» fotele kinowe » Projektory do kina domowego
 Projektory 3D w Cinematic


Przebyliśmy długą drogę od momentu kiedy Sir Chales Wheatstone rozpoczął pierwsze eksperymenty nad fotografią stereo w 1838 roku. Jego wynalazek uchodzi za pierwsze urządzenie do oglądania obrazów stereoskopowych. Od tamtego czasu średnio co kilkanaście lat powraca pomysł projekcji 3D i próby przeniesienia formatu do domowego zacisza. Obserwujemy zatem kolejne już podejście do tematu projekcji 3D, tym razem miejmy nadzieję że format ten zagości na stałe w naszych domach.

Skąd się bierze efekt 3D?
Wrażenie głębi obrazu tworzone jest w odpowiedzi na sygnał wzrokowy. Każde oko jest oddalone od drugiego o około 65mm. Oba obrazy są zatem lekko przesunięte. Obraz z każdego oka trafia do mózgu. Mózg porównuje oba obrazy, z lewego i prawego oka w celu określenia głębi. Ilustracja poniżej przedstawia  zasadę działania układu.


Efekt projekcji 3D polega na tym, że przedstawiając oczom ten sam przedmiot w 2 różnych miejscach jesteśmy w stanie oszukać mózg i przekonać go, że płaski obraz, który w rzeczywistości widzi, ma swoją głębokość. Narząd wzroku rejestruje obraz w sposób dwuwymiarowy. Ponieważ jednak oczy znajdują się od siebie w pewnej odległości (stąd to przesunięcie), każde rejestruje inny obraz (trochę przesunięty i pod nieco innym kątem). W mózgu następuje połączenie obrazów z obu oczu w jeden trójwymiarowy.

Na dzień dzisiejszy najpopularniejsze techniki projekcji 3D w zastosowaniu domowym są następujące:

Anaglif

Anaglif to jeden z najstarszych typów projekcji  stereoskopowej dający złudzenie trójwymiarowości podczas oglądania za pomocą specjalnych, najczęściej czerwono-cyjanowych (turkusowych), okularów. Sporządzenie anaglifów polega na nałożeniu na siebie dwóch zdjęć, wykonanych z lekkim poziomym przesunięciem, odpowiadającym obrazom dla lewego i prawego oka.

Cechy:
 • możliwy do zastosowania w każdym systemie projekcyjnym
 • tanie okulary
 • równocześnie przekazywana jest informacja do lewego i prawego oka
 • słaba jakość kolorów, utrata informacji
 • nie wymaga specjalnego ekranu ani urządzenia projekcyjnego
 • przykłady: projekcja SuperBowl w 2009 roku, filmy wydane na Blu-ray, kompatybilny z każdym urządzeniem projekcyjnym
Projekcja aktywna

Jedna z najpopularniejszych metod stosowanych w kinie domowym. Polega na wykorzystaniu specjalnych okularów migawkowych z naprzemiennym wyświetlaniem obrazu dla lewego i prawego oka.  Dzieje się to przy jednoczesnym przysłanianiu oczu, dla których dany obraz nie jest przeznaczony. Okulary pełnią rolę filtru, przysłony decydującej, który obraz ma trafić do którego oka. Okulary aktywne są sterowane za pomocą nadajnika umieszczonego przy urządzeniu projekcyjnym. Migają naprzemiennie z bardzo dużą częstotliwością w takt pojawiających się na ekranie obrazów, naprzemiennie serwując informacje dla lewego i prawego oka.

Cechy:
 • sekwencyjne przesyłanie klatek
 • aktywne okulary synchronizują się do emitera
 • okulary kosztują kilkaset złotych
 • nie jest wymagany specjalny ekran
 • przykłady: gry PC, większość telewizorów plazmowych i projektorów kina domowego (JVC, Sharp, Sony).
Projekcja pasywna

W odróżnieniu od projekcji aktywnej, system bazuje na jednoczesnym przesyłaniu obrazów dla lewego i prawego oka. Obrazy przed trafieniem na specjalny ekran projekcyjny są polaryzowane, w zależności od wersji systemu, na kołowo bądź liniowo. Do projekcji można użyć jednego projektora bądź dwóch projektorów. Ta druga wersja jest najczęściej stosowana przez projektory 3D klasy High End, takie jak Sim2 Lumis 3D czy Runco. Do prawidłowej projekcji wymagane są ekrany srebrne.

Cechy:
 • pasywne okulary odpowiednie do danego systemu polaryzacji
 • wymagany srebrny ekran projekcyjny
 • można stosować z jednym bądź dwoma projektorami
 • wymagany aktywny filtr zainstalowany w układzie optycznym

Dla ułatwienia przedstawiamy Państwu najpopularniejsze projektory 3D w naszej ofercie. Zostały one podzielone na grupy sugerujące do jakiego zastosowania i jakich warunków dany projektor 3D nadaje się najbardziej.


Sharp V-Z17000
Jeden z najtańszych, lecz doskonałych projektorów Full HD 1080p stworzonych do 3D. Znakomita jakość projekcji 3D wyróżnia ten projektor na tle konkurencji w swoim przedziale cenowym. Dobra przestrzenność 3D przy wysokiej szczegółowości uzyskiwanej dzięki wysokiej jasności projektora w trybie projekcji trójwymiarowej. Projektor wymaga szczegółowego zaplanowania ze względu na ograniczone możliwości instalacyjne.

Projekcja aktywna.
Klasa standard, budżet ok.20 000 zł.


JVC DLA-X30
JVC X3 Najchętniej i najczęściej kupowany projektor 3D do domu. Model JVC X30 otwiera ofertę japońskiego producenta. Jest to bazowa wersja projektora 3D w wydaniu JVC.  Oferuje nieco wyższą jasność niż wyższe modele, ale przy niższym kontraście. Projektor Full HD o bardzo dobrej jakości zarówno w trybie trójwymiarowym, jak i standardowej projekcji 2D. II generacja projektorów 3D z ulepszoną jasnością, efektami 3D i wyrazistością obiektów trójwymiarowych. Doskonały stosunek jakości do ceny.

Projekcja aktywna.
Model dostępny w 2 wersjach kolorystycznych: białej i czarnej.
Klasa podstawowa, budżet ok.14 000 zł.


JVC DLA-X35
JVC X35

Podstawowy projektor filmowy w ofercie - JVC DLA-X35. Doskonały stosunek jakości do ceny modelu JVC DLA-X35 jest atutem również nowego modelu, podobnie jak bardzo dobre parametry projekcyjne. Rzutnik JVC DLA-X35 cechuje się polepszoną jasnością oraz lepszym obrazem w stosunku do poprzedniej generacji. Możliwa jest również projekcja 3D.

Projekcja aktywna.
Model dostępny w 2 wersjach kolorystycznych: białej i czarnej.
Klasa podstawowa


JVC DLA-X55R
JVC X55R

Projektor do kina domowego JVC DLA-X55R to wypełnienie luki między tańszym JVC DLA-X35, a sporo droższym JVC DLA-X75. Projektor kinowy JVC DLA-X55 stanowi doskonałe uzupełnienie gamy projektorów JVC. Posiada najlepsze cechy znane z modeli wyższych - X75R oraz X95R w atrakcyjnej cenieBR>
Projekcja aktywna.
Model dostępny w 2 wersjach kolorystycznych: białej i czarnej.
Klasa podstawowa


JVC DLA-X70R
jvc x9 Model JVC X70R to idealny projektor dla osób ceniących sobie wysoką jakość w atrakcyjnej cenie. Model stanowi środek oferty JVC, przez co zwykle wybierają go klienci, którzy oczekują „czegoś więcej” niż model podstawowy, a jednocześnie nie chcą decydować się na model najwyższy – JVC X90R. Wersja na rok 2012. W stosunku do tańszego modelu X30 posiada szereg ulepszeń i modyfikacji. Najważniejsza z nich dotyczy projekcji 4K, dzięki czemu struktura obrazu jest pełniejsza i bardziej szczegółowa. Ponadto oferuje bardziej naturalny i videofilski charakter. Funkcja regulacji zbieżności matryc sprawia, że obraz może być bardziej ostry i wyrazisty niż w wersji X30.

Projekcja aktywna.
Klasa wysoka, budżet ok. 30 000 zł.


JVC DLA-X75R
JVC X75R

Projektor JVC DLA-X75R to następca udanego modelu X70R. Świetnej jakości materiały, wysoki kontrast i doskonała jakość obrazu plasują projektor tylko półkę niżej niż X95. Projektor dla wymagających, dysponujących nieco niższym budżetem niż wymaga tego model flagowy JVC.

Projekcja aktywna.
Klasa wysoka


JVC DLA-X90R
JVC X9 Najwyższy i najbardziej dopracowany model kinowy JVC. Projektor 3D z doskonałą jakością 2D i niesamowitym kontraście. Rozwija swoje skrzydła w dedykowanym pomieszczeniu z pełną kontrolą światła. Najwyższy parametr kontrastu ze wszystkich oferowanych przez producenta modeli, komponenty ręcznie selekcjonowane w celu zapewnienia najlepszej jakości obrazu.

Projekcja aktywna.
Klasa wysoka, budżet ok. 40 000 zł.


JVC DLA-X95R
JVC X95R Model flagowy i duma JVC. JVC DLA-X95R cechuje się starannym wykonaniem, opartym na ręcznym doborze komponentów. Projektor do kina domowego 3D klasy wyższej JVC X95 cechuje się wysokim kontrastem i najwyższą jakością projekcji 2D oraz 3D. Przeznaczony do dedykowanych pomieszczeń kinowych - prywatnych salek kinowych oraz wydzielonych pomieszczeń rozrywkowych.

Projekcja aktywna.
Klasa wysoka.


Sim2 NERO 3D-1
projektor sim2 3d Podstawowy projektor 3D w ofercie włoskiego producenta. Wyrafinowana technologia i doskonałej jakości komponenty są gwarancją niezapomnianych wrażeń podczas projekcji 3D. Model NERO 3D-1 oferuje słynną jakość Sim2 w atrakcyjnej cenie. Oferta skierowana do wymagających klientów. Model dostępny w 3 wersjach różniących się optyką. Rzutnik 3D dysponujący wysoką jasnością oraz technologią 3D pozbawioną artefaktów.

Projekcja aktywna.
Klasa high-end, budżet ok. 65 000 zł.


Sim2 NERO 3D-2
projektor sim2 3d Modelu 3D-2 dysponuje technologią BrilliantColor, odpowiadającą za szerszą paletę barw i bardziej żywe kolory oraz DynamicBlack dostarczającą czernie na lepszych, niższych poziomach niż wersja podstawowa modelu. Posiada parametr kontrastu wynoszący 30 000:1. Projektor pracuje w technologii 2D i 3D. Obraz powstaje na bazie układu optycznego AlphaPath, co jest gwarancją jasnego i doskonale ostrego obrazu na ekranie.

Projekcja aktywna.
Klasa high-end, budżet ok. 90 000 zł.


Sim2 Lumis 3D-S Uno
Sim2 Lumis 3D Solo

Sim2 Lumis 3D-S Uno to tańsza wersja modelu Lumis 3D-S do zastosowań w profesjonalnym kinie domowym. Jest to projektor najwyższej klasy, oferujący 3-chipową konstrukcję, co pozwala mu na pracę w większości warunków oświetleniowych. Posiada on niezwykłą jasność, aż 2600 lumenów, oraz kontrast 10 000:1. Dzięki nowoczesnemu silnikowi optycznemu ALPHAPATH daje on niezwykle ostry i dokładny obraz. Dzięki Sim2 Lumis Uno nasze kino domowe dostarzy nam niezapomnianych i porywających kinowych wrażeń, zarówno w technologii 3D jak i 2D.
Klasa high end, budżet powyżej 100 000 zł.


Sim2 Lumis 3D-S
Sim2 Lumis 3D Solo

Profesjonalna technologia kinowa w zastosowaniu domowym. Rozwiązania z najwyższej półki. Oferuje nieporównywalną jakość obrazu 3D 1080p w stosunku do projektorów z niższego segmentu. Prawdziwie trójwymiarowy efekt - nawet gorzej przygotowane materiały 3D wyglądają na tym projektorze znakomicie. Dzięki specjalnej konstrukcji 3-chipowej projektor może bez problemów pracować w trybie 3D w salonie przy niepełnym zaciemnieniu czy w sali kinowej z dużym ekranem powyżej 120 cali. Tak powinna wyglądać każda projekcja 3D. Rzutnik posiada jasność wynoszącą aż 3 000 lumenów.

Projekcja aktywna wykorzystująca technologię Triple Flash – tę samą, która jest wykorzystywana w profesjonalnych kinach. Nie powoduje dyskomfortu podczas projekcji 3D i zmęczenia wzroku.
Klasa high end, budżet powyżej 150 000 zł.


Sim2 Lumis HC 3D-D
Sim2 lumis 3D

Specjalna konstrukcja składająca się z 2 projektorów Lumis 3D solo w celu zapewnienia referencyjnej jakości obrazu. Projektor 3D przeznaczony do dużych prywatnych salek kinowych i zastosowań profesjonalnych. Nawet przy sporym oświetleniu obraz 3D wygląda oszałamiająco.  Rzutnik 3D będący w stanie dostarczyć jasność na poziomie 9 000 lumenów!

Projekcja pasywna wykorzystująca technologię INFITEC.
Klasa high end, budżet powyżej 200 000 zł.


Sim2 Mico 150
Sim2 lumis 3D Sim2 MICO 150 to zupełnie nowa, jedno chipowa konstrukcja 3D LED, bazująca na technologii PureLED. Dynamiczna przesłona oraz technologia  ALPHAPATH gwarantują uzyskanie kontrastu na poziomie 100 000:1. MICO 150 w stosunku do niższych modeli (Mico 40, Mico 50 oraz Mico 60) charakteryzuje się wyższą o 25% jasnością.

Klasa high end, budżet powyżej 110 000 zł.


Sim2 Sirio
 Sim2 Sirio

Sim2 Sirio to najnowsza propozycja włoskiego producenta. Projektor 3D o dwóch lampach zapewnia wysoką jasność na poziomie nawet 6000 lumenów i kontrast do 6000:1. Ten 1-chipowy projektor DLP 1080p można wyposażyć w jedno z dwóch kół kolorowych i jeden z pięciu obiektywów, aby jak najlepiej dopasować go do specyfiki kina domowego.

Klasa high end.


Sony VPL-HW50ES
 Sony VPL HW50ES

Sony VPL-HW50ES charakteryzuje się nieprzeciętnie jasnym, ostrym i wyraźnym obrazem. A wszystko to dzięki zaimplementowaniu technologii i funkcji dotychczas dostępnych tylko w dużo droższych modelach. Szczególną uwagę zwrócono na poprawę jakości obrazu wyświetlanego w pomieszczeniach oświetlonych, takich jak salon w domu.

Klasa podstawowa.


Sony VPL-VW95ES
 Sony VPL HW50ES

Sony VPL-VW95ES to projektor Full HD 3D do kina domowego wyposażony w panele SXRD i wyróżniający się znakomitym współczynnikiem kontrastu dynamicznego. Dzięki systemowi Advanced Iris 3 posiada fenomenalny kontrast 150 000:1. Sony VW95ES to najlepszy rzutnik 3D średniej klasy.

Klasa średnia.


Sony VPL-VW1000ES
 Sony VPL HW50ES

Projektor Sony VPL-VW1000ES to pierwszy projektor z natywną obsługą rozdzielczości 4K, dzięki czemu możemy oglądać filmy UltraHD. Posiada on też możliwość up-scalingu FullHD do 4K dzięki czemu nasza kolekcja Blu-ray nabierze nowej jakości. Sony VW1000ES to przełomowy rzutnik, wprowadzający rozdzielczość 4K do naszego domu.

Klasa high-end, budżet powyżej 80 000zł


cena: kontakt.: programowanie & grafika: e-technologie.pl
Projekt, instalacja oraz kalibracja systemów audio i video - to obszary naszego działania. Projekt i budowa kina, prywatna / domowa sala kinowa, projekt multiroom - nagłośnienie domu, systemu sterowania - to tylko kilka z naszych propozycji. Wykonujemy adaptacje akustyczne wraz z pomiarami i kalibracją systemów nagłoœśnienia. Bazujemy w oparciu o standardy i procedury obowiązujące profesjonalistów CEDIA, HAA oraz THX. Domowa sala kinowa powinna być przemyœślana pod kątem akustyki, obsługi, posiadać wygodne fotele kinowe oraz obraz zapewniający wrażenia lepsze niż w kinie.