projektory ekrany Wrocław kino domowe multiroom, kino domowe Subskrybuj kanał RSS CINEMATICinstalacje av kina multiroom instalacja kina domowego Wrocław
instalacja audio-wizualna

Podaj nam swój adres e-mail jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach:  

 AV 1/2008 - Berylowe Ushery BE-718W styczniowym wydaniu magazynu Audio-Video ukazała się recenzja najnowszych głośników firmy Usher. Model Be-718 należy obecnie do jednych z najciekawszych kolumn głośnikowych na świecie.
Poniżej prezentujemy fragmenty recenzji. Zainteresowanych całym artykułem zachęcamy do wizyty w kiosku lub salonie prasowym.

Tekst: Filip Kulpa, Roch Młodecki (opinia II) > Zdjęcia: Bartosz Makowski, Filip Kulpa

Berylowe monitory 

Usher przyzwyczaił nas już do niezwykle dopracowanych kolumn w bardzo umiarkowanych cenach. Tajwańska firma działa pod tym względem z uderzającą (rywali) konsekwencją. Najnowszy produkt - kolumny Be-718 dowodzą niezwykłej determinacji i zaangażowania producenta. To kolumny o cechach zaprzeczających ich niewygórowanej cenie

Usher Be-718

Usher ma w swoim dorobku wiele autentycznie udanych kolumn głośnikowych. Wiele z nich entuzjastycznie ocenialiśmy na łamach AV, czego naszym wiernym Czytelnikom z pewnością przypominać nie trzeba. Można się zastanawiać dlaczego tak jest. Czy chodzi o talent konstruktorów, racjonalne podejście do kwestii ekonomicznych czy o niskie koszty produkcji, znacznie niższe niż w Europie?

Te dwa pierwsze argumenty są prawdopodobne, trzeci raczej odpada - wszak wiele znamienitych firm głośniowych też "wyprowadziło" swe fabryki do jeszcze tańszych krajów azjatyckich. Sukces nie wziął się znikąd. Jeszcze niedawno mówiło się o "zbawiennej" roli Joego d"Appolito, słynnego konstruktora zestawów głośnikowego. Ale to tylko część prawdy. Wiadomo, że Joe dopracowuje zwrotnice, ale zasadniczy projekt akustyczny jest dziełem Ushera.

Założyciel firmy, Tsai Lien Shui, najwyraźniej postawił sobie za punkt honoru oferowanie kolumn o jakości porównywalnej z renomowaną konkurencją, ale za ułamek żądanych przez nią kwot. Dotyczy to nie tylko jakości brzmienia, ale także wykonania, które konsekwentnie, z modelu na model, jest wyjątkowo dobre.
Obecnie tajwańska marka umacnia swoją pozycję w Stanach Zjednoczonych - czyli na bardzo wymagającym rynku. Okazało się, że nawet za Wielką Wodą, istnieje zapotrzebowanie na relatywnie nieduże kolumny kompaktowe (czytaj: podstawkowe) o bardzo wysokiej jakości brzmienia, zaawansowanej technologii i pięknym wykonaniu. Skoro pojawił się berylowy tweeter (w serii Dancer), to naturalnym pomysłem było włożenie go do kolumny żywo przypominającej wielce udane zestawy X-718. Taki pomysł zawsze jest kuszący, szczególnie jeśli cena gotowej kolumny jest tak atrakcyjna jak w przypadku 718-Be. Są to prawdopodobnie najtańsze na świecie kolumny z głośnikiem berylowym.

Projekt Be-718, bo tak nazwano nowe zestawy, nie ograniczył się jednak wyłącznie do wstawienia lepszego tweetera. Firma zadała sobie wiele trudu, by tę konstrukcję bardzo starannie dopracować. Jak zwykle, za ostatni szlif brzmieniowy jest odpowiedzialny Joe D"Appolito. Komponenty zwrotnicy starannie wyselekcjonowano. Za projekt wzorniczy obudów odpowiada podobno jakaś firma z Wielkiej Brytanii. Amerykański dystrybutor Ushera podaje, że nowe Ushery są wynikiem Global Design Project, czyli współpracy wielu podmiotów z różnych krajów.

Usher BE718

Obudowy

Kolumny wyglądają na znacznie droższe niż są w rzeczywistości. Połączenie drewnianych, pięknie obrobionych paneli bocznych z czarną taflą błyszczącego czarnego lakieru (dostępne również wykończenie białe - Piano Ivory) wygląda nadzwyczaj efektownie. Precyzja wyfrezowania otworów jest idealna. Długie wkręty mocujące głośniki pasują w nagwintowane otwory idealnie. Gruba tabliczka z wygrawerowanym napisem Beryllium sugeruje, że mamy do czynienia z monitorami najwyższej klasy. Również widok tylnej ścianki z okazałą "biżuterią" w postaci masywnych (rzecz jasna, złoconych) terminali głośnikowych, zapożyczonych z dużo droższej serii Dancer) budzi szacunek przyszłego użytkownika. To co zaraz napisze będzie może pewną przesadą, ale podejrzewam, że znajdą się klienci, którzy Ushery kupią po prostu oczami. Bez słuchania. Trzeba uczciwie przyznać, że znalezienie drugich tak ciężkich, solidnych i perfekcyjnie wykonanych monitorów w swojej cenie jest po prostu niemożliwe.

718-Be mają zgrabną, wyobloną obudowę o profilu trapezu, gdy patrzymy na nią z boku i klasycznym prostopadłościennym - patrząc od przodu lub tyłu. Przednia ścianka (MDF o rozsądnej grubości 19 mm) jest wyraźnie pochylona, co oczywiście ma na celu wyrównanie czasowe obydwu przetworników. Należy oczywiście pamiętać, by zabieg ten był skuteczny, uszy słuchacza muszą znajdować się na określonej wysokości - mniej więcej wysokości woofera lub nieco wyżej. By tak się stało, konieczne jest dobranie odpowiednich podstawek. Te oferowane przez Ushera (widoczne na zdjęciach) doskonale zdają egzamin praktyczny - mają regulowaną wysokość.

Wrażenie obcowania z produktem najwyższej jakości, który spokojnie mógłby kosztować "naście" tysięcy złotych, nie opuszcza mnie po odkręceniu głośników. Widok wnętrza, w którym brylują trzy duże płytki zwrotnic (aż dwie dla woofera - oddzielnie rozmieszczone filtry dolnoprzepustowy i górnoprzepustowy!), napawa nie tyle optymizmem co wręcz entuzjazmem. W których drugich kolumnach za mniej niż  6000 zł zupełnie nie widać - do tego stopnia - wpływu księgowych? Doprawdy żadne nie przychodzą mi do głowy. Uściślając opis: filtracja jest 3. rzędu a jakość i montaż elementów zasługują na same superlatywy.

Ustalenie niskiej częstotliwości podziału (2000 Hz) zapewne zostało podyktowane dążeniem do optymalizacji charakterystyk promieniowana. Duża membrana 18-cm głośnika w zakresie powyżej ok. 2 kHz powoduje coraz silniejsze skupianie wiązki promieniowania (ang. beaming), co dla właściwej integracji z tweeterem, który w tym zakresie pasma silnie "rozprasza" fale dźwiękowe, jest po prostu niekorzystne.

Brzmienie

Pierwszą cechą, którą natychmiast daje się usłyszeć, a następnie docenić, jest ogólna klarowność przekazu dźwiękowego. Odnosi się wrażenie, że kolumny podają całą zawartość nagrania w sposób bezpośredni, kompletny - jakby na tacy. Włączasz akustyczne trio jazzowe i doskonale słyszysz każdego muzyka z osobna (plus czytelną akustykę sali).

Dynamika prezentuje zaskakująco wysoki poziom jak na konstrukcję kompaktową. Nawet przy bardzo dużych wychyleniach membrany nie słychać typowej kompresji ani zniekształceń. 

Konkluzja

W swojej cenie Ushery Be-718 stanowią nietuzinkową propozycję na rynku audiofilskich monitorów. Nie tylko wygladają na znacznie droższe, ale i brzmią jak zestawy z 5-cyfrowego pułapu cenowego. Są tak dobre, że przyznanie im statusu kolumn kategorii A nie byłoby wiekszym nadużyciem.

Pełny tekst recenzji w Audio-Video 1/2008

Konstrukcja  2-drożna BR
Głośniki  30-mm kopułka berylowa 9980-20BEA
180-mm głośnik nisko-średniotonowy 8948A, membrana papierowa, wzmacniana włókami węglowymi
Impedancja 8 omów
Pasmo przenoszenia 42 Hz - 35 kHz (-3 dB)
Częstotliwość podziału  2,06 kHz
Skuteczność 86 dB / 2,83 V / 1m
Moc znamionowa  80 W
Wymiary (wys. x szer. x głęb.) 428 x 258 x 387 mm
Masa (jednej sztuki) 17,2 kg

Zobacz zestawy głośnikowe Usher Be-718
sim2 multi-room
Projektory Wrocław
ekrany multiroom Wrocław Projektory
ekrany
projektor wrocław
Wrocław instalacje, kino domowe
.: programowanie & grafika: e-technologie.pl
Cinematic Wrocław - doskonała oferta na projektor, kino domowe i multiroom.