Hitachi 42PD9700 - rzut okiemRzut okiem na telewizor plazmowy Hitachi 42PD9700

Hitachi 42PD9700 jest jednym z najpopularniejszych telewizorów plazmowych na rynku.
Łączy w sobie piękne i oryginalne wzornictwo oraz dobrą jakość obrazu.

Postanowiliśmy na szybko sprawdzić jak prezentuje się obraz wyświetlany z tego modelu.
Zaznaczamy, że ograniczyliśmy się jedynie do szybkiego sprawdzenia, w jakim stanie telewizor trafia do klienta. Nie mieliśmy intencji przetestowania jego pełnych możliwości.

Do pomiarów użyliśmy predefiniowanych fabrycznie trybów pracy, bez ingerencji w składowe kolorów itp. Nasz wpływ ograniczyliśmy do minimum – ustawienie poziomu bieli i poziomu czerni.

Standardowo telewizor po uruchomieniu był ustawiony w trybie "naturalny" oraz „normalne kolory”.
Jak Hitachi definiuje kolory normalne widać poniżej:

Hitachi 42PD9700
Skala szarości w trybie "normalne kolory" 

Rozkład 3-ech składowych wygląda nieźle, niestety nie do projekcji w domu, ale na wystawie sklepowej... 
Kolory są zdecydowanie za chłodne, obraz nienaturalny, lecz jasny i bardzo kontrastowy.
Osoby zorientowane w temacie nie powinny być zdziwione, raczej popularna praktyka wśród producentów wyświetlaczy.Po wybraniu temperatury kolorów na „kolory chłodne” obraz wygląda niestety jeszcze gorzej.

telewizor plazmowy Hitachi 9700
Skala szarości w trybie chłodnych kolorów.
 
Temperatura barw w obu trybach (kolory normalne i chłodne) znajduje się w okolicach 11.000K. Zdecydowanie za wysoka na prawidłowe wyświetlanie materiału video. Pomimo samego aspektu wierności kolorów, ustawienia te doprowadzą do szybszego zużycia się matrycy.Na szczęście wybór „kolory ciepłe” jest najbliżej wzorca i dostarcza zdecydowanie najbardziej naturalny obraz ze wszystkich dostępnych ustawień kolorów.

 
Skala szarości w trybie "ciepłych kolorów" - zdecydowanie najlepsze rozwiązanie

Obraz jest najbliższy temu, co powinniśmy widzieć na naszym ekranie. Kolory są stosunkowo dobrze zbalansowane, bez wyraźnej dominacji którejś ze składowych RGB. Ochłodzenie kolorów jest niewielkie w porównaniu do pozostałych trybów predefiniowanych.

Temperatura barw jest najlepsza z wszystkich oferowanych ustawień. Wynosi ona około 6700K.
Przypomnijmy, że w 2 pozostałych wariantach wahała się ona w przedziale 10-12000K


Temperatura barw - linia przerywana oznacza wzorcowe 6500K, linia biała odczyt z badanego telewizora.

Najwięcej problemów sprawia prawidłowe ustawienie poziomu bieli i poziomu czerni. Testowany egzemplarz nie był w stanie wyświetlać informacji poniżej czerni (blacker-than-black) i powyżej bieli (whiter-than-white). Uniemożliwia to na szybko prawidłowe ustawienie jasności i kontrastu.

Problem pojawił się przy obliczeniu krzywej gamma. We wszystkich ustawieniach temperatury kolorów i trybu obrazów (dynamiczny/naturalny/kino) znajdowała się ona w przedziale 1.8-1.95. To zdecydowanie za wysoka wartość, aby można było mówić o prawidłowej projekcji obrazu. Obraz wyświetlany przy takiej wartości gamma może sprawdzić się w ekstremalnie nasłonecznionych pomieszczeniach, ale już nie w salonach z niewielką ilością światła, lub w systemach kina domowego.

Przypominamy – informacje zawarte powyżej nie miały na celu określenie możliwości telewizora Hitachi 42PD9700, a jedynie sprawdzenie jak przedstawiają się fabryczne ustawienia. Zazwyczaj większość użytkowników bazuje na trybach oferowanych przez producentów, dlatego warto wiedzieć jakie ustawienia najlepiej zastosować.

Z krótkiej obserwacji wynika, że wszystkim posiadaczom sugerujemy wybór trybu obrazu kinowego oraz tryb ciepłych kolorów.

Nie sprawdzaliśmy, w jaki sposób wszystkie funkcje i tryby wpływają na siebie wzajemnie, a ograniczyliśmy się do sprawdzenia, jaki charakter ma obraz na fabrycznych ustawieniach. Ponieważ telewizor Hitachi 42PD9700 ma możliwość dość szerokiej regulacji ustawień kolorów, prawdopodobnie można go profesjonalnie skalibrować z poziomu użytkownika.


kalibracjaZobacz na czym polega kalibracja ISF
kalibracjaSens kalibracji
.: programowanie & grafika: e-technologie.pl
Projekt, instalacja oraz kalibracja systemów audio i video - to obszary naszego działania. Projekt i budowa kina, prywatna / domowa sala kinowa, projekt multiroom - nagłośnienie domu, systemu sterowania - to tylko kilka z naszych propozycji. Wykonujemy adaptacje akustyczne wraz z pomiarami i kalibracją systemów nagłoœśnienia. Bazujemy w oparciu o standardy i procedury obowiązujące profesjonalistów CEDIA, HAA oraz THX. Domowa sala kinowa powinna być przemyœślana pod kątem akustyki, obsługi, posiadać wygodne fotele kinowe oraz obraz zapewniający wrażenia lepsze niż w kinie.