej przeciętna. Obiektyw jest dość pokaźnych rozmiarów, ma olbrzymi zakres regulacji (zoom 2,1X) umożliwiający umieszczenie projektora w szerokim zakresie odległości od ekranu. Także dzięki przesuwaniu osi optycznej obiektywu (Lens Shift) instalacja projektora jest w ogóle niekłopotliwa. Obiektyw pozwala na przesuwanie obrazu o 96% w górę i w dół oraz o 47% w lewo i w prawo, co oznacza, że urządzenie można ustawić w wielu różnych miejscach, na przykład na stoliku lub pod sufitem.

Specyfikacja techniczna

Epson TW1000 wykorzystuje 3 panele LCD o rozdzielczości 1920x1080 wykonane w technologii Crystal Clear Fine (C2 Fine). Wyświetlany obraz o przekątnej 100 cali (220 cm szerokości w formacie 16:9) można uzyskać już z odległości 3 metrów od ekranu. Jeśli chcemy rzutnik ustawić dalej, możemy go przesunąć aż do 6,3 m od ekranu.

Deklarowana jasność wynosi 1200 ANSI lumenów. Kontrast maksymalny to 12 000:1. Zgodnie z obowiązującym trendem, Epson posiada zaimplementowany układ dynamicznej przesłony (DI). EMP-TW1000 to pierwszy na świecie projektor wyposażony w gniazdo HDMI w wersji 1,3. O ile w chwili obecnej nie ma to większego znaczenia, o tyle możemy być spokojni, że będzie kompatybilny z technologią Deep Colour (30, 36 i 48-bitowa głębia kolorów) a także wspierał większą przestrzeń kolorów ramach standardu xvYCC.

Menu

W sekcji dotyczącej ustawień obrazu znajdziemy wszelkie niezbędne regulacje zapewniające kontrolę nad obrazem. Jako nowość można potraktować regulację "odcieni skóry". Brzmi intrygująco, w praktyce sprowadza się do sterowania ilością zieleni, jaka ma być dodawana do obrazu. W części opisanej pod nazwą "sygnał" znajdziemy m.in. wybór formatu obrazu (auto, normal, full, zoom, wide), regulacje związane z usuwaniem szumów, wyborem algorytmu odpowiedzialnego za wyświetlanie materiału (film / video), a także korektę w przypadku oglądania materiałów zawierających duże ilości ruchomych obiektów. Projektor ma możliwość zapisania aż 10 ustawień użytkownika. To znakomite rozwiązanie nie tylko dla osoby odpowiedzialnej za kalibrację projektora, ale także dla miłośników "ulepszania" obrazu.

Tryby predefiniowane

Dostępnych jest 6 różnych ustawień obrazu. Opcja "dynamiczna" jest przeznaczona dla osób używających projektor w czasie dnia lub przy znacznym oświetleniu. "Pokój dzienny" jest również przeznaczony do projekcji przy dużym oświetleniu, z tą różnicą, że ma domyślnie wyłączoną przesłonę dynamiczną, a także charakteryzuje się znacząco niższą jasnością. Pozostałe tryby są przeznaczone do pracy w pełni zaciemnionych pomieszczeniach. Tryby "naturalny", "teatr", "teatr ciemny 1" oraz "teatr ciemny 2" są różnymi wariacjami ustawień głównych parametrów projektora. W trybach kinowych automatycznie uruchamiany jest filtr kinowy, optymalizujący obraz do standardów video.

Lampa

Na pokładzie EMP-TW1000 odnajdziemy lampę UHE o mocy 170W. Lampa ma zapewnić 1700 godzin pracy przy pełnej mocy i 3000 godzin przy obniżonej jasności. Epson musi być przekonany co do jakości lamp montowanych w swoich projektorach, ponieważ obecnie udziela na nie aż 36 miesięcy gwarancji. Jest to najlepsza gwarancja na lampę jaką znajdziemy na rynku. Niewątpliwie to bardzo silny argument zakupowy. Brawa dla producenta. Miejmy nadzieję, że tym tropem podążą inni producenci.

Dynamiczna przesłona

W TW1000 przesłona może znajdować się w 2 stanach: włączona i wyłączona. Projektor nie posiada ani regulacji stopnia dynamiki przesłony, ani trybu manualnego (drugi typ przesłony). Sposób jej działania jest typowy dla projektorów LCD. W odróżnieniu od konkurencji, Epson postanowił nieco inaczej podejść do tematu. Czas potrzebny do przejścia z planszy 100IRE (biel) do 0 IRE (czerń) wyniósł całe 13 sekund. W praktyce, rzadko kiedy w filmie scena odbywająca się w całkowitej ciemni będzie trwała tak długo.  Musimy pamiętać, że jakikolwiek ruch przesłony w kierunku jej otwarcia ponownie będzie wymagał długiego czasu na maksymalne zamknięcie. W efekcie tego 13-sekundowego przejścia mamy przed oczyma różne odcienie ciemno szarego koloru, aż do momentu całkowitego ściemnienia, kiedy osiągnięta zostanie maksymalna czerń. Pozytywną stroną tego zabiegu jest brak jakichkolwiek widocznych na ekranie skoków w jasności.

Tak cichego i jednocześnie powolnego mechanizmu jeszcze nie widziałem. To, że jego układ jest powolny, jest zarówno wadą, jak i zaletą. W moim przypadku, dynamiczna przesłona bardzo często jest uciążliwa. Pompowania światła odwracają moją uwagę od akcji. W TW1000, z racji na powolne działanie, ani przez chwilę nie czułem dyskomfortu. Czasami musiałem się mocno wpatrywać, aby zobaczyć działanie przesłony. Nawet przy zmianie planszy podczas mierzenia kontrastu On/Off przejście odbywało się stopniowo i nie było słychać działania mechanizmu. To spory plus.

POMIARY

Reprodukcja kolorów

Bardzo dobrym posunięciem ze strony inżynierów Epson było zaimplementowanie systemu do zarządzania kolorem. W stosunku do wszystkich kolorów podstawowych i uzupełniających możemy skorygować zarówno ich barwę, jak i nasycenie. Mechanizm działa bardzo sprawnie i przy jego udziale można skorygować niepoprawne ustawienia fabryczne. Za pomocą tego narzędzia osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje może dostroić kolory podstawowe do wymaganej przestrzeni kolorów. Innymi słowy, może sprawić, że projektor będzie w stanie wyświetlić wszystkie kolory zgodnie z zaleceniami i normami standardu w jakim ma pracować.

W ustawieniach fabrycznych projektor był wyraźnie ograniczony kolorem zielony (co widac na powyższym diagramie CIE). Nie potrafił w pełni wyświetlić nasyconej zieleni, zastępując ją kolorem zielonkawo-żółtym. W efekcie kiedy na ekranie powinniśmy zobaczyć ciemną, mocno nasyconą zieleń (trawa), przybierała ona za każdym razem jaśniejszy odcień. Po przeprowadzonej kalibracji (patrz diagam poniżej) TW1000  był w stanie prawidłowo wyświetlić wszystkie kolory mieszczące się w standardzie PAL. Duże uznanie dla inżynierów Epsona.

Cały tekst recenzji znajdziecie w najnowszym numerze Audio-Video 05/2007.


 
sim2 multi-room
Projektory Wrocław
ekrany multiroom Wrocław Projektory
ekrany
projektor wrocław
Wrocław instalacje, kino domowe
.: programowanie & grafika: e-technologie.pl
Cinematic Wrocław - doskonała oferta na projektor, kino domowe i multiroom.