projektory ekrany Wrocław kino domowe multiroom, kino domowe Subskrybuj kanał RSS CINEMATICinstalacje av kina multiroom instalacja kina domowego Wrocław
instalacja audio-wizualna

Podaj nam swój adres e-mail jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach:  

 Sim2 D10 - pierwsze wrażeniaSim2 D10 – pierwsze wrażenia

Nowe urządzenie o symbolu D10 otwiera ofertę projektorów kinowych legendarnego producenta urządzeń z segmentu High End. Włoscy inżynierowie postanowili po raz pierwszy stworzyć projektor o legendarnej jakości Sim2 w niezwykle atrakcyjnej cenie. Jeszcze nigdy profesjonalna jakość obrazu nie była tak blisko w zasięgu ręki miłośników kina domowego dysponujących ograniczonym budżetem.

projektor kinowy


Sim2 D10 to projektor DLP o rozdzielczości 1280x768. Posiada 2 wejścia cyfrowe: HDMI i DVI, a także zestaw standardowych gniazd analogowych.

W odróżnieniu od pozostałych urządzeń z serii Domino, inżynierowie postanowili nadać D10 zupełnie nowy i oryginalny kształt. Bardzo eleganckie wzornictwo pozytywnie odróżnia się na tle konkurencyjnych modeli. Widać niezwykłą dbałość o szczegóły i detale.

Na górnym panelu znajdziemy przyciski odpowiadające za sterowanie podstawowych funkcji urządzenia. W komplecie znajduje się również podświetlany pilot, który umożliwia szybki dostęp do najważniejszych funkcji i regulacji.  Menu rzutnika jest przejrzyste i intuicyjne w nawigacji. Na szczęście nie jest ono przesadnie rozbudowane, więc nie ma obawy że użytkownik przestraszy się widząc niezliczoną ilość funkcji o nieznanych mu właściwościach.  Producent wyeliminował do minimum efektowne dodatki i systemy poprawy jakości obrazu. Tym sposobem amator domowej rozrywki nie ma za wiele możliwości na przypadkowe włączenie funkcji, która zepsuje wysoką jakość obrazu, jaka jest uzyskiwana po wyjęciu nowego urządzenia bezpośrednio z kartonu.

Pierwsza rzecz, na jaką zwróciłem uwagę po uruchomieniu projektora, to jego wysoka jasność. Urządzenie może pracować na 3 ustawieniach mocy lampy: Eco (180W), Normal (200W) i Boost (230W). Maksymalna jasność wynosi  1100 ANSI lumenów. Temperatura kolorów ma 4 predefiniowane ustawienia: 9300K, 7500K, 6500K i 5000K. Oprócz tego istnieje możliwość samodzielnej kalibracji w trybie użytkownika . Gamma może pracować na ustawieniach: Film, Video, Cinema, Photo, PC.

projektor video

Pierwszym krokiem zmierzającym do próby oceny jakości obrazu było uruchomienie filmów demonstracyjnych wydanych na płytach DVD i HD-DVD.  Fabrycznie temperatura kolorów była ustawiona domyślnie na 6500K i jak na moje oko odpowiadała ona deklaracjom producenta. Zarówno odcienie ludzkiej skóry, jak i naturalne obiekty takie jak niebo, trawa, drzewa, czy piasek były generowane w sposób bardzo sugestywny i naturalny. Bez urządzeń pomiarowych nie byłem w stanie stwierdzić, czy jedynie wydaje mi się że obraz jest naturalny, czy też jest tak w rzeczywistości. Postanowiłem w związku z tym dokładnie przetestować projektor i zweryfikować najważniejsze parametry.

Po krótkiej analizie technicznej okazało się, że miałem rację. Fabryczne ustawienia są bardzo bliskie wzorca i tym samym projektor został bardzo dobrze ustawiony fabrycznie. Praktycznie wystarczy, aby użytkownik włączył projektor do gniazdka z napięciem i sygnału źródłowego, a jego oczom ukaże się naturalny i przyjemny dla oka obraz.

Przed kalibracją - fabryczne ustawienia

W przedziale 20-100IRE temperatura kolorów wynosiła średnio około 6600K. Różnica wynosiła jedyne 100K od deklarowanej przez producenta wartości.  Jest ona na tyle subtelna, że zupełnie niezauważalna dla oka. Gamma domyślnie przyjmowała wartość 2,19, zatem bardzo blisko pożądanej 2,2. Odcienie szarości były minimalnie zabarwione kolorem czerwonym i niebieskim.


Skala szarości 0-100IRE na ustawieniach fabrycznych

kalibracja projektora
Niemal idealna temperatura barw na ustawieniach fabrycznych
(przerywana linia pokrywająca się z zieloną to 6500K)

kalibracja
Gamma z wartością 2,19 na ustawieniach fabrycznych

Podsumowując ustawienia fabryczne należy ocenić je bardzo dobrze. Średnie odchylenie koloru mierzonego od pożądanego wzorca wynosiło średnio dE=6 - 7. Bardzo często projektory na ustawieniach fabrycznych mają odchylenie dE wynoszące od 11 do nawet 37. Odchylenia o wartościach mniejszych i równych 4 uznaje się, że są na granicy ludzkiej percepcji. Fabryczne ustawienia Sim2 D10 są zatem bardzo bliskie wzorcowym.
Projektory kinowe w przedziale cenowym do 12 000 zł niezmiernie rzadko są fabrycznie optymalizowane pod kątem prawidłowej reprodukcji obrazu. Producenci bardzo często nie dbają o wierność kolorów i odcieni, koncentrując się przede wszystkim na osiągnięciu wysokich parametrów technicznych. Pod tym względem Sim2 D10 można zaliczyć do wyjątków i perełek w swoim przedziale cenowym.
Ze względu na fakt, że istnieje możliwość skorygowania neutralności skali szarości za pomocą ustawień Gain i Offset w trybie użytkownika – postanowiłem poprawić ustawienia fabryczne. Przy pomocy oprogramowania Colorfacts i odpowiedniego spektrofotometru dokonałem błyskawicznej kalibracji. Po 4 minutach uzyskałem doskonałą skalę szarości wzdłuż całego zakresu IRE. Projektor reagował w sposób doskonale precyzyjny. 

Po kalibracji

kalibracja isf
Skala szarości niemal idealnie szara wzdłóż całego zakresu od 10-100 IRE.

ISF
Gamma o wartości 2,22 zapewniała prawidłową luminancję obrazu.

Parametry techniczne.
Sim2 D10 to jeden z pierwszych projektorów na rynku wyposażony w pełną technologię Brillant Color. Idea polega na zastąpieniu powielających się segmentów RGB, nowymi segmentami CYM (Cyjan, Żółty, Magenta). W efekcie takiego zabiegu zyskujemy na jasności, kontraście i bardziej żywych kolorach.
Jak wspomniałem powyżej, inżynierowie Sim2 skoncentrowali się na optymalizacji drogi optycznej pod temperaturę 6500K, która jest powszechnie obowiązująca w świecie video. W związku z powyższym projektor dysponuje sporą jasnością po kalibracji. W trybie ekonomicznej pracy wynosiła ona 446 lumenów przy wyłączonym trybie Brilliant Color (BC), a 527 lumenów przy włączonym BC.
W trybie najwyższej jasności (Boost) moc osiągnęła aż 705 lumenów. Podane wartości dotyczą ustawień optymalizowanych pod kątem kina domowego.

Jednorodność obrazu wynosi aż 89%. Jest to wynik bardzo wysoki i rzadko spotykany w tym przedziale cenowym. Świadczy o tym, że cała powierzchnia ekranu jest równomiernie naświetlona i nie znajdują się ciemniejsze obszary, które są niedostatecznie naświetlone przez rzutnik. Dla porównania niezwykle popularna Optoma HD81 ma jednorodność na poziomie 56%.

kontrast projektora

Kontrast ON/OFF projektora wyniósł 2094:1. Kontrast ANSI aż 500:1. Jest to jedna z wyższych wartości jakie można spotkać w projektorach kinowych. Wyraża on stosunek pola białego do czarnego, kiedy te są wyświetlane jednocześnie na jednej planszy. Wysoki kontrast ANSI jest jednym ze składników obrazu przestrzennego, który często nazywany jest trójwymiarowym. Obraz o dużym potencjale kontrastu ANSI sprawia, że widz ma uczucie że obraz jest wielowymiarowy,  a nie płaski jak ściana.
Niski kontrast ANSI jest piętą achillesową większości projektorów, w tym nawet tych najnowszych. Dla porównania Optoma HD81 przyjmowała wartość ANSI 378:1, a Epson TW1000 270:1.

Obraz
Często projektory kinowe z tego przedziału cenowego cechują się przesadnie nasyconym, mocno agresywnym i kolorowym obrazem. Obraz ten ma to do siebie, że bardzo się podoba podczas krótkiego pokazu, ale przy oglądaniu długometrażowego filmu potrafi przyprawić o ból głowy. Na co dzień nie jesteśmy przyzwyczajeni do oglądania tak mocno i przesadnie nasyconych kolorów, często o całkowicie nienaturalnych odcieniach.
D10 zupełnie nie pasuje do tej kategorii. Obraz jest tak jak sama obudowa, elegancki i solidny. Kolory nie są przesadnie nasycone nawet przy włączonym trybie Brilliant Color. Projektor świeci zgodnie z obowiązującymi standardami video. Dobrze kontroluje zarówno ciemnie jak i jasne sceny.

Odcienie ludzkiej skóry są świetnie oddane i sprawiają miłe wrażenie dla oka, przekonując je że obraz jaki widzimy jest zgodny z tym co powinniśmy zobaczyć w rzeczywistości. Natura jest generowana w sposób ekspresyjny i jednocześnie naturalny.  Co ciekawe i ważne obraz jest pozbawiony ditheru, ciemne sceny są pozbawione szumów i zanieczyszczeń. Pod tym względem radzi sobie znacznie lepiej od konkurencji.
Obraz z filmów wydanych w wysokiej rozdzielczości wyglądał znakomicie. Szczegóły na twarzy bohaterów filmów były wypełnione szczegółami.  Widać niemal każdą zmarszczę, czy krostę . Warte odnotowania jest, że D10 przyjmuje nie tylko sygnał 1080i, ale też 1080p. Mało który projektor 720p jest przygotowany na odbiór tego formatu.
Zaskakująco dobrze Sim2 D10 radził sobie z odtwarzaniem filmów z DVD. Dobrze wydane tytuły wyglądały genialnie. Można było chwilami zastanawiać się, czy oglądany film jest SD, czy to już HDTV. Takie filmy jak „Dzień próby”, „Gladiator” czy „Ja robot” pozwoliły rozwinąć skrzydła D10 i pokazać mu na co go stać. Obraz był prawidłowo kontrolowany, doskonale i wyraziście został przedstawiony zarówno pierwszy jak i drugi plan.

projektor do kina 

Podsumowanie
Pomimo, że Sim2 D10 jest wyraźnie optymalizowany pod kątem kina domowego, z całą pewnością sprawdzi się jako urządzenie które ma za zadanie wyświetlić mecz w pubie, czy poprowadzić prezentację w średnio zaciemnionym pomieszczeniu. Jasność 446 lumenów osiągana w trybie ekonomicznej pracy dla zdecydowanej większości użytkowników okaże się wystarczająca. Dzięki obniżonej mocy lampa ma żywotność 4000 godzin. Osoby wymagające dużej mocy, będą miały do dyspozycji tryb Boost, który zapewni dobrą zabawę nawet przy włączonym świetle bocznym.


Najważniejsze zalety projektora Sim2 D10:

• Plug & Play – projektor jest skalibrowany fabrycznie,  doskonały obraz po wyjęciu z kartonu
• wysoka jasność – umożliwia projekcję w pomieszczeniach, które z funkcji użytkowych nie mają możliwości adaptacji pod kątem kina domowego (salony, pomieszczenia użytkowe). Po kalibracji rzutnik jest niemal 2x jaśniejszy od wielu bardzo popularnych projektorów kinowych. Dzięki temu obraz posiada olbrzymią ekspresję przy zachowaniu wysokiego kontrastu 
• detaliczność – świetnie zarysowane szczegóły zarówno w ciemnych jak i jasnych scenach
• naturalność i przyjemny dla oka obraz – dzięki zachowaniu wszelkich obowiązujących norm i standardów dla obrazu wideo, obraz jest przyjemny i nie powoduje zmęczenia jak to ma często miejsce przy projektorach nastawionych na agresywny tryb projekcji przy wysokiej temperaturze barw 10 000K
• czystość i klarowność – brak szumów i wyeliminowanie artefaktów powoduje, że podczas projekcji nie zostaniemy zdekoncentrowani 
• dobry kontrast - o ile kontrast On/Off jest porównywalny z większością dobrej klasy projektorów, o tyle kontrast ANSI jest jednym z wyższych jakie można spotkać w urządzeniach kinowych. Doskonale potrafi oddzielić elementy jasne od ciemnych. Dzięki czemu obraz wydaje się mieć głębię

Sim2 D35Zobacz projektor Sim2 D10
sim2 multi-room
Projektory Wrocław
ekrany multiroom Wrocław Projektory
ekrany
projektor wrocław
Wrocław instalacje, kino domowe
.: programowanie & grafika: e-technologie.pl
Cinematic Wrocław - doskonała oferta na projektor, kino domowe i multiroom.