projektory ekrany Wrocław kino domowe multiroom Subskrybuj kanał RSS CINEMATICinstalacje av kina multiroom instalacja kina domowego Wrocław
instalacja audio-wizualna


 Nowości ze świata AV - ISE2011Co ciekawego można było zobaczyć podczas targów ISE 2011?

Systemy sterowania.
Obecni byli wszyscy liczący się producenci systemów sterowania, od lat jedne z największych stoisk na hali posiadają tacy potentaci jak AMX czy Crestron. Potężna ilość nowych produktów uzupełniających ofertę podstawową sprawia, że instalatorzy mogą wykonać najbardziej zaawansowane i różnorodne systemy AV w ramach oferty jednego producenta. Obecnie nie dziwi nikogo, że taki producent jak Crestron poza samym sterowaniem oferuje pełną dystrybucję sygnałów audio-video. Spora cześć oferty producentów z tego segmentu przypada obecnie na matryce sygnałowe, serwery multimedialne i systemy dystrybucji sygnału. Oprócz weteranów widoczna była spora ilość producentów oferujących systemy sterowania bazujące na panelach iPad.

RTI
Amerykański producent podczas imprezy promował m.in. bramkę umożliwiającą integrację systemu sterowania RTI z systemem automatyki domowej KNX, aplikację umożliwiającą sterowanie systemem RTI poprzez produkty iPad oraz iPhone, a także nowe jednostki wraz z nowymi panelami sterowania. Całość w bardzo atrakcyjnej cenie zważywszy na możliwości systemu.

Projektory
Podczas targów miały miejsce premiery, jedną z nich jest projektor JVC DLA-F110. W stosunku do standardowej serii RS (oraz konsumenckiej), model F110 posiada specjalnie zmodyfikowany układ optyczny pod kątem uzyskania wyższej jasności. Według deklaracji producenta ma uzyskiwać jasność na poziomie 1700 lumenów (standardowe wersje mają 1300 lumen). Posiada wsparcie technologii 3D, znaną już z dotychczasowych modeli.  Projektor jest niezwykle jasny, prezentacje 3D posiadały odpowiednią jasność i wyrazistość.

Spośród innych nowości, uczestniczyliśmy w prezentacji Mitsubishi Diamond 3D HC9000D. Tym razem Japończycy porzucili technologię DLP i LCD na rzecz SXRD, znanej dotychczas głównie z osiągnięć firmy Sony.  W tyle nie chcieli pozostać także LG, Samsung oraz Epson. Wszyscy oni demonstrowali nowe urządzenia projekcyjne. Z czego LG oraz Samsung postawili na 3D, a Epson na udoskonalenie technologii 2D.W specjalnej salce kinowej znajdował się podwieszony pod sufitem nowy projektor kinowy firmy Epson EH-R4000. Nie jest to co prawda model 3D zgodnie z obowiązującym trendem, ale spory krok w stosunku do urządzeń ze starszej generacji w zakresie poprawy jakości obrazu.

Jednym z większych wydarzeń była możliwość obejrzenia w akcji projektora ( a właściwie projektorów) Sim2 Lumis 3D. Ta wyjątkowa koncepcja bazuje na układzie 2 projektorów wyposażonych w specjalny filtr Infitec znajdujący się w układzie optycznym każdego z projektorów. To zmodyfikowany model Lumis (jeden z najlepszych projektorów do kina domowego), pod kątem uzyskania wysokiej jakości obrazu w standardzie 3D. O ile każdy rzutnik pokazywany w Amsterdamie cierpiał na niską jasność podczas projekcji 3D, o tyle Sim2 z racji na zastosowanie 2 urządzeń dysponował wyraźnym i klarownym obrazem. Pozbawionym był jednocześnie innych efektów ubocznych formatu 3D (m.in. ghosting).  Projektory kinowe w trybie 3D tracą około 70-80% swojej jasności. Dwa rzutniki Lumis 3D są w stanie wyświetlić obraz w 2D o jasności ok. 9 000 lumenów. Zatem nawet przy założeniu, że przy 3D jasność spadnie o 70% - była wystarczająca nawet na ekran o sporej przekątnej. Podczas demonstracji Sim2 korzystał z fragmentów filmu Avatar, który z resztą był chyba najczęściej spotykanym materiałem demonstracyjnym podczas targów.

Sim2 3D lumis

Niezwykle miłe zaskoczenie przyniósł pokaz Sim2 Mico 50. Na tle innych projektorów wykorzystujących technologię LED zamiast tradycyjnej lampy, Mico 50 cechowała niezwykła jasność i głębia obrazu. Świat Avatara wręcz tętnił swoim życiem na ekranie. Nawet przy włączonym oświetleniu bocznym projekcja robiła niesamowite wrażenie swoją barwnością i tętniącą energią, tryskającą z ekranu. Potwierdzając tym samym wybór organizacji EISA dla najlepszego projektora kinowego 2011.

Sim2 Lumis 3DSim2 3D projektor

Norwegowie z projectiondesign byli obecni na swoim firmowym stoisku, oraz w części kinowej prezentując model optix superWide235 z serii Avielo. Intrygująco prezentował się model FR12 z zewnętrznym źródeł światła. To unikatowe w swojej formie urządzenie nie posiada wewnątrz swojej obudowy lampy, a jedynie zewnętrzny „klocek”, który generuje światło. Jest ono przesyłane do projektora specjalnym przewodem. W ten oto sposób, projektor pracuje niemal bezszelestnie, nie wydziela niepotrzebnego ciepła, a serwisowanie odbywa się w pomieszczeniu technicznym. Nie wspominając o olbrzymiej swobodzie w zakresie sposobu instalacji urządzenia (pion/poziom/pochylenie).

Projectiondesign


Trudno wymienić wszystkich producentów projektorów obecnych na targach ISE 2011, obecni byli niemal wszyscy liczący się gracze.

Ekrany
Amerykański potentat zademonstrował kilka ciekawych pomysłów skierowanych do miłośników wielkiego formatu. W głównej salce kinowej zawisł ekran Stewart CineCurve z powierzchnią perforowaną (do instalacji THX) z materiałem 5D (2D+3D). Wyjątkowość tego materiału projekcyjnego polega na połączeniu możliwości projekcji 2D z projekcją 3D. Oczywiście przy zachowaniu najwyższej możliwej jakości i ograniczeniu kompromisów do minimum. Ten wyjątkowy materiał pozwala cieszyć się projekcją 3D z szerokim kątem odbicia przy braku tzw. hot spotu.

Oryginalny pomysł stanowi seria ekranów ramowych - Couture Collection. Zamiast tradycyjnego czarnego welurowego materiału, rama pokryta jest kryształkami Swarovski. Dostępna jest gama kilkunastu rodzajów wykończeń, wobec czego każdy miłośnik błyskotek znajdzie zapewne coś dla siebie. O ile w naszych warunkach produkt raczej nie spotka się z olbrzymim zainteresowaniem (zgadujemy), o tyle w USA czy Rosji ma szansę stać się hitem.

Ekran Stewart SwarovskyEkran ramowy Stewart

Popularna seria (szczególnie w USA) Cabaret została zaprezentowana w wielu wariantach różniących się kolorystyką.

ekran Stewart

Ostatnią nowością był ekran Stewart Daily Dual Electriscreen, to połączenie ekranu ramowego z ekranem elektrycznym. Specjalna konstrukcja umożliwiająca podczas codziennego użytku korzystanie z materiału np. szarego, a do projekcji wieczornej odrębnej powierzchni przeznaczonej do 3D. Zatem 2 różne powierzchnie projekcyjne w ramach jednej konstrukcji systemu ekranu projekcyjnego.
 
Zapewne będzie można spotkać coraz więcej tego typu rozwiązań, ponieważ klienci domagają się projekcji 3D, a na tradycyjnych produktach niezwykle trudno jest pogodzić świat 2D z 3D.

Multiroom
Nie mogło zabraknąć największych producentów systemów multiroom takich jak: Russound, Nevo, Crestron oraz Xantech. Nawet amerykański specjalista w dziedzinie sterowania RTI zademonstrował swój własny kontroler multiroomowy.

Russound przedstawił 2 nowe serie kontrolerów: C5 oraz mniejszą C3. Pierwsza jest przeznaczona do systemów 8 strefowych, a druga jednostka do mniejszych – 6 strefowych. Ciekawostką i nowością był streamer Russound DMS-3.1. To urządzenie pozwala wykorzystać zasoby sieciowe (zgromadzone na dysku NAS lub innym serwerze) i przesłać w postaci 3 niezależnych strumieni do kontrolera. Urządzenie posiada wbudowany tuner AM/FM, lecz nie posiada jako takiego wbudowanego dysku twardego. To znakomita oferta, która pozwoli dostosować się producentowi do aktualnych trendów w branży i zachować wysoką funkcjonalność systemu. W instalacji domowej wystarczy podłączyć do sieci serwer sieciowy typu Xiva M8 i dostęp do muzyki zgromadzonej na dysku serwera Xiva wykorzystać zarówno w systemie multiroom jak i systemach kina domowego podpiętych do lokalnej sieci.

Russound multiroommultiroom russound

Nuvo
Amerykański producent systemów multiroom zademonstrował pełną paletę urządzeń systemowych wraz z klawiaturami. Nowością była informacja o aktualizacji oprogramowania do serii Grand Concerto, umożliwiającej wyświetlanie polskich znaków na klawiaturze. Swoją premierę europejską miał również serwer Music Port Elite. Urządzenie posiadające na pokładzie dysk twardy sporej wielkości z możliwością współpracy z muzyką z zasobów sieciowych. Zasada działania podobna jak u Russounda DMS-3.1 z dodatkową możliwością gromadzenia muzyki na wewnętrznych zasobach. Producent oferuje aplikację na produkty Apple (iPhone, iPad) umożliwiającą zdalne zarządzanie serwerem wraz z podglądem okładek na panelu.

nuvo multiroommultiroom nuvo

Głośniki
Tutaj chyba najwięcej się działo. Na halach pojawili się producenci zarówno głośników instalacyjnych, wolnostojących jak i do typowo profesjonalnego zastosowania domowego i studyjnego.

Monitor Audio
Producenci zwykle podczas imprez targowych oprócz nowych rozwiązań starają się pokazać swoje flagowe modele. Obok flagowego modelu Platinium PL300 i PL200 znajdował się nowy głośnik instalacyjny. Głośnik powstały na bazie doświadczeń i materiałów użytych do produkcji serii Platinium. Prezentował się okazale i zapewne oferuje przyzwoity poziom dźwięku.

głośnik instalacyjny

Monitor Audio uzupełnił swoją ofertę o głośniki ścienne obrazkowe. Głośnik o niewielkiej głębokości idealnie uzupełnia telewizor montowany na ścianie, a wymienne ramki z różnymi wzorkami pozwolą na wprowadzenie oryginalnego wzornictwa do każdego pomieszczenia. Nie wiejąc przy tym nudą.

monitor audiomonitor audio głośniki

Focal
Ciekawostką okazała się prezentacji modelu Viva Utopia w wykończeniu „instalacyjnym”. Czarna matowa obudowa głośnika nie wskazywała w żaden sposób na wysoką cenę i wyjątkowość głośnika. Oczywiście zabieg był specjalny, ponieważ do instalacji w zabudowie nie tylko nikt nie potrzebuje efektownego lakieru z połyskiem, ale także wręcz niepożądane są jakiekolwiek refleksy. Można było zobaczyć przykład konfiguracji kinowej z głośnikami Focal Viva Utopia.  Z pewnością niezwykle interesująca opcja dla miłośników audiofilskiego brzmienia w kinie domowym.

Focal utopiapolk audio

Polk Audio
Swoją premierę podczas targów miała miejsce seria Vanishing. Są one stworzone z myślą o użytkownikach, którzy chcą aby ich głośniki pozostawały możliwie jak najbardziej niewidoczne. Nawet więcej, aby idealnie wtapiały się w tło. Głośniki z tej serii są pozbawione dodatkowych „ramek” dookoła obudowy, tak że maskownica całkowicie zasłania głośnik. Maskownicę oczywiście można w dowolny sposób pomalować. Poza samymi zabiegami „estetycznymi” głośniki zaskakują (a właściwie to potwierdzają) wysoką jakością brzmienia.  W ramach serii znajdziemy zarówno modele montowane w ścianie jak i w suficie.

głośnik polk audio 

Atlantic Technology
Firma przedstawiła m.in. innowacyjny głośnik wolnostojący wykorzystujący technologię H-PAS. Ten słynny głośnik określany jest mianem „łamiącego dotychczasowe prawa akustyki” od jakiegoś czasu jest niezwykle popularny w magazynach audio. Głośniki Atlantic Technology do instalacji w ścianie, w większości przypadków posiadają swoje własne obudowy, w związku z czym producentowi jest łatwiej zapanować nad dźwiękiem z głośnika, a klienci nie muszą dodatkowo płacić za obudowy do głośników.

Triad
Te głośniki z pewnością nie są przeznaczone dla każdego.  Większość produktów wymaga bardzo starannego doboru i profesjonalnego projektu. Produkty Triad łączą w sobie cechy urządzeń profesjonalnych i konsumenckich. Profesjonalnych z racji na staranność projektową i zdolność do pracy pod wysokim obciążeniem, a konsumenckich ponieważ są przeznaczone do domowych instalacji audio. Doskonale nadają się do wysokiej klasy systemów kinowych. Najmocniejsze pozycje w ofercie są stworzone z myślą o zabudowie. Doskonały produkt dla wymagających.

Triad głośnikigłośniki kinowe triad

Procella Audio
Cieszymy się, że wreszcie udało się poznać produkty Europejskiego producenta systemów nagłośnienia, który dotychczas był znany głównie w USA. Wyjątkowość produktów polega na tym, że są to głośniki zdolne do nagłośnienia olbrzymich pomieszczeń. Ta wyjątkowa i unikalna cecha pozwalająca na pracę z bardzo wysokim SPL bez kompresji i zniekształceń. Procella to stosunkowo młoda firma, ale już ze sporym doświadczeniem. Została założona przez ludzi wywodzących się z organizacji DTS. Z impetem wdarła się na rynek profesjonalnych instalacji kinowych w USA oferując „więcej za mniej”. Stając się tym samym tańszą alternatywą dla systemów kinowych Genelec (również obecny na targach) czy JBL Synthesis.  Spora część głośników posiada certyfikację organizacji THX i są wręcz zalecane do wymagających projektów. System głośników Procella wymaga specjalnej zabudowy typu „baffle wall”, charakterystycznej dla instalacji THX. Podczas prezentacji szczególnie imponujące wrażenie robił subwoofer P18 z dwoma 18-calowymi głośnikami niskotonowymi. 

Procella audioprocella audio głośniki kinowe

Zdecydowana większość omawianych powyżej nowości jest dostępna w naszej ofercie. Nawet jeśli któryś z produktów nie jest prezentowany na łamach naszej witryny internetowej nie oznacza to, że nie stosujemy go w realizowanych przez nas projektach. Zapraszamy...

 
sim2 multi-room
kino domowe multiroom sterowanie Wrocław
ekrany multiroom Wrocław Projektory
ekrany
projektor wrocław
Wrocław instalacje, kino domowe
.: programowanie & grafika: e-technologie.pl
Zajmujemy się projektowaniem, integracją oraz instalacją wszystkich form nowoczesnych technologii, począwszy od kina domowego, audio i video poprzez systemy sterowania oświetleniem i inteligentnego budynku. Firma Cinematic dostarcza rozwiązania dla klientów indywidualnych i komercyjnych. Oferta obejmuje nagłośnienie audio, multiroom, kino domowe, sale konferencyjne, salki szkoleniowe, automatyka domowa - inteligentny dom, dystrybucja sygnału audio-video, sterowanie oświetleniem, systemy sterowania, sprzedaż urządzeń av, instalacja oraz programowanie. Działamy zarówno na terenie samego Wrocławia jak i całego kraju. Naszymi partnerami są renomowani producenci. Projektory: Sim2, Runco, Digital Projection, Epson. Ekrany: Stewart Filmscreen, Adeo, Projecta, farby Screen Goo. Elektronika: Arcam, Denon, Nad, Parasound, Ada, Anthem. Multiroom: Russound, Nuvo, Netstreams, Xantech, Imerge. Sterowanie: Crestron, Cue, AMX, Philips Pronto. Głośniki: Triad, Polk Audio, Tru Audio, Velodyne, Speakercraft, Russound, Focal, Usher oraz wiele innych. Systemy kinowe JBL Synthesis oraz Genelec. Nasza firma zrzeszona jest w organizacji ISF, ponadto posiadamy liczne certyfikaty potwierdzające zdobytą przez nas wiedzę i doświadczenie. Publikujemy artykuły i recenzje w prasie specjalistycznej i kolorowej.