Den Guru testuje Mitsubishi HC3000Projektor Mitsubishi HC3000 testowany przez Den Guru

Projektor do kina domowego

Fragmenty artkułu: "New Video Projectors: Ready for HD and More", który pojawił się 27.01.06 na łamach serwisu Den Guru.

Mitsubishi HC3000 używa niekonwencjonalnego chipsetu DarkChip2 o rozdzielczości WXGA (1280x768) produkcji Texas Instruments. Ten niecodzienny format jest idealny do użytku z komputerem, ale także do HDTV, w przypadku której sygnał wykorzysta 720 linii. Pozostałe 48 dodatkowych linii projektor zasymuluje jako pionowy lens-shift.

Obróbka sygnału video spoczywa na nowym chipsecie DDP3020 stworzonym wspólnie z Texas Instruments w kooperacji z Mitsubishi Electrics, aby wycisnąć soki z technologii DLP. Chipset poprawia płynność ruchów, a także oferuje 1024 odcienie szarości zamiast konwencjonalnego rozwiązania 256 odcieni.
Wyliczając dalej innowacje wprowadzone do HC3000 należy wspomnieć, że projektor posiada 6-segmentowe koło kolorowe i wysokiej rozdzielczości optykę. Przy takim rozwiązaniu kontrast został wskazany przez producenta na 2000:1. Mitsubishi jednak zaimplementowało system ruchomej przesłony, dla której kontrast zwiększył się do 4000:1.

Możesz wybierać pomiędzy otwartą, a zamkniętą przesłoną przy pomocy przycisku na pilocie oraz w menu projektora. Najlepszy poziom czerni uzyskasz przy zamkniętej przesłonie, która redukuje jasność i poprawia kontrast. Szkoda, że inżynierowie nie zaprojektowali funkcji lens-shift. Niektórym także pomógłby bardziej szerokokątny obiektyw.

Estetycznie Mitsubishi HC3000 nie jest dokładnie tym, co nazwałbyś sexy. Jego antracytowo-szara obudowa o trudnym do opisania kształcie bardziej przypomina projektor stworzony do PowerPointa niż do kina domowego. Z tyłu projektora, zwykle spotykane złącza: HDMI, YUV, S-video i Cinch.

Z odtwarzaczem DVD podłączonym po HDMI i YUV (component) i uruchomionymi planszami testowymi, HC3000 szybko pokazuje na co je stać. Obraz był bardzo stabilny, a linie na naszych planszach testowych 720p i 1080i były bardzo czytelne.

Czerń była głęboka, podczas gdy w tym samym czasie biel była biała, ale nie przepalona. HC3000 także posiada zaimplementowane plansze testowe, po to abyś mógł samodzielnie ustawić poszczególne wartości.

Obniżając przesłonę poprawiamy kontrast i głębię czerni, ale obniżamy równocześnie jasność.
Kolory były znakomite, szczególnie dobrze wygląda czerwony.
W skrócie, technologia DLP pokazała na co ją stać, spełniając swoje obietnice wyświetlając niesamowity obraz video.

Pełni entuzjazmu zabraliśmy się do testowania filmów.  Przełączyliśmy gammę w tryb „cinema”, lampę w tryb „niski” – aby uzyskać najlepszy kontrast. Na pierwszy ogień poszedł „Kill Bill, Vol.1”, w tym momencie HC3000 od razu wyznaczył nowy standard jakości obrazu. Kolory były doskonale nasycone, pierwszy i drugi plan był doskonale zarysowany i ostry, czerń była głęboka, a odcienie szarości były łatwe do uchwycenia. Po włączeniu trybu Brillant Color, kolory były nawet bardziej olśniewające, a sam obraz posiadał jeszcze większą energię. Po odpaleniu „Potwory i spółka” a także „Gwiezdne Wojny część III” efekt był identyczny: czysta przyjemność.

Dokonując bezpośredniego porównania Mitsubishi z Sanyo PLV-Z4, nie będziemy drastyczni mówiąc, że Sanyo zostało zawstydzone, jednak jakość HC3000 doskonale wyjaśnia skąd się bierze ta różnica w cenie.  

Mitsubishi HC3000 jest znakomitym projektorem HD dla każdego, którego nie powstrzymuje budżet.
Zatem, jeśli możesz sobie pozwolić na ten projektor – kup go!
.: programowanie & grafika: e-technologie.pl
Projekt, instalacja oraz kalibracja systemów audio i video - to obszary naszego działania. Projekt i budowa kina, prywatna / domowa sala kinowa, projekt multiroom - nagłośnienie domu, systemu sterowania - to tylko kilka z naszych propozycji. Wykonujemy adaptacje akustyczne wraz z pomiarami i kalibracją systemów nagłoœśnienia. Bazujemy w oparciu o standardy i procedury obowiązujące profesjonalistów CEDIA, HAA oraz THX. Domowa sala kinowa powinna być przemyœślana pod kątem akustyki, obsługi, posiadać wygodne fotele kinowe oraz obraz zapewniający wrażenia lepsze niż w kinie.