projektory ekrany Wrocław kino domowe multiroom, kino domowe Subskrybuj kanał RSS CINEMATICinstalacje av kina multiroom instalacja kina domowego Wrocław
instalacja audio-wizualna

Podaj nam swój adres e-mail jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach:  

 Focal Chorus 807 V - rekomendacja w Audio-VideoPoniżej przedstawiamy obszerne fragmenty recenzji opublikowanej na łamach magazynu Audio-Video, w wydaniu 2/2008. W grupowym teście "supertest kolumn głośnikowych", głośnik Focal Chorus 807V uzyskał rekomendację redakcji i okazał się najlepszym głośnikiem testów. 

"BUDOWA
W głośniku niskośredniotonowym użyto dobrze już znanej membrany z polyglassu. To materiał używany w serii Chorus już od prawie 8 lat. Głównym zamysłem konstruktorów było uzyskanie membrany, która swymi właściwościami jak najbardziej zbliża się do membrany sandwiczo-wej W, stosowanej w kolumnach z serii Utopia, jednak dużo tańszej w produkcji. Polyglass powstaje w dość prosty sposób. Głównym elementem jest papierowy stożek często spotykany w wielu innych głośnikach. Posiada on właściwości bardzo pożądane - jest lekki i ma dobre własności tłumiące. Wierzchnią stronę pokrywa się małymi kulkami krzemionki. Mają one niewielki wpływ na masę membrany, ale znacząco poprawiają jej sztywność. Kosz 165-milimetrowego głośnika jest oczywiście odlewany. Zapewniono wentylację cewki i układu magnetycznego. Uwagę zwraca ażurowa konstrukcja ramion, dzięki czemu w trakcie pracy głośnika powietrze przepływa w sposób swobodny. Tweeter, naturalnie w postaci odwróconej kopułki, wykonano ze stopu aluminiowomagnezowe-go. W porównaniu do tweetera poprzedniej generacji zmodyfikowano zawieszenie i neodymowy magnes, co pozwoliło ograniczyć zniekształcenia w dolnym zakresie jego pracy. Zrezygnowano też z ferrofluidu przy jednoczesnej poprawie wytrzymałości głośnika. Aby ochronić membranę przed uszkodzeniem mechanicznym, zasłonięto ją metalową siateczką. Można ją na czas odsłuchu zdjąć. Przytrzymuje ją jedynie układ magnetyczny głośnika.

Obudowę wykonano z paneli MDF, wyraźnie bardziej miękkich niż w innych kolumnach. Skrzynkę zbudowano nieco oszczędnościowo, o czym świadczą cieńsze, 19-milimetrowe ścianki. Dobrze chociaż, że wklejono poprzeczną belkę i liczne bloczki w miejscu łączenia płyt. W 7-elementowej zwrotnicy znajdziemy części sygnowane marką Focal, m.in. kondensatory foliowe. Rezystory szeregowe mają bardzo niewielkie wartości (0,3 i 0,9 oma). Ogólna konstrukcja i topologia zwrotnicy bardzo przypominają filtry w tańszej gamie 700. Gniazda połączeniowe są pojedyncze, ale bardzo wygodne w użyciu. Nakrętki pokryto miękką gumą, dzięki czemu wykręca się je wyjątkowo wygodnie.

BRZMIENIE
Już od pierwszych chwil słychać, że bardzo ochoczo zabierają się do pracy. Przede wszystkim mają bardzo zrównoważony charakter i nie trzeba się do nich przekonywać (adaptować uszu). Od razu grają w sposób bardzo przyjazny i zachęcający do dłuższego odsłuchu. Szybko słychać też, że mają w sobie olbrzymie pokłady energii. Z dużą swobodą wprowadzają do pomieszczenia sporą ilość pozytywnych wibracji i aż proszą, żeby podejść do wzmacniacza i dać im dodatkową porcję watów. Nie są im straszne wysokie poziomy głośności, miałem nawet wrażenie, że grając głośniej, są w stanie wydobyć z płyt jeszcze większą ilość szczegółów. To głośniki, które na pewno polubią wszyscy amatorzy głośnego grania, a ci, którym wystarczał cichy odsłuch, mogą zmienić swoje upodobania, ku rozpaczy sąsiadów. Atutem tych Focali są duże możliwości dynamiczne, brak kompresji dźwięku, jak również bardzo przyjemne podparcie w basie. W przeciwieństwie do Acoustic Energy, które trochę podkreślały wyższe częstotliwości i graty raczej jasną barwą, Focale stawiają na brzmienie mięsiste i pełne. Często trudno pogodzić mięsistość brzmienia z dużą dynamiką. W Focalach mamy i jedno, i drugie. Dużo dobrego można tez powiedzieć o wysokich tonach. Góra pasma jest znakomicie wykończona i bez porównania lepsza niż w innych kolumnach z tego testu. Tylko Dali z tweeterem hybrydowym są w stanie konkurować w tej dziedzinie z Focalami, ale tam chodzi przede wszystkim o wyrafinowanie, pewną elegancję. Ilość informacji przekazywanych słuchaczowi przez kopułkę Focala jest o tyle zdumiewająca, że nie ma się wrażenia jakiejkolwiek monotonii.

KONKLUZJA
Kolumny, których aż chce się słuchać. Zachwycają nieprzeciętnymi możliwościami dynamicznymi, drapieżnością, a przy tym brakiem jakiejkolwiek agresji, pełną barwą, pulchnym basem. Jeśli dodamy do tego atrakcyjne wykończenie, okaże się, że te kolumny można naprawdę polubić."

 projektory i kino domowePowrót do głośników Focal Chorus 80V


 
sim2 multi-room
Projektory Wrocław
ekrany multiroom Wrocław Projektory
ekrany
projektor wrocław
Wrocław instalacje, kino domowe
.: programowanie & grafika: e-technologie.pl
Cinematic Wrocław - doskonała oferta na projektor, kino domowe i multiroom.